Արսեն Բաբայանը հայտարարել է, որ իրեն ապօրինի զրկել են ազատությունից՝ Հրայր Թովմասյանի նկատմամբ ճնշում գործադրելու համար 11/12/2019   22:01  |  ԼՐԱՀՈՍ
Քաղաքական որոշմամբ ձերբակալվեցի և քաղաքական որոշմամբ էլ ազատ արձակվեցի: Այս մասին «Արմնյուզ» հեռուստատեսության «Օրախնդիր» հաղորդման եթերում հայտարարել է ԱԺ աշխատակազմի ղեկավարի նախկին տեղակալ Արսեն Բաբայանը:
Բաբայանի խոսքով՝ ինքը 22 օր ապօրինի ազատազրկված է եղել, ինչն արվել է  Հրայր Թովմասյանի նկատմամբ ճնշում գործադրելու համար: Նա նշեց, որ ձերբակալման նախորդող օրը խոսել է այս քրեական գործի մասին և ասել, որ այն  խայտառակություն է ՀՀ-ի համար:
Բաբայանը փաստեց, որ սույն գործով ներգրավված անձանց հետ չի շփվել և ցանկություն էլ չունի:
Հարցին, թե ինչու՞ քաղաքական որոշում կայացվեց ազատ արձակելու՝ Բաբայանը պատասխանեց, որ այն դատավարական պրոցեսները, որոնք իրականացվեցին խայտառակ անօրինություն էր: «Օրենքի որևէ դրույթ պահպանված չէր և ակնհայտ էր  թե՛ հասարակական, թե՛ իրավաբանների, թե՛ միջազգային ճնշումները: Պետք է ինչ-որ կերպ լուծում տրվեր այս անհասկանալի իրավիճակին, այսինքն՝ արվել էր մի բան, որի տակից դուրս չեն գալու: Ի վերջո, ինչ-որ փուլում սա ճանաչվելու էր ակնհայտ ապօրինի»,- ասաց Բաբայանը՝ նշելով, որ խնդիր էր օր առաջ ազատվել գլխացավանքից: Հարցին, թե արդյո՞ք նախաքննության մարմինը ճնշումներ է գործադրել՝ ցանկալի ցուցմունք ստանալու համար, Բաբայանը նշեց, որ, չունենալով իրենց համար ցանկալի ցուցմունքը, որը հնարավորություն կտար Հրայր Թովմասյանի դեմ ինչ-որ բան կորզելու, ուղղակի ընտրվեց ազատությունից զրկումը: Բաբայանն ընդգծեց, որ հնարավորություն կար մեկ օր գտնվել ազատության մեջ, սակայն ամեն ինչ արվել է, որ դա տեղի չունենա:
«Փաստինֆո»-ն ավելի վաղ հայտնել էր, որ Արսեն Բաբայանն այսօր ազատ է արձակվել «Վարդաշեն» ՔԿՀ-ից ՀՀ գլխավոր դատախազի խորհրդական Գոռ Աբրահամյանը տեղեկացրել էր, որ ԱԺ աշխատակազմի ղեկավարի նախկին տեղակալ Արսեն Բաբայանի խափանման միջոցը փոխելու որոշում է կայացվել
Հիշեցնենք, որ նա ձերբակալվել է հոկտեմբերի 21-ին պաշտոնեական կեղծիք կատարելու կասկածանքով։ Նույն օրը փաստաբանները դատարան են մուտքագրել բողոքը՝ ձերբակալելու որոշման դեմ, սակայն դատարանը ձգձգեց բողոքի քննարկումը։ Հոկտեմբերի 22-ի երեկոյան՝ Արսեն Բաբայանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 38-300-րդ հոդվածի 1-ին մասով և 314-րդ հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված հանցավոր արարքների՝ իշխանության յուրացմանը օժանդակելու և պաշտոնեական կեղծիք կատարելու հատկանիշներով։
Հոկտեմբերի 24-ին Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանը ոչ իրավաչափ համարեց Արսեն Բաբայանին ձերբակալությունը, սակայն բավարարեց նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց կալանավորումն ընտրելու մասին քննիչի միջնորդությունը։ Ընդ որում՝ ձերբակալությունը ոչ իրավաչափ ճանաչելու մասին դատարանի որոշումը դատախազության կողմից չի բողոքարկվել։
Հոկտեմբերի 29-ին իրավապաշտպան, «Հայաստանի Հելսինկյան կոմիտե» ՀԿ նախագահ Ավետիք Իշխանյանը և Արցախի Հանրապետության Մարդու իրավունքների պաշտպան Արտակ Բեգլարյանը (անձնական կարգավիճակով) գրավոր դիմել են քրեական հետապնդման մարմիններին՝ պատրաստակամություն հայտնելով իրենց խոսքով և վճարվող գումարով երաշխավորելու Արսեն Բաբայանի պատշաճ վարքագիծը քրեական գործի քննության ընթացքում։ Այսօր սակայն դատախազությունը հայտարարեց, թե երաշխավորություն է ներկայացրել իշխող ուժի պատգամավոր, սորոսական թեւի ներկայացուցիչ Սիսակ Գաբրիելյանը։ Արցախի ՄԻՊ-ի երաշխավորության քննարկման արդյունքների մասին տեղեկություն չկա։

