Պահանջում են վաղաժամկետ դադարեցնել ՀՀ գլխավոր դատախազի լիազորությունները. բողոքի ակցիա՝ ԱԺ-ի մոտ 12/04/2019   13:44  |  ԼՐԱՀՈՍ
Այս պահին բողոքի ակցիա է տեղի ունենում ԱԺ-ի մոտ՝ գլխավոր դատախազի հրաժարականի պահանջով։ «Փաստինֆո»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ իրավապաշտպաններ Արման Ղարիբյանն ու Մարինա Պողոսյանը հայտարարել են, որ գրավոր դիմել էին ԱԺ երեք խմբակցություններին՝ Արթուր Դավթյանի լիազորությունների վաղաժամկետ դադարցնելու պահանջով։
«Մինչ օրս արձագանք եղել է միայն «Իմ քայլը» խմբակցության կողմից, այն էլ ոչ թե խմբակցության ղեկավարի կամ պատգամավորի, այլ ինչ-որ փորձագետի բերանով, ով զանգել է եւ խնդրել գրավոր փաստեր ուղարկել՝ գլխավոր դատախազի լիազորությունները վաղաժամկետ դադարեցնելու համար, ինչը, իհարկե, ծիծաղելի է»,- ասաց Արման Ղարիբյանը։
Նրա խոսքերով՝ ժամանակին, երբ մերժում էին Սերժին ոչ ոք գրավոր փաստեր չէր «տպել-բերել, որ դուրս էին եկել փողոց»։ «Եթե հեղափոխություն արած խմբակցությունը չգիտի, թե ինչ հիմքվ պետք է մերժի Արթուր Դավթյանին՝ մենք այսօր եկել ենք ու գնալու ենք ներս, որ իրենց մանրկակրկիտ պատմենք, մենք իրենց գրագիրները չենք»,- ասաց Ա.Ղարիբյանը։
Իրավապաշտպանները մտադիր են հանդիպել ԱԺ խմբակցությունների եւ հատկապես «Իմ քայլը» խմբակցության հետ։
Այս պահին ԱԺ-ի մուտքի մոտ շարունակվում է բողոքի ակցան՝ զոհված զինծառայողի հարազատների մասնակցությամբ, որոնք բողոքում են զինված ուժերում առկա բարքերի եւ քննության դեմ։
21:09 03/12/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԻշխանությունները մերժում են երկխոսության ցանկացած ձև և խնդիրների լուծելի ճանապարհը մնում է փողոցը. Լիլիթ Գալստյան
20:18 03/12/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՈւժի կիրառման այս դեպքը խորը ուսումնասիրությունների առարկա պետք է դառնա. Արման Աբովյանը՝ դաշնակցականների նկատմամբ գործադրված ուժի մասին
19:50 03/12/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ փաստաբանների պալատը ձևավորել է փաստաբանների խումբ՝ բերման ենթարկված երիտասարդներին խորհրդատվություն տալու համար
19:38 03/12/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԱյստեղ «դուխ» չկա, սա քստմնելի վարքագիծ է՝ մերժել երկխոսությունը. Լիլիթ Գալստյան
19:21 03/12/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախի նախկին ՄԻՊ-ը գնացել է ոստիկանության բաժին
18:40 03/12/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԱրայիկ Հարությունյանի հրաժարականը պահանջող 24 ցուցարար բերման է ենթարկվել (Լուսանկարներ)
18:28 03/12/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՊաշտպանի հանձնարարությամբ արագ արձագանքման խումբ է մեկնել Ոստիկանության կենտրոնական բաժին
18:08 03/12/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԿարմիր բերետավորները կրկին ուժ կիրառեցին. Վազգեն Սարգսյան փողոցը բացվեց
17:40 03/12/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԵրիտասարդ դաշնակցականները հրապարակել են Արայիկ Հարությունյանի հրաժարականի տեքստը

Акция протеста с требованием отставки генпрокурора Армении проходит перед зданием парламента 12/04/2019   14:11  |  Лента новостей
Акция протеста с требованием отставки Артура Давтяна с поста генерального прокурора Армении проходит в эти минуты перед зданием парламента Армении.
Как передает корреспондент “ФактИнфо”, правозащитники Арман Гарибян и Марина Погосян заявили, что направили трем парламентским фракциям письменное обращение с требованием досрочно прекратить полномочия Артура Давтяна.
“До сих пор на наше обращение откликнулась лишь фракция “Мой шаг”, да и то устами не главы фракции или депутата, а какого-то эксперта, который позвонил и попросил в письменной форме направить факты для досрочного прекращения полномочий генпрокурора, что, разумеется, смехотворно”, - сказал Арман Гарибян.
По его словам, в свое время, когда требовали отставки Сержа Саргсяна, никто не отпечатал и предъявил в письменном виде факты. Если фракция, совершившая революцию, не знает, на каком основании она должна отвергнуть Артура Давтяна, то мы сегодня пришли и собираемся войти в здание с тем, чтобы в деталях поведать им, что мы не их писцы”, - сказал А. Гарибян.
Правозащитники намерены встретиться с представителями фракций НС.
14:33 21/10/2019  |  Лента новостейПрезидент присвоил классный чин генпрокурору Армении
11:27 05/07/2019  |  Лента новостейГенпрокурору Армении присвоен классный чин государственного советника юстиции 3 класса