Արսեն Բաբայանին ազատ կարձակեն 11/12/2019   12:35  |  Քրեական խրոնիկոն
2019 թվականի նոյեմբերի 12-ին որոշում է կայացվել մեղադրյալ Արսեն Բաբայանի նկատմամբ կիրառված խափանման միջոց կալանավորումը փոփոխելու և նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց անձնական երաշխավորությունը կիրառելու վերաբերյալ: Այս մասին հայտնել է ՀՀ գլխավոր դատախազի խորհրդական Գոռ Աբրահամյանը։
Հարկ եմ համարում տեղեկացնել, որ ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունում քննվող քրեական գործով (որով 2019 թվականի հոկտեմբերի 22-ին Արսեն Բաբայանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 38-300-րդ հոդվածի 1-ին մասով և 314-րդ հոդվածի 1-ին մասով) վարույթն իրականացնող մարմնին հանձնարարվել էր սեղմ ժամկետում կատարել Արսեն Բաբայանի առնչությամբ պլանավորված քննչական և այլ դատավարական անհրաժեշտ գործողությունները, որոնց արդյունքում հնարավոր կլիներ քննարկել վերջինս նկատմամբ որպես խափանման միջոց կալանավորում կիառելու՝ դատարանի որոշմամբ նշվող հիմքերի առկայության շարունակականությունը: Այս մասին «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում գրել է ՀՀ գլխավոր դատախազի խորհրդական Գոռ Աբրահամյանը:
Ուսումնասիրելով քրեական գործի նյութերը և նկատի ունենալով, որ նախաքննության ներկա փուլում արդեն իսկ կատարվել է մեղադրյալ Արսեն Բաբայանի առնչությամբ պլանավորված անհրաժեշտ քննչական և այլ դատավարական գործողությունների հիմնական մասը, որի պայմաններում նվազել է վերջինիս ազատության մեջ գտնվելու դեպքում քրեական դատավարությանը մասնակցող անձանց վրա անօրինական ազդեցություն գործադրելու ճանապարհով գործի քննությանը խոչընդոտելու վտանգը, և այն հանգամանքը, որ «Հայաստանի Հելսինկյան կոմիտե» հասարակական կազմակերպության նախագահ Ավետիք Իշխանյանի և ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Սիսակ Գաբրիելյանի կողմից ներկայացվել էին մեղադրյալ Արսեն Բաբայանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց անձնական երաշխավորությունը կիրառելու վերաբերյալ դիմումներ՝ որպես երաշխիքի գումար, 500.000-ական ՀՀ դրամ փոխանցելու վերաբերյալ անդորրագրերի պատճեների հետ միասին՝ 2019 թվականի նոյեմբերի 12-ին որոշում է կայացվել մեղադրյալ Արսեն Բաբայանի նկատմամբ կիրառված խափանման միջոց կալանավորումը փոփոխելու և նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց անձնական երաշխավորությունը կիրառելու վերաբերյալ:
Որոշման պատճենն ուղարկվել է քրեակատարողական հիմնարի վարչակազմին՝ դրա կատարումն ապահովելու նպատակով»,- «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում գրել է  Գոռ Աբրահամյանը։

Арсен Бабаян будет освобожден из-под стражи 11/12/2019   12:52  |  Лента новостей
Бывший заместитель руководителя аппарата Национального Собрания(НС) Армении Арсен Бабаян будет освобожден из-под стражи под личное поручительство. Об этом сообщил советник генерального прокурора Армении Гор Абрамян.
22-го октября в рамках расследуемого в Специальной следственной службе уголовного дела Арсену Бабаяну предъявили обвинение по части 1 статьи 38-300 (“Пособничество в узурпации государственной власти”) и части 1 статьи 314 (“Служебный подлог”) УК Армении.
“Считаем необходимым проинформировать, что органу, осуществляющему производство, было поручено в сжатые сроки провести необходимые следственные и иные процессуальные действия, связанные с Арсеном Бабаяном, в результате которых стало бы возможным рассмотреть дальнейшее наличие оснований, указанных  в решении суда о применении в отношении него  меры пресечения в виде заключения под стражу. Изучив материалы уголовного дела, и с учетом того, что на текущем этапе предварительного следствия уже произведена основная часть связанных с обвиняемым Арсеном Бабаяном запланированных необходимых следственных и иных процессуальных действий, в условиях которых риск воспрепятствования расследованию дела путем оказания незаконного воздействия на участников уголовного судопроизводства в случае его пребывания на свободе снизился”, - написал Абраамян на своей странице в соцсети Facebook.
Кроме того, как отметил Абраамян, то обстоятельство, что председатель “Хельсинского комитета” Аветик Ишханян и депутат парламента Армении Сисак Габриелян представили заявление об освобождении обвиняемого Арсена Бабаяна под личное поручительство вместе с копией квитанций о перечислении суммы (по 500 тыс драмов) 12-го ноября было принято  решение об изменении Арсену Бабаяну меры пресечения с заключения под стражу на личное поручительство.
Копия решения направлена администрации уголовно-исполнительного учреждения с целью приведения его в исполнение.