Арсен Бабаян заявил, что его незаконно лишили свободы для оказания давления на Грайра Товмасяна 11/13/2019   09:42  |  Лента новостей
Бывший заместитель руководителя аппарата парламента Армении прокомментировал свой арест.
“Меня по политическому  решению арестовали и о политическому же решению освободили”, -заявил в интервью телекомпании “Армньюз”.
По словам Бабаяна, он на протяжении 22 дней был незаконно лишен свободы, и это было сделано для оказания давления на председателя Конституционного суда Армении Грайра Товмасяна. Он отметил, что за день до задержания он говорил об этом уголовном деле и что это позор для Республики Армения.
Бабаян заявил, что не общался с проходящими по этому делу лицами и не имеет такого желания.
На вопрос о мотивах принятия политического решения об его освобождении, Бабаян отметил, что эти процессы, которые имели место, - позорнейшее беззаконие. “Ни одно из положений закона не соблюдалось, и давление как со стороны общества, юристов, так и международного сообщества было очевидным. Нужно было разрешить эту непонятную ситуацию. В конце концов, на каком-то этапе процесс признали бы явно незаконным”, - сказал Бабаян, указав, что стояла задача как можно раньше избавиться от этой головной боли.
На вопрос о том, оказывал ли орган предварительного следствия давление для получения желаемых показаний, Бабаян отметил, что, не располагая нужным показаниями, которые дали бы возможность выудить что-либо против Грайра Товмасяна, просто выбор пал на лишение свободы.
Бывший заместитель руководителя аппарата Национального Собрания(НС) Армении Арсен Бабаян 12-го ноября вышел на свободу.
Ранее ИА “ФактИнфо” со ссылкой на советника генпрокурора Армении Гора Абраамяна сообщил о том, что  принято решение об изменении Арсену Бабаяну меры пресечения с заключения под стражу на личное поручительство.
За него поручились председатель общественной организации “Хельсинкский комитет” Аветик Ишханян и депутат парламента Армении Сисак Габриелян.
24-го октября суд общей юрисдикции Еревана посчитал неправомерным задержание Арсена Бабаяна. При этом суд удовлетворил ходатайство следователя об избрании в отношении Арсена Бабаяна меры пресечения в виде заключения под стражу. Причем решение суда о признании задержания Бабаяна неправомерным Прокуратура не обжаловала.
29-го октября правозащитник, председатель ОО “Хельсинкский комитет” Аветик Ишханян и омбудсмен Республики Арцах Артак Бегларян (в личном статусе) обратились в органы уголовного преследования, выразив готовность поручиться за надлежащее поведение Арсена Бабаяна в ходе расследования уголовного дела. Сегодня, однако, Прокуратура сообщила, что ходатайство о личном поручительстве подал депутат парламента Армении от правящей фракции, представитель “соросовского” крыла Сисак Габриелян. Информации о результатах рассмотрения поручительства омбудсмена Арцаха нет.