Legatum բարգավաճման ինդեքսում ՀՀ-ն առաջ է անցել հետխորհրդային երկրներից, բացի Բալթյան երկրների եւ Վրաստանի. Փաշինյան 11/27/2019   10:06  |  Մեկնաբանություն
Բրիտանական վերլուծական ինստիտուտի 2019 թվականի Legatum Prosperity Index-ի բարգավաճման ինդեքսում Հայաստանը առաջ է անցել հետխորհրդային բոլոր պետություններից, բացառությամբ բալթյան երկրների եւ Վրաստանի: Այս մասին Facebook-ի իր էջում գրել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
Նա, մասնավորապես, հավելել է.
«Հայաստանը զբաղեցրել է 61-րդ տեղը՝ նախորդ տարվա համեմատ բարելավելով իր դիրքը 27 կետով:
Տարածաշրջանի երկրներից Վրաստանը 53-րդ տեղում է, Ռուսաստանը 74, Թուրքիան 91, Ադրբեջանը 92, Իրանը 119։
Վարկանիշի հեղինակները երկրները համեմատում են ինը չափանիշներով ՝ տնտեսական զարգացման մակարդակը, բիզնես միջավայրը, պետական կառավարման արդյունավետությունը, կրթության մակարդակը, առողջապահությունը, անվտանգությունը եւ անձնական ազատությունը, ինչպես նաեւ սոցիալական կապիտալի եւ շրջակա միջավայրի զարգացման չափանիշները:
19:34 26/11/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՆիկոլ Փաշինյանը ցավակցական հեռագիր է հղել Գոհար Վարդանյանի մահվան կապակցությամբ

Армения опередила большинство постсоветских государств в Индексе процветания - Пашинян 11/27/2019   11:04  |  Лента новостей
В Индексе процветания 2019 года Legatum Prosperity Index Британского аналитического института Армения опередила все постсоветские государства, за исключением стран Балтии и Грузии. Об этом написал на своей странице в соцсети Facebook премьер-министр Армении Никол Пашинян.
“Армения заняла 61-ое место, улучшив свои позиции в сравнении с прошлым годом на 27 пунктов. Из стран региона Грузия оказалась на 53-ом месте, Россия – 74-ом, Турция – 91-ом, Азербайджан – 92-ом, Иран – 119-ом. Авторы рейтинга сравнивают страны по девяти критериям – уровень развития экономики, бизнес-среда, эффективность госуправления, уровень образования, здравоохранение, безопасность и личная свобода, а также стандарты развития социального капитала и окружающей среды”, - написал Пашинян.