Քննչական կոմիտեն նոր տվյալներ է ներկայացրել զինվորի սպանության գործով 12/04/2019   14:50  |  Քրեական խրոնիկոն
2019թ. դեկտեմբերի 2-ին՝ ժամը 06:50-ի սահմաններում, ՊԲ N զորամասի պահպանության տեղամասի մարտական դիրքում պարտադիր ժամկետային զինծառայող Արթուր Իշխանի Աջամյանի մահացու հրազենային վիրավորում ստանալու, իսկ պարտադիր ժամկետային զինծառայող Դավիթ Հարությունի Մելիքբեկյանի հրազենային վիրավորումներ ստանալու դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործի շրջանակներում նշանակվել է դատաձգաբանական փորձաքննություն։ Այս մասին «Փաստինֆո»֊ին հայտնեց ՔԿ դեպարտամենտի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի պետի պաշտոնակատար Նաիրա Հարությունյանը։
«Քրեական գործով կատարվել են մի շարք անհետաձգելի և անհրաժեշտ քննչական գործողություններ՝ կատարվել է դեպքի վայրի զննություն, դիակի արտաքին զննում, նշանակվել է դիակի, ինչպես նաև Դ.Մելիքբեկյանի վերաբերյալ դատաբժշկական փորձաքննություններ, մի շարք զինծառայողներ հարցաքննվել են որպես վկա, տուժող Ա.Աջամյանի պապը՝ Խատիֆ Աջամյանը, ճանաչվել է տուժողի իրավահաջորդ և հարցաքննվել, փաստաբան Հայարփի Սարգսյանը և Խաչատուր Ստեփանյանը ճանաչվել են տուժողի իրավահաջորդի ներկայացուցիչներ և մասնակցել են դիակի դատաբժշկական փորձաքննությանը, վերցվել են մարտական դիրքի տեսախցիկների տեսագրությունները, միջնորդություններ են հարուցվել դատարան Ա.Աջամյանի հեռախոսային միացումների վերծանման և նրա բջջային հեռախոսը զննելու վերաբերյալ, նշանակվել է դատաձգաբանական փորձաքննություն: Քրեական գործով նախաքննությունը շարունակվում է»,֊նշեց Նաիրա Հարությունյանը:
Ավելի վաղ հայտնել ենք, որ 2019թ. դեկտեմբերի 2-ին՝ ժամը 06:50-ի սահմաններում, ՊԲ N զորամասի պահպանության տեղամասի մարտական դիրքում պարտադիր ժամկետային զինծառայող Արթուր Իշխանի Աջամյանի մահացու հրազենային վիրավորում ստանալու, իսկ պարտադիր ժամկետային զինծառայող Դավիթ Հարությունի Մելիքբեկյանի հրազենային վիրավորումներ ստանալու դեպքի առթիվ երրորդ կայազորային քննչական բաժնում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 34-104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով /երկու կամ ավելի անձանց սպանության փորձ/ հարուցվել է քրեական գործ, կատարվում է նախաքննություն: Քրեական գործով մեղադրյալներ չկան։
Ավելի վաղ «Փաստինֆո»-ն տեղեկացրել է, որ սպանված զինծառայողի հարազատներն այսօր բողոքի ակցիա են իրականացնում ԱԺ-ի մոտ՝ պահանջելով իրենց երեխային չկպցնել ինքնասպանության վարկածը։ «Ես ուզում եմ պատճառը իմանամ ինչի՞ համար է իմ էրեխեն սպանվել։ Ամսի 1-ին իմ էրեխեն ինձ հետ խոսացել ա, ասել ա՝ մամա ջան ես դիրքերում եմ եղել։ Ես արդարություն եմ պահանջում, իմ էրեխուն սպանողն ո՞վ ա եղել, բռնեք բերեք տվեք ինձ, պատճառը ի՞նչ ա եղել, որ անմեղ էրեխուն տանեք հայրենիքի համար ծառայի, դիակը բերեք տաք ինձ»,- հայտարարել է սպանված զինվորի մայրը։

СК сообщает подробности расследования гибели военнослужащего в Арцахе 12/04/2019   15:17  |  Криминальная хроника
В рамках уголовного дела об убийстве военнослужащего Артура Аджамяна и ранении Давида Меликбекяна на боевом посту назначена судебно-баллистическая экспертиза. Об этом “ФактИнфо” сообщила и.о. руководителя отдела информации и общественных связей департамента Следственного комитета Армении Наира Арутюнян.
“В рамках уголовного дела проведены неотложные и необходимые следственные действия – произведен осмотр места происшествия и тела погибшего, назначена судебно-медицинская экспертиза. Ряд военнослужащих допрошены в качестве свидетелей. Дед потерпевшего Аджамяна  - Хатиф Аджамян – признан правопреемником потерпевшего и был допрошен. Адвокаты Айарпи Саркисян и Хачатур Степанян признаны представителями правопреемника потерпевшего и участвовали в судмедэкспертизе трупа. Изъяты записи с видеокамер на боевом посту. В суд поданы ходатайства о расшифровке записей телефонных переговоров Аджамяна и осмотре его сотового телефона. Назначена судебно-баллистическая экспертиза. Предварительное следствие по делу продолжается”, - отметила Наира Арутюнян.
2 декабря,  около 06:50,  в одной из воинских частей, дислоцированных на северо-восточном направлении Армии обороны, при пока не выясненных обстоятельствах смертельное огнестрельное ранение получил военнослужащий АО Артур Ишханович Аджамян(1998 г.р.), а солдат Давид Арутюнович Меликбекян(1999 г.р.) ранен. По данному факту возбуждено уголовное дело по пункту 1 части 2 статьи 34-104(“Покушение на убийство  двух или более лиц”) УК РА. Обвиняемых нет.
Как передает корреспондент “ФактИнфо”, сегодня родственники погибших военнослужащих проводят акцию протеста напротив здания парламента, требуя раскрытия дел.
“Я хочу узнать причину, по которой мой ребенок был убит. 1-го числа мой сын говорил со мной. Он рассказал, что был на посту. Я требую справедливости. Кто убил моего сына. Поймайте и выдайте его мне”, - заявила мать убитого военнослужащего.