Հրայր Թովմասյանի սանիկին վերաքննիչ դատարանն ազատել է կալանքից. բացակայում է հիմնավոր կասկածը 11/06/2019   14:35  |  Քրեական խրոնիկոն
Վերաքննիչ քրեական դատարանը (Ս.Մարաբյան) քիչ առաջ կալանավորումից ազատ արձակեց Հրայր Թովմասյանի սանիկ Նորայր Փանոսյանին` հիմնավոր կասկածի բացակայության հիմքով։ Այս մասին քիչ առաջ տեղեկացրել է փաստաբան Տիգրան Աթանեսյանը։
Հիշեցնենք, որ Քննչական կոմիտեն սեպտեմբերի 28-ին հայտարարել էր, թե ՀՀ քննչական կոմիտեի ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչության ընդհանուր բնույթի և ընտրական հանցագործոթյունների քննության վարչությունում քննվող քրեական գործի նախաքննության շրջանակներում, ՀՀ ոստիկանության ԿՀԴՊ ԳՎ ծառայողների հետ իրականացված մեծածավալ քննչական և դատավարական գործողությունների արդյունքում փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել, որ ՀՀ արդարադատության նախարարության աշխատակազմի օրինականության վերահսկողության տեսչության պետի պաշտոնը զբաղեցրած Նորայր Փանոսյանի և ՀՀ ԱՆ ու Երևանի քաղաքապետարանի այլ պաշտոնատար անձանց կողմից իրենց պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու դեպքերի վերաբերյալ: Եւ նրան մեղադրանք է առաջադրվել պաշտոնեական լիազարությունները չարաշահելու համար։
Ընդ որում՝ պաշտոնական հաղորդագրության մեջ նշվել էր, որ առերեւույթ չարաշահումները արձանագրվել են Հրայր Թովմասյանի՝ ՀՀ արդարադատության նախարար պաշտոնավարման ժամանակահատածում։
Դատարանի որոշման մասին մանրամասները՝ շուտով։
14:19 28/10/2019  |  ՄեկնաբանությունՀրայր Թովմասյանի եղբայրը լինելու համար պրոֆեսիոնալ մասնագետը պետք է աշխատանքից հեռացվի՞. որտեղից այսքան չարություն

Апелляционный суд Армении освободил крестника Грайра Товмасяна 11/06/2019   14:42  |  Криминальная хроника
Апелляционный уголовный суд Армении(С. Марабян) немногим ранее выпустил на свободу Норайра Паносяна - крестника председателя Конституционного суда Армении Грайра Товмасяна. Об этом сообщил адвокат Тигран Атанесян.
Он сообщил, что Апелляционный суд постановил освободить Норайра Паносяна из-под стражи на основании отсутствия обоснованного подозрения.
Напомним, Следственный комитет Армении 28-го сентября заявил, что  рамках предварительного следствия по уголовному делу, расследуемому Управлением по расследованию преступлений общего характера и преступлений против избирательных прав Главного управления по расследованию особо важных дел СК, добыты данные о злоупотреблении Норайром Паносяном, занимавшим пост начальника инспекции по надзору за законностью аппарата Министерства юстиции Армении, и другими чиновниками Минюста и мэрии Еревана своими должностными полномочиями. Паносяну было предъявлено обвинение в злоупотреблении должностными полномочиями.
В официальном релизе отмечалось, что предполагаемые злоупотребления были зафиксированы в период пребывания Грайра Товмасяна в должности министра юстиции.