Փախչելն ու դատավարությանը խոչընդոտելն իմ կենսագրությանը չի բռնում. Ռոբերտ Քոչարյան (տեսանյութ) 11/05/2019   16:11  |  2-րդ նախագահի գործով դատավարությունը
ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանն այսօր դատարանում հայտարարել է, որ Ֆեմիդայի կշեռքի վրա մի կողմից դրվում է դատավորների խոցելիությունը, մյուս կողմից՝ դատավորների արժանապատվությունն ու խիղճը։
Ինչպես արդեն «Փաստինֆո»-ն տեղեկացրել է՝ Երեւանի ընդհանուր իրավասության դատարանում՝ դատավոր Աննա Դանիբեկյանի նախագահությամբ, այսօր քննարկվել է նրա նկատմամբ գրավի կիրառումը թույլատրելի համարելու մասին պաշտպանական կողմի ներկայացրած միջնորդությունը, ինչին առարկել է մեղադրանքի կողմը՝ նշելով, որ մեծ է երկրորդ նախագահի՝ քննությունից խուսափելու ռիսկը, քանի որ նա արտերկրում մեծ կապեր ունի։
Երկրորդ նախագահը հայտարարել է, որ իր համար տհաճ է կանգնել դատարանի առջև ու ասել, որ փախչելու մտադրություն չունի։
«Փախչելն ու դատավարությանը խոչընդոտելն իմ կենսագրությանը չի բռնում։ Ես բոլորից շատ եմ շահագրգռված արդար դատավարության համար։ Չեմ պատկերացնում, որ պետք է կանգնեմ ու վկաներից մեկին ասեմ` ցուցմունքդ լավը չի, մի քիչ ռետուշ արա, ամոթից կմեռնեմ»,– հայտարարել է Ռոբերտ Քոչարյանը։
Նրա խոսքով` իրեն ուղղակի թիրախավորել են որպես այս ամբողջ գործընթացի մեղավորի։ Քոչարյանը նշեց նաև, որ այժմ Հայաստանում կան դատավորներ և դատարաններ, բայց չկա արդարադատություն։
«Հասկանում եմ ՍԴ շուրջ ստեղծված իրավիճակը, հասկանում եմ` ինչ վիճակում են հայտնվել դատավորները։ Հիմա Ֆեմիդայի կշեռքի վրա մի կողմից դրվում է դատավորների խոցելիությունը` իշխանությունների, դատախազության կողմից, մյուս կողմից` դատավորների արժանապատվությունն ու խիղճը»,–ասաց նա։
Ռոբերտ Քոչարյանը, դիմելով դատավոր Աննա Դանիբեկյանին, նշեց, թե այժմ էլ Ֆեմիդայի կշեռքը նրա ձեռքում է։
Նշենք, որ դատարանը հեռացել է խորհրդակցական սենյակ, եւ միջնորդության վերաբերյալ որոշումը կհրապարակվի նոյեմբերի 7-ին՝ ժամը 12-ին։

Роберт Кочарян: я больше всех заинтересован в справедливом судебном разбирательстве(Видео) 11/05/2019   17:28  |  Суд по делу второго президента РА
Второй президент Армении Роберт Кочарян сегодня в суде заявил, что на одной чаше весов Фемиды ставят уязвимость судей, а на другой – достоинство и совесть судей.
Как сообщило ранее “Фактинфо”, суд общей юрисдикции под председательством судьи Анны Данибекян сегодня рассмотрел ходатайство защиты об освобождении Роберта Кочаряна под залог, против которого выступила сторона обвинения, указав на наличие высокого риска того, что второй президент будет скрываться от следствия, поскольку у него большие связи за рубежом.
Экс-президент Армени заявил, что ему неприятно стоять перед судом и пытаться убеждать в отсутствии у него намерения скрываться от следствия.
“Бегство от правосудия и воспрепятствование ему не соотносятся с моей биографией. Я больше всех заинтересован в справедливом судебном разбирательстве. Я не представляю, что я встану и скажу одному из свидетелей, что показания твои нехороши, слегка отретушируй. Да я умру со стыда”, - заявил Кочарян.
По его словам, его просто целенаправленно выставляют виновником всего этого процесса. Кочарян также отметил, что теперь в Армении есть судьи и суды, однако нет правосудия.
“Понимаю создавшуюся вокруг КС ситуацию, понимаю, в каком положении оказались судьи. Теперь на одной чаше весов Фемиды ставят уязвимость судей перед вкастями, прокуратурой, а на другой – достоинство и совесть судей”, - сказал он.
Роберт Кочарян, обращаясь к судье Анне Данибекян, отметил, что теперь весы Фемиды в ее руках.
Отметим, что суд удалился в совещательную комнату.  Решение по ходатайству защиты  суд огласит 7 ноября, в 12:00.