Հանձնաժողովը դրական եզրակացություն տվեց 2020 թվականի պետբյուջեի նախագծին 11/05/2019   12:11  |  Տնտեսություն
ՀՀ ԱԺ ֆինանսավարկային և բյուջետային հարցերի հանձնաժողովը դրական եզրակացություն տվեց 2020 թվականի պետական բյուջեի նախագիծն ԱԺ լիագումար նիստերի օրակարգում ընդգրկելու հարցին։
Ֆինանսների նախարար Ատոմ Ջանջուղազյանը նշեց, որ 2020 թվականի պետական բյուջեի նախագծով նախատեսվում է, որ առողջապահության ոլորտի ծախսերը կաճեն 22 տոկոսով, իսկ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի ոլորտների ֆինանսավորումը կավելանա 11 տոկոսով։
Ֆինանսների նախարարը նշեց նաև, որ առաջինն ուշադրության է արժանի հարկային քաղաքականության բարեփոխումների մեկնարկը. «Համոզված ենք, որ եկամտահարկի և շահութահարկի փոփոխությունները չեն կարող ուշացնել սպասվող արդյունքները։ Ինչ վերաբերում է 2020 թվականի կապիտալ ծախսերին, ապա դրանց հնարավորությունը 170 միլիարդ դրամով ավելի մեծ է, քան 2019 թվականի ճշտված ցուցանիշն է»,-հավելեց նախարարը։
12:36 28/10/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԻնչ օրենք Ձեզ պետք է, անցկացնում եք. Միքայել Մելքումյանը՝ Ատոմ Ջանջուղազյանին
11:39 28/10/2019  |  Տնտեսություն2020 թ.-ին կունենանք 50 տոկոսը չգերազանցող կառավարության պարտք-ՀՆԱ ցուցանիշ. ֆիննախ
10:50 25/10/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԱտոմ Ջանջուղազյանն ընդունել է ԳԴՀ դեսպանին
17:54 21/10/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՀայկական պատվիրակության անդամները հանդիպել են ԱՄՀ տարածաշրջանային տնօրենի հետ
11:05 18/10/2019Ատոմ Ջանջուղազյանն ընդունել է Ասիական զարգացման բանկի պատվիրակությանը
17:19 01/10/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԱտոմ Ջանջուղազյանն ընդունել է Սինգապուրի Հանրապետության ավագ նախարարին
17:30 27/09/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԱտոմ Ջանջուղազյանն ընդունել է Արժույթի միջազգային հիմնադրամի պատվիրակությանը
15:05 22/08/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԻնձ տալիս եք հարց, որի հասցեատերը ես չեմ. Ֆիննախը՝ գորգերի լվացման համար 5 մլն ծախսելու մասին
14:25 22/08/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՀստակ չէ՝ Ամուլսարի հանքի չշահագործման դեպքում տնտեսությունն ինչ վնասներ կկրի. Ֆինանսների նախարար

Парламентская комиссия дала положительное заключение проекту госбюджета Армении на 2020 год 11/05/2019   12:32  |  Экономика
Постоянная комиссия Национального собрания Армении по финансово-кредитным и бюджетным вопросам дала положительное заключение о включении проекта государственного бюджета на 2020 год в повестку пленарных заседаний парламента.
Министр финансов Армении Атом Джанджугазян отметил, что проектом госбюджета на 2020 года предусмотрено увеличение расходов сферы здравоохранения на 22%. Он сообщил, что финансирование сферы образования, науки, культуры и спорта возрастет на 11%.
Глава Минфина также отметил, что первоочередного внимания достойно начало реформы налоговой политики.
“Убежден, что изменения подоходного налога и налога на прибыль не заставят долго ждать ожидаемых результатов. Что касается капитальных расходов на 2020 год, то их возможность выше на 170 миллионов драмов, чем уточненный показатель за 2019 год”, - заявил министр.