Իմացել են, որ ինքն ունի հաշմանդամություն՝ «փռել են ասֆալտին. Քրեական հեղինակություն Կանեւսկոյի գործով հարցաքննվել են վերջինիս հրավիրած վկաները 11/14/2019   16:48  |  Դատական ռեպորտաժներ
Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանում՝ դատավոր Մնացական Մարտիրոսյանի նախագահությամբ, այսօր շարունակվել է քրեական հեղինակություն համարվող Արտյոմ Կանեւսկոյի՝ Արտյոմ Հարությունովի գործով դատական նիստը։ Հիշեցնենք, որ վերջինս մեղադրվում է ապօրինի զենք պահելու մեջ։
Հարությունովի պաշտպանների միջնորդությամբ՝ դատական նիստում հարցաքննվեցին, այսպես ասած, պաշտպանական կողմի վկաները, որոնք հայտարարեցին, թե իրենց նկատմամբ բռնություն է գործադրվել։
Հրավիրված վկաներից առաջինը՝ Միրզոյանը, ցուցմունքում նշեց, որ զենքը մեքենայից հանել են խուզարկության ժամանակ, սակայն ոստիկանները խուզարկությունն իրականացրել են առանց իր ներկայության։
Պատասխանելով՝ մեղադրող դատախազ Հայկ Խաչատրյանի հարցերին՝ Միրզոյանն ասաց, որ ոստիկանության աշխատակիցների կողմից իրականացված գործողությունների վերաբերյալ դժգոհությունը հայտնել է այդ պահին՝ ոստիկաններին։
Միրզոյանի հարցաքննությունից հետո մեղադրող դատախազը նշեց, որ վկաների հարցաքննությունները որևէ նշանակություն չեն կարող ունենալ, քանի որ պաշտպանական կողմի միջնորդությամբ ներկայացված բոլոր վկաները կարող են նմանատիպ ցուցմունք տալ՝ ասելով, որ որևէ առնչություն չունեն Կանեւսկոյի հետ։
Պաշտպան Հովսեփ Սարգսյանի միջնորդությամբ ներգրավված մյուս վկան՝ Գրիգորյանը, ինչպես և նախորդ հարցաքննվող վկան, նշեց, որ Հարությունովին ճանաչում է մարզասրահից։ Անդրադառնալով՝ ոստիկանների կողմից իրականացված խուզարկությանը, վերջինս նշեց, որ ոստիկանները եղել են դիմակավորված և խուզարկության ընթացքում բոլորին պառկեցրել են գետնին՝ ուժ գործադրել։ Սակայն հայտնեց, որ իր նկատմամբ բռնություն չի գործադրվել, քանի որ նոր էր վիրահատվել։
Որպես վկա դատակոչված Գևորգյանը նշեց, որ բերման ենթարկելիս մեքենայից իրեն հանել են բռնությամբ՝ «հանել շպրտելով»։ Վերջինս նշեց, որ իր անունով հաշվառված զենք ունեցել է և, որ իրենից բացի զենք է ունեցել նաև որպես վկա դատակոչված Միրզոյանը։
Պատասխանելով՝ դատախազ Խաչատրյանի այն հարցին, թե ինչո՞վ է պայմանավորված վերջիններիս զարմանքը, որ մեքենան կանգնեցրել են զենք-զինամթերք պահելու կասկածանքով՝ վկան ասաց, թե զարմացել է իրավապահ մարմինների մոտեցման ձևից։
Դատական նիստին ներկայացած 4-րդ վկան՝ Մադոյանը, եւս նշեց, որ իրեն բերման են ենթարկել առանց որևէ պատճառ մատնանշելու՝ բռնություն գործադրելով։ Պաշտպանի հարցին, թե արդյո՞ք մեքենայում զենքեր եղել են, վերջինս պատասխանեց, որ տղաների անունով գրանցված զենքեր եղել են։
Սույն գործով հրավիրված վկա Ա․ Գևորգյանի խոսքով՝ իրենք հայտնել են, որ իրենց մոտ գտնվող զենքերն օրինական են, այսինքն՝ գրանցված, սակայն իրավապահ մարմինները առգրավել են այն և տեղափոխել Ոստիկանության 6-րդ վարչություն։
