Նոր էջ Հայաստան-Կատար հարաբերություններում․ Նախագահ Արմեն Սարգսյանն ամփոփել է Կատարի Պետություն պաշտոնական այցի արդյունքները 11/21/2019   11:59  |  ԼՐԱՀՈՍ
«Ես այս երկիրը շատ լավ գիտեմ, երկար տարիներ այցելել եմ, շատ բարեկամներ ունեմ թե՛ երկրի ղեկավարության, թե՛ գործարար շրջանակներում, թե՛ ուսումնական, գիտահետազոտական ոլորտներում։
Ուրախ եմ, որ երկար տարիների կապերը, հանդիպումները, գաղափարներն այսօր ծառայում են մեր երկրին, պետությանը, մեր ժողովրդին, -լրագրողների հետ զրույցում անդրադառնալով Կատարի Պետություն այցի ընթացքին, հանդիպումներին և ձեռք բերված պայմանավորվածություններին՝ ասել է պաշտոնական այցով այդ երկրում գտնվող Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը։ - Այցը բավականին ինտենսիվ էր։ Արդյունքները շատ պարզ են․երկու կողմից հայտարարվեց մեր շատ մոտ հարաբերությունների մասին։ Պարզ արդյունքը՝ ՀՀ քաղաքացիների համար չկան վիզաներ․ Հայաստանից Կատար և Կատարից Հայաստան զբոսաշրջությունը շատ արագ կզարգանա։ Սա նաև դուռ է բացելու, որ գործարարներն ավելի արագ ու հանգիստ գան Կատար, տեսնեն հնարավորությունները, որոնք բավական մեծ են։ Եվ հակառակը, կատարցիները գան Հայաստան, տեսնեն՝ ներդրումներ անելու ինչ հնարավորություններ կան։
Այցի մյուս մասը շեյխուհի Մոզայի հրավերն էր։ Նա էմիրի մայրն է, ողջ աշխարհում հայտնի է որպես մեկը, ով ունի տեսլական մասնավորապես գիտության ու կրթության զարգացման ուղղությամբ։ Նախանձելի են նրանց արդյունքները, քանի որ ստեղծել են Կատարի հիմնադրամը, որը կրթական հսկայական միջազգային պլատֆորմ է։ Մեր հանդիպումների արդյունքում դռներ բացվեցին։ Հուսով եմ, որ մեր պետական գործիչները, ուսումնական, գիտահետազոտական հաստատություններն, ինչպես նաև անհատները, որոնք ցանկություն կունենան կրթություն ստանալ այստեղ, կարող են գալ սովորելու։ Ուրախ կլինեմ, որ մեր երիտասարդներն այստեղ լավ կրթություն ստանան, հետո վերադառնան հայրենիք։
Ինչ վերաբերում է գործնական հարաբերություններին, ուղղությունները մի քանիսը կարող են լինել։ Կատարում նախ և առաջ շատ հետաքրքրված են ժամանակակից տեխնոլոգիաներով։ Նույն WISE-ի (Կրթության համաշխարհային ինովացիոն գագաթնաժողովի) կոնֆերանսում մեր առաջին խոսակցությունն արհեստական բանականության մասին էր։ Ամեն մարդ գիտակցում է, որ առանց արհեստական բանականության չես կարող վաղը տիեզերանավեր օգտագործել, կառավարել ամենաժամանակակից տեխնոլոգիաները, ընդհուպ կրթությունն ու գիտահետազոտական աշխատանքներն անհնարին կլինեն։ Հետևաբար, արհեստական բանականությունը շատ էական է։ Կատարի ղեկավարին հրավիրեցի պաշտոնական այց կատարել Հայաստան, հրավիրեցի նաև գործընկերներին ու շեյխուհի Մոզային՝ մասնակցելու միջազգային մի քանի կոնֆերանսների, որ տեղի կունենան Հայաստանում։ Դրանցից են Մտքերի հայկական գագաթնաժողովը՝ հաջորդ տարվա հունիսին, և