ՀՀ փաստաբանների պալատի 2 անդամների կողմից առանձնապես խոշոր չափերով գումար հափշտակելու դեպք է բացահայտվել. ԱԱԾ 11/12/2019   17:01  |  ԼՐԱՀՈՍ
Բացահայտվել է ՀՀ փաստաբանների պալատի 2 անդամների կողմից առանձնապես խոշոր չափերով գումար հափշտակելու դեպք:
ԱԱԾ տարածած հաղորդագրության մեջ ասվում է. «ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը, որպես առաջնահերթություն դիտարկելով կոռուպցիայի տարաբնույթ դրսեւորումների դեմ ուղղված պայքարը, կոռուպցիայի հակազդմանը օրենքով իրեն վերապահված գործառույթների շրջանակներում ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների եւ քննչական գործողությունների արդյունքում ստացել է փաստական տվյալներ, որ ՀՀ փաստաբանների պալատի 2 անդամներ, ըստ պայմանագրերի ՀՀ արդարադատության նախարարության քրեակատարողական հիմնարկներից մեկում ազատազրկման ձեւով պատիժը կրող դատապարտյալին մատուցելով իրավաբանական ծառայություններ, նրա գույքին տիրանալու դիտավորությամբ, իրենց նկատմամբ ունեցած վստահությունը չարաշահելու եղանակով, առաջարկել են պատժի հետագա կրումից պայմանական վաղաժամկետ ազատելու հարցը լուծել ՀՀ վերաքննիչ դատարանի՝ դատական համակարգի իրավասու պաշտոնատար անձին իրենց միջոցով առանձնապես խոշոր չափերով՝ 3.331.090 ՀՀ դրամին համարժեք 7000 ԱՄՆ դոլարի կաշառք տալու եղանակով` դրանով իսկ դրդելով դատապարտյալին կաշառք տալուն:
ՀՀ ԱԱԾ օպերատիվ ստորաբաժանումների հսկողության ներքո ստանալով պահանջած առանձնապես խոշոր չափերով գումարը, փաստաբանները խարդախությամբ հափշտակել են այն։ 6800 ԱՄՆ դոլարը հայտնաբերվել է փաստաբաններից մեկի բնակարանում ՀՀ ԱԱԾ աշխատակիցների կողմից կատարված խուզարկության արդյունքում։
ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածով առերեւույթ հանցագործության դեպքի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում հարուցված քրեական գործի շրջանակներում, ենթադրյալ հանցագործություն կատարած անձինք բերման են ենթարկվել, ձերբակալվել եւ որպես կասկածյալ հարցաքննվելուց խոստովանել են կատարած հանցագործության կատարումը: Նախաքննությունը շարունակվում է։
18:16 31/10/2019Վերաքննիչը մերժեց խոշոր չափերի խարդախության և կաշառքի դրդչության համար դատապարտված փաստաբանին

Двое членов Палаты адвокатов Армении задержаны по подозрению в хищении крупной суммы денег 11/12/2019   17:35  |  Криминальная хроника
Служба национальной безопасности Армении сообщила о раскрытии случая хищения двумя членами Палаты адвокатов РА денежных средств в особо крупном размере.
Согласно сообщению ведомства, сотрудники СНБ получили фактические данные о том, что двое членов Палаты  адвокатов Армении, оказывая в соответствии с договорами юридические услуги осужденному, отбывающему наказание в виде лишения свободы в одном из уголовно-исполнительных учреждений Минюста РА, вынашивая умысел на завладение его имуществом, путем злоупотребления оказанного им доверия, предложили решить вопрос об условно-досрочном освобождении от дальнейшего отбывания наказания путем передачи через них компетентному должностному лицу судебной системы - Апелляционного суда РА  взятки в размере 7000 долларов США(3.331.090 драмов). Отмечается, что тем самым они подтолкнули осужденного  к даче взятки.
“Получив под контролем оперативных подразделений СНБ РА затребованную сумму, адвокаты путем обмана похитили ее. 6800 долларов были обнаружены в квартире одного из адвокатов в результате проведенного сотрудниками СНБ обыска”, - отмечается в сообщении.
В ведомстве заявили, что в рамках возбужденного в следственном департаменте СНБ Армении уголовного дела лица, предположительно совершившие преступление,  были подвергнуты приводу и задержаны. В ходе допроса в качестве подозреваемых они сознались в содеянном. Предварительное следствие продолжается.