Բռնի գործողությունների մասին հայտնեց նաև Գևորգյանը։
«Ես ղեկին նստած, դուռը բացել են և միանգամից իջեցրել են ասֆալտին՝ քաշել գցելով »,- ասաց Գևորգյանը՝ պատասխանելով Կանեւսկոյի պաշտպանի հարցերին։
Նրա խոսքով՝ մեքենայի խուզարկության պահին վերջինս չի տեսել Հարությունովին, չի նկատել նաև խուզարկության ենթարկված այլ անձանց՝ ուշադրություն չի դարձրել։
Վերջինս վստահեցնում է, որ պայուսակների խուզարկության պահին իր պայուսակը բացել է անձամբ, մինչդեռ՝ նախորդ վկաներն ասել էին, որ պայուսակները բացել են իրավապահ մարմինները։ Նրա խոսքով՝ ինքն է խնդրել իրավապահ մարմիններին, որ անձամբ ցուցադրի պայուսակի պարունակությունը։
Վկա Թամրազյանը, ով նաև Կանեւսկոյի մորաքրոջ որդին է, նշեց, որ մարզասրահ է գնում բժիշկների հսկողությամբ՝ ունի հաշմանդամություն։ Վերջինիս խոսքով՝ մարզասրահում երկու ժամ պարապելուց հետո տուն է գնացել մեքենայով, որը վարում էր Արտյոմ Հարությունովը։ Նրա խոսքով՝ ճանապարհին գազանաբար հարձակվել են մեքենայի վրա, որից հետո նոր են իմացել, որ իրենց վրա «հարձակվողները» ոստիկաններ են ։
«Նրանց մեքենաները ոստիկանական չեն եղել»,- ասաց Թամրազյանը։
Կանեվսկոյի մորաքրոջ որդու խոսքով՝ ոստիկաններն իմացել են, որ ինքն ունի հաշմանդամություն՝ «փռել են ասֆալտին», սակայն ձեռնաշղթա չեն կարողացել հագցնել դրանց փոքր լինելու պատճառով։ Վերջինս նաև հայտնեց, որ ոստիկանները եղել են սև շորերով և դիմակավորված։ Վկան պատմեց, որ իրեն տեղափոխել են Ոստիկանության 6-րդ վարչություն՝ թողնելով բաց դռներով մեքենան։
«Ինձ անձամբ տեղափոխել են ահաբեկչության բաժին»,- ասաց Թամրազյանը։
Նրա խոսքով՝ իր ներկայությամբ մեքենայի զննություն կամ խուզարկություն տեղի չի ունեցել։
Պատասխանելով մեղադրող դատախազի հարցերին՝ Թամրազյանը նշեց, որ նախաքննության փուլում իրեն չեն հարցաքննել։
«Վստահություն չունեմ իրավապահների նկատմամբ»,- ասաց Թամրազյանը՝ հավելելով, որ անձնական դրդապատճառներով ցուցմունք չի տվել։
Մեղադրող դատախազը միջնորդություն ներկայացրեց հաջորդ դատական նիստին հրավիրել նաև վկա Մյասնիկ Մատինյանին և հրապարակել վերջինիս ցուցմունքը։ Նշված միջնորդության քննարկումը հետաձգվեց, քանի որ դեռ չի ավարտվել պաշտպանության կողմի հրավիրած վկաների հարցաքննությունը։

Дело криминального авторитета Артема Каневского: состоялся допрос свидетелей со стороны защиты 11/14/2019 17:56 | Судебный репортаж
В суде общей юрисдикции Еревана под председательством судьи Мнацакана Мартиросяна сегодня продолжились слушания по делу криминального авторитета Артема Арутюнова, более известного как Артем Каневской. Напомним, он обвиняется в незаконном хранении оружия.
По ходатайству адвокатов Арутюнова в суде были допрошены свидетели со стороны защиты, которые заявили, что к ним применили силу.
