Ռուբեն Սահակյանի նկատմամբ կարգապահական վարույթ է հարուցվել 11/21/2019   16:08  |  ԼՐԱՀՈՍ
Զանգվածային լրատվամիջոցների հրապարակումների առիթով ՀՀ փաստաբանների պալատում քննարկվել են փաստաբաններ Հայկ Ալումյանի և Ռուբեն Սահակյանի նկատմամբ կարգապահական վարույթ հարուցելու հարցերը:
Այս մասին «Փաստինֆո»-ին հայտնում են ՀՀ փաստաբանների պալատի լրատվական ծառայությունից։
Հայկ Ալումյանի մասով, Փաստաբանների պալատի նախագահը որոշել է կարգապահական վարույթ հարուցելը մերժել:
Փաստաբանների պալատը գտել է, որ «…փաստաբանը պարտավոր է՝ հարգանքով վերաբերվել դատավորի նկատմամբ, խուսափել դատավորների և դատարանի ընթացակարգերի ու որոշումների վիրավորական քննադատությունից:
Այս մոտեցումն ամենևին չի նշանակում, որ փաստաբանը պետք է անթույլատրելի զգուշություն ցուցաբերի ի վնաս իր վստահորդի շահերին:
Հետևաբար` այս իրավիճակում անհրաժեշտ է տեսնել, թե ո՞րն է քննադատության և վիրավորական քննադատության սահմանը և արդյո՞ք Հայկ Ալումյանն առերևույթ հատել է այդ սահմանը: Հայկ Ալումյանը դատավորի հետ կապված իր խոսքը կառուցել է վարչապետի հայտարարության հիման վրա:»:
Որոշման եզրահանգման համաձայն՝ «.. երբ վարչապետի հայտարարության մեջ ներկայացվող խոսքերը չեն համարվել վիրավորական դատական իշխանության կողմից, ապա փաստաբան Հայկ Ալումյանի կողմից այդ խոսքերի կրկնությունը, ընդ որում՝ աղբյուրի հղումով, առերևույթ չի կարող համարվել կարգապահական վարույթ հարուցելու հիմք:»:
Ռուբեն Սահակյանի մասով, Փաստաբանների պալատի նախագահի առաջին տեղակալը որոշել է Ռուբեն Սահակյանի նկատմամբ հարուցել կարգապահական վարույթ՝ «Փաստաբանության մասին» ՀՀ օրենքի 19-րդ հոդվածի 2-րդ կետի, ինչպես նաև Կանոնագրքի 2.2.2 ենթակետի խախտման հատկանիշներով:
Ըստ ԶԼՄ հրապարակումների Ռուբեն Սահակյանը լրագրողների հետ ճեպազրույցի ընթացքում խոսելով Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Աննա Դանիբեկյանի մասին, արտաբերել է հետևյալ միտքը․ «Նա չի տիրապետում իր մասնագիտությանը: Նախորդ նիստում չհասկացավ, թե ինչի մասին եմ խոսում և ասաց՝ «կարճ կապեք»… եթե չես հասկանում, ինչո՞ւ կարճ կապեմ, գնա ձեր տուն, կատուներին դատապարտի: Քո կատուների գործը լսի, ոչ թե մարդկանց ... դե, նա շատ կատուներ է պահում»:
Եվրոպական դատավորների խորհրդատվական խորհրդի թիվ 16 (2013) կարծիքի 25-րդ կետի համաձայն՝ … Պրոֆեսիոնալ գործընկերների նկատմամբ հարգանքի, օրենքի գերակայության և արդարադատության արդար իրականացման հարգանքի՝ Փաստաբանների և իրավաբանների միությունների եվրոպական խորհրդի «Եվրոպայում իրավաբանի մասնագիտության հիմնարար սկզբունքների մասին» խարտիայում սահմանված սկզբունքներով պահանջվում է խուսափել գործընկերների, առանձին դատավորների և դատարանի ընթացակարգերի ու որոշումների վիրավորական քննադատությունից:
Կարգապահական վարույթը հարուցվել է փաստաբան Ռուբեն Սահակյանի կողմից դատավոր Աննա Դանիբեկյանի հասցեին առերևույթ զսպվածությունը և բարեկրթությունը սահմանազանցող արտահայտություններով փաստաբանի կամ փաստաբանության նկատմամբ վստահությունը կամ հարգանքը խաթարելու վարքագիծը ստուգելու նպատակով:
Փաստաբանների պալատը հարկ է համարում արձանագրել, որ փաստաբանի նկատմամբ կարգապահական վարույթ հարուցելն ինքնին չի նշանակում, որ փաստաբանը թույլ է տվել կարգապահական խախտում և այդ հարցի վերջնական պատասխանը կարող է տրվել միայն կարգապահական վարույթի իրականացման արդյունքում` Պալատի խորհրդի համապատասխան որոշմամբ:
Հ.Գ. Փաստաբանների պալատը տեղեկացնում է նաև, որ դեռևս 25.10.2019թ. փաստաբաններ Հայկ Ալումյանը, Ռուբեն Սահակյանը, Արամ, Օրբելյանը, Արամ Վարդևանյանը և Հովհաննես Խուդոյանը դիմել են ՀՀ փաստաբանների պալատին, Մարդու իրավունքների պաշտպանին, բարձրագույն դատական խորհրդին, ՀՀ ոստիկանությանը, ՀՀ դատական դեպարտամենտին՝ խնդրելով միջոցներ ձեռնարկել, որ Ռոբերտ Քոչարյանի գործով իրենց պաշտպանության ժամանակ քաղաքացիները վիրավորական արտահայտություններ չկատարեն կամ ոստիկանությունն արձագանքի այդ քաղաքացիների գործողություններին:
