Կառավարության հաջողությունը կատարվում է ի հեճուկս պետական կառավարման համակարգի.նիկոլ Փաշինյան 12/12/2019   14:29  |  ԼՐԱՀՈՍ
Այս տարվա տնտեսական բոլոր ցուցանիշները և կառավարության հաջողությունն ամեն ինչ արվում է ի հեճուկս պետական կառավարման համակարգի։ Կառավարության նիստի ժամանակ այս մասին հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Ինչ հաջողություն և ձեռքբերում մենք այսօր ունենք, ամբողջը 100 տոկոս ի հեճուկս պետական կառավարման համակարգի է։ Վարչապետի կաբինետում, կառավարությունում գիտե՞ք ինչ խոսակցություններ են տեղի ունեցել, որ ասում են այ ցավդ տանեմ էդ ատկատները, որ փակում եք, դրա արդյունքում մենք այս տարի տնտեսական կոլապս ենք ունենալու, որովհետև կապիտալ ծախսերն ավելի լավ է թեկուզ գնան, որ փողը պտտվի, բայց գոնե մի արդյունք կունենանք։
Հերիք է այս կեղծիքի մեջ գանք անընդհատ ինչ-որ բան անենք։ Հայաստանում կոռուպցիայի դեմ պայքարը տեղի է ունենում ի հեճուկս պետական կառավարման համակարգի, որովհետև ամբողջ իրավապահ համակարգին պետք է ժամանակ առ ժամանակ ասես՝ բա ինչ եղավ, բա ինչ եղավ ու պատճառ միշտ էլ կա։ Եկեք արձանագրենք, որ ամբողջ պետական համակարգը հեղափոխությանը դիմադրում է և այդ դիմադրությունը ես ջարդելու եմ, չկա ուրիշ տարբերակ, որովհետև ՀՀ ժողովուրդն ինձ ձայն է տվել, որ այս երկրում փոփոխություն տեղի ունենա, ոչ թե տարբեր առիթներով անընդհատ պտտվենք, պտտվենք»,-նշեց վարչապետը՝ հայտարարելով, թե ամբողջ պետական համակարգը դիմադրում է հեղափոխությանը։
Վարչապետը նկատեց՝ երբեմն նախարարություններից թղթեր են գալիս, երբ կարդում ու մտածում են՝ որ դասարանի երեխա է գրել. «Եկեք այս պետական կառավարման համակարգը դնենք մի կողմ, ուրիշ պետական կառավարման համակարգ ստեղծենք, եկեք ասենք՝ ՀՀ պետական կառավարման համակարգի բոլոր տեղերը թափուր են, հրավիրում ենք աշխատանքի, տեսնենք քանի մարդ կարձագանքի։ Այդ արձագանքած մարդկանցից քանիսը կունենա անհրաժեշտ մասնագիտական հմտություն, անհրաժեշտ գիտելիք և այլն։ Գիտենք, որ չի ունենա։
Ինչի չի ունենա, որովհետև մեր դպրոցներում լրիվ ուրիշ բաներ են սովորեցնում։ Կանգնեցնում են տաբուրետկի վրա ասում են արտասանի, մի հատ էլ արտասանի, ավելի հայրենասիրական արտասանի ու այդպես 10 անգամ արտասանի, որ ՀՀ վարչապետը, նախագահը, որ գան նրանց մասին բանաստեղծություն արտասանես։ Ու այդ համակարգը ստեղծածներն են, որ ասում են վայ ոնց ա որ բուհական համակարգում կիբեռնետիկայի ֆակուլտետում հայոց լեզուն, գրականությունը, պատմությունը հանում եք, ոնց ա որ ուզում եք հանեք»,-հավելեց վարչապետ։
09:26 12/12/2019Ընդդիմադիր Փաշինյանը քննադատում էր համայնքների խոշորացումը, հիմա պատրաստվում են խոշորացման նոր փուլին. «Փաստ»
20:03 11/12/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՎարչապետը ՀԲ տարածաշրջանային տնօրենի հետ քննարկել է համագործակցության օրակարգը

Вся госсистема Армении сопротивляется революции, но я сломлю это сопротивление - Пашинян(Видео) 12/12/2019   14:52  |  Лента новостей
Успехи правительства за текущий год в Армении достигаются вопреки государственной системе управления, заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян на заседании правительства в четверг, 12-го декабря.
"Все экономические показатели этого года достигаются вопреки государственной системе управления. Все успехи и достижения на сегодня - все на 100% делается вопреки системе госуправления", - заявил Пашинян и в качестве примера привел разговоры в кабинете премьера.
"Поговаривают, мол, из-за того, что перекрываете эти откаты, то в результате этого в этом году разразится экономический коллапс. Лучше мол, чтобы капитальные расходы каким-то образом производились, деньги “крутились” бы и приносили хоть какой-то результат", - рассказал Пашинян.
"Хватит этой фальши. Как долго мы будет жить в этой атмосфере фальши? Борьба с коррупцией в Армении идет вопреки системе госуправления.  Давайте, признаем, что вся система госуправления сопротивляется революции, но я сломлю это сопротивление. Иного варианта нет! Потому что народ Армении проголосовал за меня и нашу политическую силу, чтобы в стране произошли перемены", - отметил премьер, призвав всех приложить усилия для создания новой системы госуправления.
По его словам, порой из министерств приходят такие бумаги приходят, что не можешь понять, в каком классе учится тот, кто их написал.
"Давайте распустим всю госсистему и объявим все места вакантными, посмотрим сколькие откликнутся. Сколько из обратившихся людей будут обладать необходимыми навыками и знаниями? Знаем, что не будут обладать. Почему? Потому что в наших школах учат совсем другому. Ставят на табуретку и заставляют декламировать стихи во славу президента и премьера, потом просят повторить, но с большим патриотизмом и так десять раз", - заявил Пашинян.
Люди, по его словам, которые создали такую систему, теперь критикуют власти за отмену обязательного изучения армянского языка, литературы на факультете кибернетики.