Первый из приглашенных свидетелей – Мирзоян – в своих показаниях указал, что оружие вынесли из автомобиля во время обыска, однако полицейские провели обыск в его отсутствие.
Отвечая на вопросы поддерживающего в суде обовинение прокурора Айка Хачатряна, Мирзоян заявил, что он в тот момент высказал полицейским недовольство проведенными сотрудниками Полиции действиями.
После допроса Мирзояна, поддерживающий в суде обвинение прокурор отметил, что допросы свидетелей не могут иметь какого-либо значения, поскольку все представленные по ходатайству стороны защиты свидетели могут дать подобные показания, утверждая, что не имеют отношения к Каневскому.
Привлеченный по ходатайству адвоката Овсепа Саркисяна другой свидетель – Григорян, как и предыдущий свидетель, отметил, что знает Арутюнова со спортзала. Коснувшись проведенного полицейскими обыска, последний отметил, что полицейские были в масках и в ходе обыска уложили всех на землю, применив силу. Однако он сообщил, что к нему силу не применяли, поскольку его недавно прооперировали.
Вызванный в суд в качестве свидетеля Геворкян отметил, что во время привода его силой выволокли из машины. Последний заявил об имевшемся у него оружии, зарегистрированном на его имя, и что оружие, помимо него, имел Мирзоян, вызванный в суд в качестве свидетеля.
Отвечая на вопрос прокурора Хачатряна о том, чем вызвано недоумение последнего по поводу того, что машину остановили по подозрению в хранении оружия и боеприпасов, свидетель заявил, что его удивил подход правоохранительных органов. Присутствующий на заседании суда четвертый свидетель – Мадоян - тоже отметил, что его подвергли приводу силой без указания каких-либо причин. На вопрос адвоката о том, действительно ли в машине было оружие, последний заявил, что в автомобиле было оружие, зарегистрированное на имя ребят.
По словам вызванного по данному делу свидетеля А. Геворкяна, они заявили, что имевшееся при них оружие законно, то есть зарегистрировано, однако правоохранительные органы изъяли его и доставили в шестое управление Полиции.
О насильственных действиях сообщил также Геворкян.
“Я сидел за рулем. Они открыли дверь и сразу же выволокли и швырнули на асфальт”, - рассказал Геворкян, отвечая на вопросы адвокатов Каневского. По его словам, в момент обыска в автомобиле последний не видел Арутюнова, не заметил и других подвергшихся досмотру лиц, не обратил внимания.
Последний заверил, что в ходе досмотра он открыл сумку лично, между тем, предыдущие свидетели заявили, что сумки вскрыли правоохранительные органы. По его словам, он попросил правоохранителей, чтобы они лично показали содержимое сумки.
Свидетель Тамразян, который является двоюродным братом Каневского по материнской линии, отметил, что ходит в спортзал под присмотром врачей; у него есть инвалидность. По его словам, после двухчасовой тренировки в спортзале, он отправился на автомобиле домой, который вел Артем Каневской. Он рассказал, что “по дороге на машину было совершено зверское нападение, после чего они только узнали, что “напавшие” на них – полицейские”.
“Их автомашины не были полицейскими”, - сказал Тамразян. По словам двоюродного брата Каневского, полицейские, зная о том, что у него есть инвалидность, “уложили на асфальт”, но надеть наручники не смогли из-за того, что они были малы по размеру. Последний также сообщил, что полицейские были в черной форме и в масках. Свидетель рассказал, что его доставили в шестое управление Полиции, оставив двери машины открытыми.
По его словам досмотра или обыска в его присутствии не производилось.
Отвечая на вопрос прокурора, Тамразян заявил, что его на этапе предварительного следствия не допрашивали.
“Я не питаю доверия к правоохранителям”, - сказал Тамразян, добавив, что не давал показаний по личным соображениям.
Поддерживающий в суде обвинение прокурор выступил с ходатайством о вызове на следующее заседание суда свидетеля Мясника Матиняна и оглашении его показаний. Рассмотрение указанного ходатайства было отложено ввиду того, что допрос свидетелей, вызванных со стороны защиты, пока не завершился.