ԿԳՄՍՆ պետք է նախ ձեռնամուխ լինի իր անմիջական պարտականության կատարմանը՝ հայերենի իմացության ստուգման համակարգի ստեղծմանը. Գևորգ Էմին–Տերյան 11/20/2019   13:30  |  Մեկնաբանություն
Հայաստանի Հանրապետությունը պատասխանատու է իր քաղաքացիների հայերենի իմացության համար, սակայն մինչ օրս գոյություն չունի հայերենի իմացությունը ստուգող և գնահատող համապարփակ համակարգ, ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է Երևանի պետական համալսարանի մամուլի քարտուղար Գևորգ Էմին–Տերյանը։
«Աշխարհի առաջատար բուհերի օրինակը բերող գործիչները, որոնք այդպես փորձում են հիմնավորել բուհերում «Հայոց լեզու» առարկայի պարտադիր ուսուցման չեղարկումը, շրջանցում են այն փաստը, որ արևմտյան բոլոր բուհերում անհրաժեշտ է լեզվի իմացության մակարդակի վերաբերյալ որոշակի փաստաթուղթ, որը տրվում է կամ նախաբուհական կրթության արդյունքում, կամ հատուկ քննության միջոցով։
Հայերենը նման համակարգ չունի. որոշ ֆակուլտետներում այն ստուգվում է ընդունելության քննության միջոցով, ինչը նախ ապացուցում է, որ պետությունն ինքը չի հավատում իր հանրակրթական համակարգի գնահատականին, երկրորդ՝ գաղտնիք չէ, որ այդ քննությունները ոչ թե ստուգում են հայերենի հմտությունները և իմացության աստիճանը, այլ ուղղագրական և քերականական ինչ-որ կանոնների համադրություն են, որոնք, օրինակ, ոչ մի կերպ չեն կարող ստուգել հաղորդակցության հմտությունների մակարդակը։
Այնպես որ ԿԳՄՍՆ պետք է նախ ձեռնամուխ լինի իր անմիջական պարտականության կատարմանը, այն է՝ հայերենի իմացության ստուգման համակարգի ստեղծմանը, ինչից հետո բուհերը ԿԳՄՍՆ-ի հետ համատեղ սահմանեն ուսուցման համար հայերենի անհրաժեշտ մակարդակը (պայմանական՝ B1), իսկ բուհը հանձն առնի ոչ միայն իր ուսանողների, այլև դասախոսների հայերենի իմացության մակարդակի բարձրացումը»։

Минобрнауки в первую очередь следует создать систему проверки уровня владения армянским языком – пресс-секретарь ЕГУ 11/20/2019   14:18  |  Комментарий
Республика Армения ответственна за владение своими гражданами армянским языком, однако по сей день не существует комплексной системы проверки и оценки знания армянского языка. Такое мнение выразил пресс-секретарь Ереванского государственного университета(ЕГУ) Геворк Эмин-Терьян.
“Приводящие в пример ведущие мировые вузы деятели, которые таким образом пытаются обосновать отмену обязательного изучения армянского языка в высших учебных заведениях, обходят тот факт, согласно которому во всех западных вузах необходим документ относительно знания языка, который выдается или по итогам довузовского обучения, или сдачи специального экзамена”, - пишет пресс-секретарь ЕГУ.
Он указал, что армянский лишен такой системы; в определенных факультетах проверка уровня владения языком осуществляется посредством вступительного экзамена, что в первую очередь доказывает тот факт, что само государство не доверяет оценке своей же общеобразовательной системы. Во-вторых, по его словам, не секрет, что эти экзамены - проверка не навыков владения армянским языком, уровня знания, а лишь сопоставление каких-то орфографических и грамматических правил, которые, например, никоим образом не могут протестировать уровень коммуникативных навыков.
“Так что Министерство образования, науки, культуры и спорта в первую очередь должно приступить к исполнению своей непосредственной обязанности – к созданию системы проверки уровня владения армянским языком, после чего вузы совместно с МОНКС установят необходимый уровень обучения армянскому языку(условно - B1), а вуз возьмет на себя обязательство по повышению уровня владения армянским языком не только среди студентов, но и преподавателей”, - написал Геворк Эмин-Терьян.