գիտության, տեխնոլոգիաների և տիեզերքի փառատոնը՝ STARMUS-ը։ Նրանք շատ հետաքրքրված են գալ։ Նրանք շատ հետաքրքրված են նոր տեխնոլոգիաներով, հսկայական գումարներ են տրամադրում այդ ոլորտի զարգացմանը, իսկ մենք ունենք ներուժ։ Մենք դեռևս չունենք այդ ինդուստրիան, բայց ունենք տաղանդավոր ծրագրավորողներ, որոնք կարող են դառնալ այդ արդյունաբերության հիմքը։ Սակայն մենք դեռ շատ պետք է աշխատենք և աջակցենք այդ ոլորտին, քանի որ ցանկացած ոլորտ համաշխարհային մակարդակի բարձրանալու համար աջակցության կարիք ունի։ Մեր հարևան և ոչ հարևան պետությունները, ողջ աշխարհը մտածում են, որ իրենց երկրի ու աշխարհի ապագան կապված է նոր տեխնոլոգիաների հետ։ Այսինքն, մենք նաև մրցակցության մեջ ենք, և լավագույն գաղափարներն ու ֆինանսավորումն ապահովելու համար պետք է պայմաններ ստեղծենք՝ տաղանդավոր մարդիկ, լավ համալսարաններ, լավ կրթական համակարգ, գուցե ֆինանսական, հարկային աջակցություն։ Պետք է ցույց տանք, որ մեր միջոցով կարող են հնարավորություն ունենալ իրենց արդյունքն իրացնել շատ ավելի մեծ՝ եվրասիական շուկայում։
Մյուս հետաքրքիր թեման սննդի անվտանգությունն է, որն էական է և՛ Կատարի, և՛ Պարսից ծոցի երկրների, և՛ Հայաստանի համար։ Սննդի անվտանգությունը դրա որակի անվտանգությունը չէ, այլ՝ համաչափ բաշխված, մշտական, կայուն արտադրություն և ներմուծում ունենալը։ Հայաստանի դեպքում ճիշտ է նաև, որ նա դառնա ոչ միայն սեփական, այլև օտար ծագում ունեցող սննդամթերքներ վաճառող երրորդ շուկաներին։
Եվ երրորդը՝ Կատարը, լինելով աշխարհի ամենահարուստ երկրներից մեկը, ունի զանազան մեխանիզմներ ու հիմնադրամներ, որոնք ներդրումներ են կատարում տարբեր երկրներում ու տարբեր ոլորտներում՝ սկսած լեռնամետալուրգիայից, հանքարդյունաբերությունից մինչև գյուղատնտեսություն։ Հայաստանը կարող է ներգրավել ֆինանսական ներդրումներ»։
Ամփոփելով այցը՝ նախագահ Արմեն Սարգսյանն ասել է, որ այն ինչ-որ իմաստով նոր էջ է բացում Հայաստան-Կատար հարաբերություններում, որն ունի Կատարի և նրա ղեկավարության աջակցությունը։ «Երևան վերադառնալուց հետո ես կքաջալերեմ, որ այս հարաբերությունները շատ ակտիվ զարգանան»,-ասել է Հայաստանի նախագահը։
16:10 19/11/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԿատարը չեղարկում է Հայաստանի քաղաքացիների համար մուտքի արտոնագրի պահանջը
12:50 19/11/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանի և Կատարի միջև փոխգործակցության մեծ հնարավորություններ կան․ նախագահ Արմեն Սարգսյանը Դոհայում հանդիպել է Կատարի Պետության վարչապետի հետ

Новая страница в отношениях Армении и Катара - Армен Саркисян подвёл итоги официального визита в Катар 11/21/2019   17:45  |  Лента новостей
Президент Республики Армения Армен Саркисян подвёл итоги официального визита в Государство Катaе. Подробности передает пресс-служба президента.