Փաստաբանների պալատը նշված դիմումի հիման վրա, 30.10.2019թ. գրությամբ դիմել է ՀՀ վարչապետին՝ խնդրելով գործուն միջոցներ ձեռնարկել քաղաքացիների կողմից փաստաբաններին՝ իրենց մասնագիտական գործունեությունն իրականացնելու առնչությամբ վիրավորելու և զրպարտելու վարքագիծը կանխելու կապակցությամբ:
ՀՀ արդարադատության նախարարին՝ ՀՀ քրեական օրենսգիրքը՝ «Փաստաբանին իր մասնագիտական գործունեությունն իրականացնելու առնչությամբ վիրավորելը» հանցակազմով լրացնելու վերաբերյալ օրենսդրական փոփոխությունների առաջարկության իրագործման խնդրանքով:

Дисциплинарное производство возбуждено в отношении адвоката Роберта Кочаряна 11/21/2019   16:38  |  Лента новостей
В связи с публикациями в СМИ Палата адвокатов Армении рассмотрела вопрос о возбуждении дисциплинарного производства в отношении адвокатов второго президента Армении Роберта Кочаряна - Айка Алумяна и Рубена Саакяна. Об этом "ФактИнфо" сообщили в пресс-службе Палаты адвокатов РА.
В части, касающейся Айка Алумяна, председатель Палаты адвокатов решил отказать в возбуждении дисциплинарного производства.
Согласно заключению решение "… в условиях, когда высказывания премьер-министра не были признаны оскорбительными судебной властью, то их цитирование адвокатом Айком Алумяном, причем со ссылкой на первоисточник,  не может считаться основанием для дисциплинарного производства".
Что касается Рубена Саакяна, то первый заместитель председателя Палаты адвокатов постановил возбудить в отношении Рубена Саакяна дисциплинарное производство по признакам нарушения пункта 2 статьи 19 закона РА “Об адвокатуре”, а также подпункта 2.2.2 Устава.
Согласно публикациям в СМИ, Рубен Саакян в беседе с журналистами, говоря о судье суда общей юрисдикции Еревана Анне Данибекян, высказал следующую мысль: "Она  не владеет своей профессией. На предыдущем заседании она не поняла, о чем я говорю, и сказала, чтоб  "я коротко излагал мысли"…Если не понимаешь, то почему я должен коротко излагать мысли. Поезжай к себе домой, суди кошек. Слушай дело своих кошек, а не людей…ну, она держит дома много кошек”.
Палата адвокатов считает необходимым констатировать, что возбуждение дисциплинарного производства в отношении адвоката само по себе не означает, что адвокат допустил дисциплинарное нарушение, и окончательный ответ на этот вопрос может быть дан только по итогам дисциплинарного производства, соответствующим решение совета Палаты.
Палата адвокатов Армениитакже  сообщает, что ещё 25-го октября 2019 гг. адвокаты Айк Алумян, Рубен Саакян, Арам Орбелян, Арам Вардеванян и Ованнес Худоян обратились в Палату адвокатов РА, к Защитнику прав человека, Высший судебный совет, Полицию РА, Судебный департамент РА спросьбой принять предпринять меры, чтобы граждане во время выступления защиты по делу Роберта Кочаряна оскорбительно не выражались или, чтобы полиция отреагировала на действия этих граждан.
Палата адвокатов на основани данного заявления 30 октября с.г. направило премьер-министру Армениписьменное обращение с просьбой предпринять действенные меры для предотвращения случаев оскорбления или оклеветания гражданами адвокатов в связи с осуществлением ими своей профессиональной деятельности.
ПА также обратилась к министру юстиции с просьбой реализовать предложение о законодательных поправках  касательно дополнения Уголовного кодекса РА составом преступления "Оскорбление адвоката в связи с осуществлением имд воей профссиональной деятельности".