Հայաստանին վաճառվում է այնպիսի զենք, որն այլ երկրներին չի վաճառվում. Լեոնիդ Կալաշնիկով 11/05/2019   14:48  |  Քաղաքական
«Հայաստանին այնպիսի զինատեսակներ են տրամադրվել, որոնք նախկինում երբեք չեն եղել, այնպես որ կարծում եմ, մեղք է Ռուսաստանից նեղանալը : Հայաստանին նաև վաճառվում է այնպիսի զենք, որն այլ երկրներին չի վաճառվում», - լրագրողների հետ ճեպազրույցում հայտարարել է ՌԴ Պետդումայի՝ ԱՊՀ, եվրասիական ինտեգրացիայի և հայրենակիցների հետ կապերի կոմիտեի ղեկավար Լեոնիդ Կալաշնիկովը՝ անդրադառնալով ՌԴ կողմից Ադրբեջանին զենքի մատակարարման խնդրին։
Նա նշել է, որ ՀԱՊԿ խորհրդարանական վեհաժողովի խորհրդի նիստի ժամանակ այս հարցը չի քննարկվել։
«Այս հարցը խորհրդարանական վեհաժողովի իրավասության ներքո չէ։ Կա քարտուղարություն, կան երկրների ղեկավարներ, որոնք , ըստ ամենայնի այդ հարցերը քննարկել ու քննարկում են, բայց ես չեմ կարող այդ մասին որևէ բան ասել: Այս մասին բազմիցս խոսվել է», - ասել է Կալաշնիկովը։
Նա նշել է, որ ՀԱՊԿ-ը ոչ միայն Ադրբեջանին է զենք վաճառում, այլև իր բոլոր գործընկերներին, այդ թվում ՝ Հայաստանի։ Կալաշնիկովը շեշտեց, որ Ռուսաստանը Հայաստանին տրամադրում է այնպիսի զինատեսակներ, որոնք մյուս երկրներին չի տրամադրում։
Դիտարկմանը, թե Հայաստանի վարչապետն անհանգստություն է հայտնել Ռուսաստանի կողմից Ադրբեջանին զենքի վաճառքի հետ կապված, Կալաշնիկովն արձագանքել է. «Իհարկե, անհանգստացնում է, այնպես, ինչպես Ադրբեջանին է անհանգստացնում է այն, որ մենք Հայաստանին նորագույն տեխնիկա ենք վաճառում։ Դրա համար կան երկրների ղեկավարներ, թող այս հարցերով նրանց գլուխները ցավեն»:
14:21 05/11/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ տարածքում մեր 102-րդ ռազմաբազան գեղեցկության համար չէ. Զատուլին
13:57 05/11/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՄենք մեծ կարևորություն ենք տալիս ՀԱՊԿ շրջանակում համագործակցության բոլոր ուղղություններին. ՀՀ վարչապետ
10:36 05/11/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանում մեկնարկեց ՀԱՊԿ խորհրդարանական վեհաժողովի խորհրդի նիստը
17:53 28/10/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՀայ խաղաղապահները մասնակցել են ԿԽՄԿ դասընթացին
10:35 21/10/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՏաջիկստանում մեկնարկել են ՀԱՊԿ-ի «Անխախտ եղբայրություն-2019» զորավարժությունները

Калашников: Россия поставляет в Армению такое вооружение, которое раньше никогда не поставлялось 11/05/2019   15:03  |  Политика
Россия поставляет в Армению такое вооружение, которое раньше никогда не поставлялось, заявил председатель комитета Госдумы России по делам СНГ, евразийской интеграции и связям с соотечественниками Леонид Калашников.
“Так что грех обижаться на Россию в поставке вооружения. Россия продает не только Азербайджану, а своим союзникам и партнерам. К союзникам относится и Армения, продает гораздо больше, такое оружие, которое никогда не продает в другие страны”, - сказал Калашников журналистам в Ереване.
На XII пленарном заседании Парламентской Ассамблеи ОДКБ 5-го ноября в Ереване вопроса поставок РФ вооружения Азербайджану не обсуждалось, поскольку он не входит в ее компетенцию.
В ответ на вопрос по поводу обеспокоенности премьер-министра Армении по данному вопросу, Калашников заявил: “Ну, конечно, это беспокоит, так же как и Азербайджан беспокоит то, что мы продаем новейшее оружие Армении”.
15:27 24/10/2019  |  Лента новостейВ Ереване прокомментировали информацию о планах России направить Армении ноту протеста из-за срыва оружейного тендера
14:33 24/10/2019  |  Лента новостейИсточник опроверг информацию, что Россия направит Армении ноту из-за срыва оружейного тендера - ТАСС
09:54 24/10/2019  |  Лента новостейРоссия направит Армении ноту протеста из-за срыва оружейного тендера - СМИ
00:02 19/08/2019  |  Лента новостей"Это огромная работа": министр обороны России отметил вклад Армении в нормализацию ситуации в Сирии