ԲԴԽ-ն չի համապատասխանում դատական խորհուրդների միջազգային լավագույն փորձին․ Հայկ Հովհաննիսյան 11/11/2019   12:14  |  ԼՐԱՀՈՍ
ԲԴԽ անդամ Հայկ Հովհաննիսյանը հայտարարել է իր հրաժարականի մասին։
Նրա ֆեյսբույան գրառման մեջ ասվում է․
Հայաստանի Հանրապետության ժողովրդի առջև երդմանս համաձայն, բարձր պաշտոնը ստանձնելուց ի վեր նախաձեռնել և առաջնորդել եմ մի շարք ծրագրեր` միտված դատարանների արդյունավետության, թափանցիկության և հաշվետվողականության բարձրացմանն ու միջազգային լավագուջն չափանիշերին համապատասխանեցմանը։
Համոզված եմ, որ այդ ծրագրերի գործարկումն ու իրականացումը կբարձրացնի դատական իշխանության հանդեպ հանրային վստահությունը և կնպաստի Հայաստանի տնտեսական մրցակցային դաշտի ու ներդրումային միջավայրի գրավչության բարելավմանը։
Ցավոք, Բարձրագույն Դատական Խորհրդի, որպես անկախ սահմանադրական մարմնի, գործունեությունն այդպես էլ չի համապատասխանում դատական խորհուրդների միջազգային լավագույն փորձին։
Միաժամանակ, ես պարտավոր էի իմ կողմից իրականացվող ծրագրերը հասցնել տրամաբանական ավարտի և նպատակահարմար չէի գտնում ավելի վաղ հրաժարական ներկայացնել։
Վստահ եմ, որ դատական բարեփոխումները պետք է իրականացվեն հրատապ և արդյունավետ կարգով, ինչի մասին բազմիցս բարձրաձայնել եմ։
Մինչդեռ, իմ կողմից առաջ քաշված մի շարք գաղափարներ և ծրագրեր Խորհրդում չեն կարևորում։
Վերոհիշյալի հաշվառմամբ, այսօր Բարձրագույն դատական խորհրդին ներկայացրել եմ հրաժարականի դիմում, հորդորելով լիազորություններիս դադարման հարցը քննարկել իմ բացակայությամբ։
11:33 09/11/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԴատաիրավական լրագրության հանդեպ հետաքրքրությունն ապագա լրագրողներին բերել է Բարձրագույն դատական խորհուրդ
10:03 09/11/2019  |  ՄամուլԳագիկ Հարությունյանը դեպրեսիայի մեջ է. «Ժամանակ»
14:48 29/10/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԲԴԽ-ն 2 դատավորի թեկնածություն է առաջարկել ՀՀ նախագահին
11:05 28/10/2019  |  Քրեական խրոնիկոնԲԴԽ-ն ուսումնասիրում է Վարչական դատարանի դատավորի մասնակցությամբ միջադեպը
17:30 25/10/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԻրավական դիսկուրս՝ Բարձրագույն դատական խորհրդում
17:40 11/10/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԲԴԽ-ն կարևորում է մարզային դատարանների հետ հանդիպումները
18:48 08/10/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԲարձրագույն դատական խորհուրդն այսօր ընդունել է քաղհասարակության ներկայացուցիչներին
10:31 25/09/2019  |  ՄամուլԴժվար կացություն. ԲԴԽ-ում արշալույսները խաղաղ չեն. «Ժողովուրդ»
20:41 18/09/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԴատավորի նկատմամբ կարգապահական վարույթ հարուցելը նուրբ թեմա է. ԲԴԽ նախագահ
20:12 18/09/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՍտացվում է՝ մասնավոր ընկերությունների կամ բանկերի համար կադրեր ենք պատրաստում. ԲԴԽ նախագահ

Член Высшего судебного совета Армении Айк Ованнисян подал в отставку и назвал причину 11/11/2019   12:30  |  Лента новостей
Член Высшего судебного совета Армении Айк Ованнисян подал в отставку. Об этом сам Ованнисян сообщил на своей странице в соцсети Facebook.
"В соответствии с принесенной перед народом Республики Армения приягой с момента вступления на высокий пост я инициировал и руководил рядом проектов, нацеленных на повышение эффективности, прозрачности и подотчетности судов и приведение их в соответствие с наилучшими международными стандартами", - заявил Ованнисян.
Он выразил убеждение, что запуск этих программ и их реализация повысит доверие общественности к судебной власти и поспособствует улучшению конкурентного поля экономики Армении и привлекательности инвестиционной среды.
"К сожалению, деятельность Высшего судебного совета как независимого конституционного органа так и не соответствует наилучшему международному опыту судебных советов. В то же время я был обязан довести реализуемые с моей стороны программы до логического конца и не находил целесообразным подать в отставку раньше", - написал Айк Ованнисян.
Он уверен в необходимости оперативной и эффективной реализации  судебных реформ, о чем, как отметил Ованнисян, неоднократно заявлял.
Между тем, по его словам, целому ряду выдвинутых им идей и программ в ВСС не придают важности.
"В свете вышеупомянутого, сегодня я представил Высшему судебному совету заявление об отставке, призвав рассмотреть вопрос о прекращении моих полномочий в мое отсутствие", - написал Айк Ованнисян.