Ռ.Քոչարյանի փաստաբանների բողոքը մակագրվել է դատավոր Մխիթար Պապոյանին. նա ինքնաբացարկ կհայտնի՞ 11/22/2019   14:32  |  2-րդ նախագահի գործով դատավարությունը
ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի նկատմամբ գրավ կիրառելու միջնորդությունը մերժելու Երեւանի ընդհանուր իրավասության դատարանի որոշման դեմ փաստաբան Հայկ Ալումյանի վերաքննիչ բողոքը մակագրվել է դատավոր վերաքննիչ քրեական դատարանի դատավոր Մխիթար Պապոյանին։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ն տեղեկացավ «Դատալեքս» դատական տեղեկատվական համակարգից։
Դատարանի այս որոշման դեմ փաստաբան Հայկ Ալումյանը բողոք է ներկայացրել, ինչը վերաքննիչ քրեական դատարանում ստացվել է նոյեմբերի 12-ին, իսկ քրեական գործն ստացվել է նոյեմբերի 20-ին եւ նույն օրը այն մակագրվել է դատավոր Մխիթար Պապոյանին։
Նշենք, որ դատավոր Մխիթար Պապոյանը մեծ հարգանք ունի փաստաբանների շրջանում՝ որպես պրոֆեսիոնալ դատավոր, սակայն նրա անունը ամիսներ առաջ շահարկվեց որպես իրավապաշտպան հանդես եկող Արտակ Գալստյանի կողմից, ով հայտնի է որպես «Վանոյի Արտակ»։
Ավելի վաղ «Փաստինֆո»-ն տեղեկացրել է, որ ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի նկատմամբ ընտրված խափանման միջոց կալանավորումը փոխելու եւ անձնական երաշխավորություն կիրառելու մասին դատավոր Դավիթ Գրիգորյանի մայիսի 18-ի որոշումից հետո Արտակ Գալստյանը, գրառում էր կատարել, թե այդ որոշումը Դավիթ Գրիգորյանի փոխարեն գրվել է դատավորներ Մխիթար Պապոյանի, Վազգեն Ռշտունու և Արշակ Վարդանյանի կողմից:
Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպան Հայկ Ալումյանը «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում ասաց, դատավոր Պապոյանին ինքնաբացարկ հայտնելու միջնորդության համար հիմքեր չի տեսնում։
Ինչ վերաբերում է Մխիթար Պապոյանի անունը շոշափող գործին, ապա Ալումյանը նշեց, որ այդ հանգամանքը դեռ չի հաստատվել։
18:02 19/11/2019  |  2-րդ նախագահի գործով դատավարությունըԴատարանը մերժեց դատախազ Պետրոս Պետրոսյանին բացարկ հայտնելու փաստաբանների միջնորդությունը

Апелляционная жалоба защиты Роберта Кочаряна попала на рассмотрение к судье Мхитару Папояну 11/22/2019   14:59  |  Суд по делу второго президента РА
Жалоба защиты на решение суда общей юрисдикции Еревана об отказе в удовлетворении ходатайства об освобождении второго президента Армении Роберта Кочаряна под залог поступило на рассмотрение к судье Апелляционного уголовного суда Мхитару Папояну. Об  этом “ФактИнфо” стало известно из сообщения на портале судебной информационной системы “Даталекс”. Дело был завизировано на имя Мхитара Папояна 20-го ноября.
Напомним, 7-го ноября суд общей юрисдикции Еревана под председательством судьи Анны Данибекян отклонил ходатайство защиты о признании допустимой применения в отношении Роберта Кочаряна меры пресечения в виде залога, оставив под стражей экс-президента.
Данное решение суда обжаловал адвокат экс-президента Айк Алумян.
Отметим, что судья Мхитар Папоян пользуется большим уважением среди адвокатского сообщества как профессионал, однако его имя несколько месяцев назад подверглось спекуляциям со стороны правозащитника Артака Галстяна, известного как “Артак Вано”
Ранее “ФактИнфо” сообщило, что после вынесенного 18-го мая судьей Давидом Григоряном решения об изменении Роберту Кочаряну меры пресечения с заключения под стражу на личное поручительство, Артак Галстян оставил запись, согласно которое данное решение написали судьи Мхитар Папоян, Вазген Рштуни и Аршак Варданян.
Мхитар Папоян подал заявление о клевете в свой адрес, на основании которого в СНБ возбуждено уголовное дело по части 2 статьи 344 УК Армении.
Адвокат второго президента Армении Айк Алумян  в беседе с “ФактИнфо” заявил, что не видит оснований для подачи ходатайства об отводе судьи Папояна. Что касается дела, связанного с именем Мхитара Папояна, то Алумян отметил, что это  обстоятельство пока не подтверждено.