Ձերբակալված երկու փաստաբաններն ընդունել են առանձնապես խոշոր չափերի հափշտակության համար առաջադրված մեղադրանքը 11/15/2019   17:52  |  Քրեական խրոնիկոն
ԱԱԾ-ն մեղադրանք է առաջադրել առանձնապես խոշոր չափերի հափշտակության կասկածանքով ձերբակալված փաստաբաններին, որոնք ընդունել են առաջադրված մեղադրանքները։ Նրանց նկատմամբ խափանման միջոց է ընտրվել ստորագրությունը՝ չհեռանալու մասին։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ին տեղեկացրին ՀՀ Ազգային անվտանգության ծառայության մամուլի կենտրոնից։
Հիշեցնենք, ԱԱԾ-ն ավելի վաղ տեղեկացրել էր, որ փաստական տվյալներ են ստացել առ այն, որ ՀՀ փաստաբանների պալատի 2 անդամներ, ըստ պայմանագրերի ՀՀ արդարադատության նախարարության քրեակատարողական հիմնարկներից մեկում ազատազրկման ձեւով պատիժը կրող դատապարտյալին մատուցելով իրավաբանական ծառայություններ, նրա գույքին տիրանալու դիտավորությամբ, իրենց նկատմամբ ունեցած վստահությունը չարաշահելու եղանակով, առաջարկել են պատժի հետագա կրումից պայմանական վաղաժամկետ ազատելու հարցը լուծել ՀՀ վերաքննիչ դատարանի՝ դատական համակարգի իրավասու պաշտոնատար անձին իրենց միջոցով առանձնապես խոշոր չափերով՝ 3.331.090 ՀՀ դրամին համարժեք 7000 ԱՄՆ դոլարի կաշառք տալու եղանակով` դրանով իսկ դրդելով դատապարտյալին կաշառք տալուն:
Ըստ ԱԱԾ հաղորդագրության, ՀՀ ԱԱԾ օպերատիվ ստորաբաժանումների հսկողության ներքո ստանալով պահանջած առանձնապես խոշոր չափերով գումարը, փաստաբանները խարդախությամբ հափշտակել են այն։ 6800 ԱՄՆ դոլարը հայտնաբերվել է փաստաբաններից մեկի բնակարանում ՀՀ ԱԱԾ աշխատակիցների կողմից կատարված խուզարկության արդյունքում։
ՀՀ փաստաբանների պալատից «Փաստինֆո»-ն տեղեկացավ, որ նրանց հետ հանդիպել է ՓՊ նախագահը։ Փաստաբանների պալատի մամլո խոսնակ Հայկ Հակոբյանի փոխանցմամբ, այս փուլում Ալինա Ավետիսյանը և Նելլի Պապյանը չեն ցանկացել օգտվել փաստաբանների իրավաբանական օգնությունից:
«Անհրաժեշտության դեպքում Փաստաբանների պալատը նրանց կապահովի իրավաբանական օգնությամբ: Փաստաբանների պալատը քննարկում է նաև փաստաբանների նկատմամբ կարգապահական վարույթ հարուցելու հարցը»,-նշեց Հակոբյանը:
12:08 19/09/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՓաստաբանները գլխավոր դատախազից պահանջում են անհապաղ դադարեցնել Վլադիմիր Գասպարյանի նկատմամբ քրեական հետապնդումը
13:10 30/07/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՄոտ 80 փաստաբան պատրաստակամ է ստանձնել Դավիթ Գրիգորյանի պաշտպանությունը. Դատավորների միությունը լռում է
23:27 19/05/2019  |  ՄեկնաբանությունՓաստաբանը սպառնում է դիմել ՄԻԵԴ, եթե իր աշխատանքը ակցիայի հետևանքով խոչընդոտվի
12:56 09/03/2018  |  ԼՐԱՀՈՍԵրևանում քննարկում են փաստաբանական միությունների մարտահրավերներին դիմակայելու հնարավորությունները
13:10 20/09/2017  |  ԼՐԱՀՈՍԶավեշտալի է խոսել փաստաբանների գործադուլի արդյունքում տապալված նիստերի ազդեցիկության կամ վճռորոշության մասին անգամ
16:34 14/09/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՑանկացած ոլորտում առողջ տարակարծությունը առաջընթաց է, իսկ արհեստական միակարծությունը` մահ. Երվանդ Վարոսյան
11:33 13/09/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՓաստաբանների գործադուլն սկսվել է
15:12 30/08/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՈ՞ր դեպքում փաստաբան Մկրտչյանը կմիանա իր կոլեգաների նախաձեռնած գործադուլին
11:33 28/08/2017  |  ԼՐԱՀՈՍԹարմացված տվյալներով՝ փաստաբանների բողոքի ակցիային կմասնակցի 154 փաստաբան
17:42 25/08/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՄինչև հատուկ սարքավորումներ ձեռք բերելը դատարանների շենք մուտք գործելիս փաստաբանի զննություն չի իրականացվելու

СНБ Армении предъявила обвинения двум адвокатам, задержанным по подозрению в хищении крупной суммы 11/15/2019   18:11  |  Криминальная хроника
Служба национальной безопасности Армении предъявила обвинения двум адвокатам, задержанным по подозрению в хищении суммы в особо крупном размере. Они приняли обвинения. В отношении них избрана мера пресечения в виде подписки о невыезде. Об этом “ФактИнфо” сообщили в пресс-центре СНБ Армении.
Ранее СНБ сообщила, что получила фактические данные о том, что двое членов Палаты  адвокатов Армении, оказывая в соответствии с договорами юридические услуги осужденному, отбывающему наказание в виде лишения свободы в одном из уголовно-исполнительных учреждений Минюста РА, вынашивая умысел на завладение его имуществом, путем злоупотребления оказанного им доверия, предложили решить вопрос об условно-досрочном освобождении от дальнейшего отбывания наказания путем передачи через них компетентному должностному лицу судебной системы - Апелляционного суда РА  взятки в размере 7000 долларов США(3.331.090 драмов). Отмечается, что тем самым они подтолкнули осужденного  к даче взятки.
“Получив под контролем оперативных подразделений СНБ РА затребованную сумму, адвокаты путем обмана похитили ее. 6800 долларов были обнаружены в квартире одного из адвокатов в результате проведенного сотрудниками СНБ обыска”, - отмечалось в сообщении.
В ведомстве заявили, что в рамках возбужденного в следственном департаменте СНБ Армении уголовного дела лица, предположительно совершившие преступление,  были подвергнуты приводу и задержаны. В ходе допроса в качестве подозреваемых они сознались в содеянном. Предварительное следствие продолжается.
Как сообщили “ФактИнфо” в Палате адвокатов РА, с ними встретился председатель Как сообщил пресс-секретарь Палаты адвокатов Айк Акопян, на данном этапе Алина Аветисян и Нелли Папян не пожелали воспользоваться юридическими услугами адвокатов.
“При необходимости Палата адвокатов окажет им юридическую помощь. Палата адвокатов рассматривает также вопрос о возбуждении в отношении них дисциплинарного производства”, -  заявил Акопян.