«Я очень хорошо знаю эту страну, долгие годы посещал её, у меня здесь много друзей и в руководстве страны, и среди деловых кругов, и в образовательной, научно-исследовательской сферах. Рад, что многолетние связи, встречи, идеи сегодня служат нашей стране, государству, нашему народу, - сказал в беседе с журналистами находящийся с официальным визитом в Государстве Катар Армен Саркисян, касаясь хода визита, встреч и достигнутых договорённостей.
- Визит был довольно интенсивным. Итоги очень ясны: обе стороны заявили о наших очень близких отношениях. Ясный итог: для граждан РА нет виз - туризм из Армении в Катар и из Катара в Армению будет развиваться очень быстро. Это также откроет дверь, чтобы предприниматели быстрее и спокойнее приезжали в Катар, видели возможности, которые довольно велики. И наоборот, чтобы катарцы приезжали в Армению, видели, какие существуют возможности для инвестиций.
Другая часть визита была по приглашению Шейхи Мозы. Она мать Эмира, известна во всём мире как личность, имеющая видение, в частности, развития науки и образования. Их результаты завидны, поскольку они создали Катарский фонд, который является громадной международной образовательной платформой. В результате наших встреч открылись двери. Надеюсь, что наши государственные деятели, учебные, научно-исследовательские учреждения, а также отдельные лица, которые будут иметь желание получить здесь образование, могут приехать учиться. Буду рад, если наши молодые люди здесь получат образование, потом вернутся на родину.
Что касается деловых отношений, направлений может быть несколько. В Катаре прежде всего очень интересуются современными технологиями. На той же конференции WISE (Всемирный инновационный саммит образования) наш первый разговор был об искусственном интеллекте. Каждый человек понимает, что без искусственного интеллекта завтра не сможешь использовать космические летательные аппараты, управлять самыми современными технологиями, даже образование и научно-исследовательские работы станут невозможны.
Следовательно, искусственный интеллект очень важен. Я пригласил руководителя Катара посетить Армению с официальным визитом, пригласил также коллег и Шейху Мозу участвовать в нескольких международных конференциях, которые пройдут в Армении. Среди них Армянский саммит умов - в июне будущего года и фестиваль науки, технологий и космоса STARMUS. Они очень заинтересованы приехать. Они очень заинтересованы новыми технологиями, выделяют громадные средства на развитие этой сферы, а у нас есть потенциал. У нас ещё нет этой индустрии, но есть талантливые программисты, которые могут стать основой этой индустрии. Но мы должны ещё много работать и помогать этой сфере, поскольку любая сфера нуждается в помощи для того, чтобы подняться на мировой уровень. Наши соседние и не соседние государства, весь мир думают, что будущее их стран и мира связано с новыми технологиями. То есть мы также находимся в конкуренции, и, чтобы обеспечить лучшие идеи и финансирование, мы должны создавать условия: талантливые люди, хорошие университеты, хорошая образовательная система, возможно, финансовая, налоговая помощь. Мы должны показать, что посредством нас могут иметь возможность реализовать свой продукт на намного более крупном евразийском рынке.
Другая интересная тема - безопасность пищевой продукции, которая существенна и для Катара, и для стран Персидского залива, и для Армении. Пищевая безопасность - это не безопасность качества пищи, а в том, чтобы иметь равномерно распределённую, постоянную, стабильную промышленность и импорт.
В случае Армении верно также, чтобы она стала продавцом не только собственной, но и имеющей иностранное происхождение пищевой продукции на третьи рынки.
И третье: Катар, будучи одной из самых богатых стран мира, имеет различные механизмы и фонды, которые инвестируют в разные страны и разные сферы, начиная от горно-металлургической, горнорудной отраслей, кончая сельским хозяйством. Армения может привлечь финансовые инвестиции».
Подводя итоги визита, президент Саркисян сказал, что он в каком-то смысле открывает новую страницу в отношениях Армения-Катар. «По возвращении в Ереван я буду поощрять, чтобы эти отношения очень активно развивались», - сказал президент Армении.