Ադրբեջանից բռնագաղթված անօթևան ընտանիքներին կտրամադրվեն բնակարաններ ձեռք բերելու վկայագրեր 11/21/2019   11:55  |  ԼՐԱՀՈՍ
Կառավարությունն այսօրվա նիստում որոշում կայացրեց Ադրբեջանից բռնագաղթած անօթևան ընտանիքներին բնակարանով ապահովելու նպատակով 2019 թվականի պետբյուջեի պահուստային ֆոնդից բնակարանների գնման վկայագրեր տրամադրել։
ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների փոխնախարար Բագրատ Բադալյանը հայտնեց, որ 2013 թվականին իրականացված հաշվառման տվյալների համաձայն՝ առաջնահերթ կարիքավոր են համարվում 895 ընտանիք,որոնցից 641-ը՝ Երևանում և 254-ը՝ մարզերում։ Փոխնախարարը նկատեց, որ նպատակահարմար է փախստականների բնակարանային ապահովության խնդիրը լուծել ոչ թե մեկ ընդհանուր ծրագրի շրջանակներում, այլ այն տարանջատել ըստ առաջնահերթության ՝ մշակելով առանձին համապատասխանմ ենթածրագրեր. «1988-ից 1992 թվականներին Ադրբեջանի Հանրապետությունից բռնի տեղահանված ընտանիքների բնակարանային խնդիրը լուծելու համար նախատեսվում է առաջին փուլում առաջնորդվել ըստ Երևան քաղաքի վարչական շրջանների ինչպես նաև ընդգրկել մասնավոր սեփականություն հանդիսացող, սակայն Ադրբեջանից բռնագաղթած ընտանիքների կողմից զբաղեցրած կացարանները։ Մասնավորապես առաջին փուլում մասնավոր սեփականություն հանդիսացող կացարանների՝ Սեբաստիա հյուրանոց, Նաիրի հյուրանոց ընդգրկումը պայմանավորված է ընտանիքների անօթևանության մեջ հայտնվելու ամենօրյա վտանգով, քանի որ այդ ժամանակավոր կացարանների սեփականատերերի կողմից ազատման պահանջ ներկայացվելու դեպքում այդ ընտանիքների պաշտպանվածության իրավական արդյունավետ մեխանիզմները բացակայում են»,-ասաց Բագրատ Բադալյանը։
Վերջինս, մանրամասնելով բնակարանների ձեռքբերման ընթացակարգը, նշեց, որ վկայագրերի տրամադրումը կիրականացվի Ադրբեջանից բռնագաղթած ընտանիքների հետ պայմանագրեր կնքելուց հետո։ Վկայագրերի միջոցով բնակարանի ձեռքբերման ժամկետը սահմանվել է մեկ տարի՝ առանց ժամկետի երկարացման հնարավորության։
ՀՀ փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանը նկատեց, որ այս պարտավորությունը պետությունը ստանձնել է դեռևս շատ վաղուց և 10-11 տարի այս ուղղությամբ որևէ բան չի իրականացրել. «Ես նույնպես հանդիպել եմ այդ ընտանիքների ներկայացուցիչների հետ և բավականին ծանր պայմաններում են նրանք ապրում։ Կարծում եմ փուլ առ փուլ այս բոլոր խնդիրները և հին պարտքերը պետք է մարենք»,-հավելեց փոխվարչապետը։
Վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Էդուարդ Աղաջանյանն էլ փորձեց հստակեցնել, թե այս փուլում քանի ընտանիքի հարց է լուծվում և որքան գումար է անհրաժեշտ, որին ի պատասխան, փոխնախարարն ասաց. «Լուծվում է 112 ընտանիքի հարց։ Անհրաժեշտ է շուրջ 1.5 մլրդ դրամ»։
12:27 07/11/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՏարվա լավագույն 77 ուսուցիչները ԿԳՄՍ նախարարությունից կստանան համակարգիչներ
11:19 07/11/2019  |  ԼՐԱՀՈՍ4.2 մլն եվրո՝ ճանապարհների անվտանգային միջավայրն ապահովելու համար
11:09 07/11/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԿստեղծվի 30 աշխատատեղ՝ 210 հազ միջին աշխատավարձով
12:28 31/10/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԳյուղերում կբարեկարգվեն փողոցները, մանկապարտեզները, մշակութային տները
13:04 24/10/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՓոփոխության նպատակն է, որ միջոցները գնան երեխայի հետևից և մտնեն նրա ընտանիք. Վարչապետը՝ գիշերօթիկների փակման մասին (տեսանյութ)
11:51 24/10/2019  |  ԼՐԱՀՈՍ«Լուսավոր Հայաստանը» դեմ քվեարկեց իշխանական պատգամավորի նախագծին
16:15 03/10/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՓոփոխություններ նշանակալի նվաճումներ ունեցողներին պարտադիր զինծառայությունից տարկետման կարգում

Правительство Армении предоставит семьям беженцев из Азербайджана сертификаты на покупку квартир 11/21/2019   13:10  |  Лента новостей
Правительство Армении на сегодняшнем заседании приняло решение о предоставлении лишенным крова семьям беженцев, насильственно перемещенным из Азербайджана, сертификатов на приобретение жилья. Средства будут выделены из резервного фонда госбюджета.
Как сообщил заместитель министра территориального управления  инфраструктур Баграт Бадалян, по данным учета за 2013 год, наиболее нуждающимися в жилье признаны 895 семей: 641 из них - в Ереване и 254 – в областях. Замминистра отметил, целесообразно решить проблему обеспечения беженцев жильем не в рамках одной общей программы, а дифференцировать по первоочередности, отдельно разработав соответствующие подпрограммы.
“Для решения проблемы обеспечения жильем семей беженцев, насильственно перемещенных из Азербайджана в 1988-1992 гг., на первом этапе планируются действовать по административным районам Еревана, а также охватить помещения, являющиеся частной собственностью и занятые насильственно перемещенными из Азербайджана семьями”, - заявил он.
Бадалян, детально представив процедуру приобретения квартир, указал, что выдача сертификатов будет осуществляться после заключения договора с семьями.  На покупку квартиры посредством сертификата  отводится  год, без возможности его продления.
Как отметил вице-премьер Армении Тигран Авинян, данное обязательство государство взяло  на себя еще давно, и за 10-11 лет в этом направлении ничего не было предпринято.
“Я тоже встречался с представителями этих семей, и они действительно живут в довольно тяжелых условиях. Полагаю, что поэтапно все эти проблемы будут решены, и старые долги будут погашены”, - добавил вице-премьер.