Նիկոլ Փաշինյանը՝ պայմանավորված պատերազմով Ղարաբաղը հանձնելու մեղադրանքների մասին (տեսանյութ) 11/04/2019   12:33  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն երեկ ֆեյսբուքյան ուղեղ եթերում խոսել է Արցախը հանձնելու, պայմանավորված հնարավոր պատերազմի մասին իրեն վերագրվող մեղադրանքների մասին՝ վստահեցնելով, որ չի կարող լինել նման բան։
Նա նշել է, որ հայ-ադրբեջանական հարաբերություններում վտանգներ միշտ էլ եղել են և այսօր այդ վտանգներն ավելին չեն, քան 3 կամ 4 տարի առաջ էին։
«Եթե հիմա մոնիթորինգի ենթարկենք սահմանային իրավիճակը, լարվածության աստիճանը, կտեսնենք, որ լարվածության շատ կտրուկ և էական անկում կա, և այն տեղի է ունեցել Դուշանբեի հայտնի քննարկումների համատեքտում»,-ասել է Փաշինյանը։
Նրա խոսքով, ոչ ոք չի ասում, թե Արցախի հարցը կարգավորված է, բայց բանակցային գործընթացում դինամիկա կա. «Բանակցային գործընթացում բավականին հետաքրքիր դինամիկա կա, և ես լավատես եմ, որ այդ դինամիկան կզարգանա ու կշարունակվի։ Ասել եմ, որ Աշխաբադում նույնպես զրույց ենք ունեցել Ադրբեջանի նախագահի հետ, և որոշակի դինամիկա, մթնոլորտ կա փնտրելու ձգտում, ցանկություն կա։ Շատ կարևոր է արձանագրել, թե որն է մեր ռազմավարությունը Արցախի հարցում։ Ես մի քանի անգամ այս առիթով ասել եմ, որ բացառվում են դավադրությունները Արցախի հարցում, որովհետև այն իմ հարցը չէ, խմբի հարց չէ, այն համազգային հարց է և բանակցությունները վարվում են հետևյալ տրամաբանությամբ՝Արցախի հարցի որևէ լուծում պետք է ընդունելի լինի Հայաստանի, Արցախի, Ադրբեջանի ժողովրդի համար»։
Փաշինյանը նշել է, որ իր հիմնական խնդիրն է բանակցային սեղանի շուրջ փնտրել և գտնել Հայաստանի, հայ ժողովրդի համար ընդունելի լուծում։
«Երբ բանակցային գործընթացում կձևակերպվի այնպիսի լուծում, այնպիսի առաջարկ, որը կարող եմ համարել, որ ընդունելի կլինի հայ ժողովրդի համար, այդ առաջարկը կներկայացնեմ ժողովրդին, դրա շուրջ համազգային քննարկում կունենանք և որոշումները կկայացվեն համազգային ֆորմատով...»,-շեշտել է վարչապետը։
Ամփոփելով խոսքը, նա ընդգծել է, որ Արցախի իշխանության և Հայաստանի իշխանության պատկերացումները Արցախի հարցի կարգավորման վերաբերյալ նույնական են։
09:45 04/11/2019  |  ՄեկնաբանությունԽոշոր հարկատուների վճարած հարկերն աճել են. ՀՀ վարչապետ
00:44 02/11/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՋոն Մարշալին, Վահագն Հայրապետյանին եւ Արման Մնացականյանին համոզեցինք նվագել Սայաթ-Նովա փողոցում. Նիկոլ Փաշինյան (տեսանյութ)
21:59 01/11/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՎարչապետը տիկնոջ հետ ներկա է գտնվել «Երևան ջազ ֆեստ-2019» 5-րդ ամենամյա փառատոնի փակմանը
18:31 01/11/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՎարչապետը ներկա է գտնվել Երևանում հագուստի նոր արտադրամասերի բացմանը
17:44 01/11/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՎարչապետն ընդունել է «Ժամանակակից դասականներ» կոմպոզիտորական փառատոնի մասնակիցներին
14:08 01/11/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԻմ առաքելությունը ողջ կյանքի ընթացքում համարել եմ իրական փոփոխություններ բերելը, որոնք կծառայեն մարդուն, պետությանը, եկեղեցուն. Նիկոլ Փաշինյան
21:25 31/10/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՎարչապետը տիկնոջ հետ ներկա է գտնվել ՀՀ ժողովրդական արտիստ Յուրի Դավթյանի 90-ամյակին նվիրված հոբելյանական երեկոյին
20:36 31/10/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՔննարկվել են Հայաստան-ԱՄՆ գործընկերության օրակարգը և խորացման հեռանկարները
12:13 31/10/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՆրանք, ովքեր մեր ոտների վրայից կկախվեն, թափ կտանք ու կշարժվենք առաջ. Փաշինյան

Представления властей Армении и Арцаха по поводу урегулирования карабахской проблемы идентичны - Пашинян 11/04/2019   12:56  |  Лента новостей
Премьер-министр Армении Никол Пашинян прямом эфире со своей страницы  в соцсети Facebook прокомментировал приписываемые ему обвинения  в сдаче Арцаха и возможной договорной войне. Премьер-министр Армении заверил, что ничего подобного быть не может.
Он отметил, что  риски в армяно-азербайджанских отношениях всегда были, и их сегодня не больше, чем 3 или 4 года назад.
“Если мы сегодня промониторим ситуацию на границе, то увидим, что напряженность резко пошла на спад, и это произошло в контексте известных обсуждений в Душанбе”, - сказал он.
По его словам, никто не говорит, что карабахский вопрос решен, однако в переговорном процессе наблюдается довольно интересная динамика и он позитивно настроен на то, что она продолжится.
“Я говорил, что в Ашхабаде я провел беседу с президентом Азербайджана и есть определенная динамика, атмосфера, стремление к поиску, желание найти. Весьма важно зафиксировать, какова наша стратегия в арцахском вопросе. Я по этому поводу несколько раз говорил, что заговоры исключаются, потому что это – не мой вопрос,  это не вопрос группы, это общенациональный вопрос. И переговоры ведутся  по следующей логике: я сказал, что любое решение карабахской проблемы должно быть приемлемым для народов Армении, Арцаха и Азербайджана”, - отметил глава армянского правительства.
Пашинян указал, что его главная задача состоит в том, чтобы за столом переговоров вести поиск и найти приемлемое для Армении и армянского народа решение.
“Когда в переговорном процессе будет сформулировано решение, предложение, которое я смогу посчитать приемлемым для армянского народа, я представлю народу предложение, и мы вынесем его на общенациональное обсуждение. Решения будут приняты в общенациональном формате…”, – заявил Пашинян.
Под занавес беседы с согражданами, Пашинян подчеркнул, что представления властей Армении и Арцаха касательно урегулирования карабахской проблемы идентичны.
“Это чрезвычайно важная констатация, и иначе быть просто не может. Любые спекуляции по этой теме просто смешны, и мы часто проводим по этому вопросу обсуждения с властями Арцаха и президентом Арцаха Бако Саакяном”, – сказал Пашинян.
12:54 15/10/2019  |  Карабахский конфликтГлава МИД Армении и сопредседатели МГ ОБСЕ отметили важность снижения уровня напряженности на границе