Դատարանը մերժեց Դավիթ Սանասարյանի պաշտպանների միջնորդությունը (տեսանյութ) 11/27/2019   15:45  |  Դատական ռեպորտաժներ
Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ դատավոր Դավիթ Բալայանի նախագահությամբ, մերժեց քրեական գործի վարույթը կասեցնելու եւ ՍԴ դիմելու մասին ՊՎԾ պետ (լիազորությունները ժամանակավորապես կասեցված են) Դավիթ Սանասարյանի պաշտպանների միջնորդությունը։
Ավելի վաղ հայտնել ենք, որ նախորդ դատական նիստին Սանասարյանի պաշտպան Ինեսա Պետրոսյանը միջնորդություն էր ներկայացրել գործի վարույթը կասեցնելու և Սահմանադրական դատարան դիմելու վերաբերյալ։ Այսօր կայացած դատական նիստին մեղադրող դատախազ Գևորգ Սարգսյանն առարկել էր միջնորդությանը՝ նշելով, որ այն անհիմն է և ենթակա է մերժման։ Դատախազը նշել էր, որ պաշտպանի միջնորդության մեջ վիճարկվում է ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտի կարգավիճակի հարցը։
Դավիթ Սանասարյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 1-ին մասով` պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու համար: Նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է կիրառվել չհեռանալու մասին ստորագրությունը:
Հիշեցնենք՝ քրեական գործով անցնում է 4 մեղադրյալ։ Սանասարյանից բացի, քրեական գործով ամբաստանվում են նաև ՊՎԾ եւս երկու աշխատակից՝ Գևորգ Խաչատրյանը, Սամվել Ադյանը և վերջինիս ընկերը՝ «Զորաշեն» ՍՊԸ-ի փաստացի ղեկավար Տարոն Ավետիսյանը։
«Դատարանը դիմում է ՍԴ,եթե դատարանը գտնում է, որ կիրառման ենթակա օրենքը առերևույթ հակասում է ՀՀ սահմանադրությանը, այս դեպքում դատարանը նման եզակացության չի հանգել»,- ասաց նախագահող դատավորը։
Դատական նիստը շարունակվում է։ «Փաստինֆո»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝  փաստաբան Ինեսա Պետրոսյանը ներկայացրեց նոր միջնորդություն՝ Դ.Սանասարյանի նկատմամբ քրեական հետապնդումը դադարեցնելու վերաբերյալ։

Суд отклонил ходатайство защиты Давида Санасаряна(Видео) 11/27/2019 16:01 | Судебный репортаж
Суд общей юрисдикции Еревана под председательством судьи Давида Балаяна отклонил ходатайство защиты начальника Государственной контрольной службы(ГКС) Армении Давида Санасаряна, чьи полномочия временно приостановлены.
На предыдущем заседании суда адвокат Инесса Петросян ходатайствовала о прекращении производства по делу и обращении в Конституционный суд. Прокурор Геворк Саркисян возразил против ходатайства, назвав его необоснованным и подлежащим отклонению. Прокурор указал, что в ходатайстве защиты оспаривается вопрос о статусе следственного департамента Службы национальной безопасности.
Давиду Санасаряну предъявлено обвинение по части 1 статьи 308 (“Злоупотребление должностными полномочиями”) Уголовного кодекса Армении. В отношении него избрана мера пресечения в виде подписки о невыезде.
“Суд обращается в КС, если считает, что подлежащий применению закон, по всей видимости, противоречит Конституции РА. В данном случае суд не пришел к такому заключению”, - сказал судья.
Судебное заседание по делу продолжается. Как передает корреспондент “ФактИнфо”, адвокат Инесса Петросян выступила с новым ходатайством о прекращении уголовного преследования в отношении Давида Санасаряна.