Իշխանական մեծամասնության կողմից կոնվենցիայի վերաբերյալ մեր կարծիքից տարբերվող կարծիք չհնչեց. Գևորգ Պետրոսյան 11/01/2019   12:49  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ես 10 րոպե շուտ դուրս եկա։ Այն ժամանակահատվածում, որ ես ներսում էի հանուն ճշմարտության պետք է ասել, որ իշխանական մեծամասնության կողմից մեր կարծիքից տարբերվող, ընդգծվող կարծիք չհնչեց։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Գևորգ Պետրոսյանը․
Հարցին՝ իշխանությունները ե՞ւս համամիտ են՝ Գևորգ Պետրոսյանն ընդգծեց. «Ես լիահույս եմ, ուզում եմ հույս ունենալ, որ իշխանությունն էլ։ Բայց ես չեմ կարող, իրենց անունից իրավունք չունեմ հայտարարություն անել»,-նշեց ԱԺ պատգամավորը։
Նշենք, որ Ստամբուլյան կոնվենցիան քննարկվում է ԱԺ պետաիրավական հարցերի, արտաքին հարաբերությունների և մարդու իրավունքների պաշտպանության և հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում, որին մասնակցելու են նաև Եվրոպայի խորհրդի մարդու իրավունքների գրասենյակի ներկայացուցիչները։
Գևորգ Պետրոսյանի խոսքով քննարկման ժամանակ Եվրոպայի խորհրդի մարդու իրավունքների գրասենյակի ներկայացուցիչների կողմից էր հակառակ տեսակետ հնչում, որը, սակայն, չկարողացան հիմնավորել. «Քննարկման արդյունքում իրենք հասկացան, որ մենք սկզբունքորեն դեմ ենք։ Ոչ թե դերասանություն ենք անում, ոչ թե քաղաքական դիվիդենտներ հավաքելու խնդիր կա, իրենք հասկանում են, որ մենք, ժողովուրդը դեմ է»,-ասաց ԱԺ պատգամավորը։
Հավելենք, որ առավոտից ԱԺ բակում իրականացվում է ընդդեմ Ստամբուլյան կոնվենցիայի վավերացման բողոքի ակցիան
10:49 01/11/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՉեմ կարծում՝ մեր խմբակցությունում որևէ մեկը կշեղվի. Գևորգ Պետրոսյանը՝ Ստամբուլյան կոնվենցիայի վավերացման մասին (տեսանյութ)
17:39 30/10/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԵթե դատավորը չի մասնակցում նիստերին, աշխատանքներին՝ ինչու է խրախուսվում. Գևորգ Պետրոսյան
13:24 29/10/2019  |  ՄեկնաբանությունԻնձ կկալանավորեն. Գեւորգ Պետրոսյան
16:33 22/10/2019  |  ՔաղաքականԱյն ինչ գաղտնի է իշխանությունները գաղտնի չեն պահում, իսկ ինչը հրապարակման ենթակա է՝ ասում են գաղտնի է. Գևորգ Պետրոսյան
10:39 09/10/2019  |  ՄեկնաբանությունԼավ, ու՞ր են տանում երկիրը. Գևորգ Պետրոսյան
16:39 03/10/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՀո չե՞ք մոռացել, Վահե Գրիգորյանն այս ամբիոնից ասաց,որ ՍԴ անդամի ընտրությունը քաղաքական բնույթ ունի. Գևորգ Պետրոսյան (տեսանյութ)
14:09 21/09/2019  |  ՄեկնաբանությունԷնքան կուզենայի, որ Հայաստանի անկախության տոնը շնորհավորողներից շատերը մազաչափ կապ ունենային այդ անկախության հետ. Գևորգ Պետրոսյան
13:34 20/09/2019  |  ՔաղաքականՀրայր Թովմասյանն իմ աչքի լույսը չէ, բայց անձի խնդիր չպետք է լինի. Պետրոսյան
12:43 17/09/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԱյսպիսի կարծիքները կարող եմ գնահատել որպես դատարանի նկատմամբ ճնշում. Գեւորգ Պետրոսյանը՝ Հրայր Թովմասյանի լիազորությունները դադարեցնելու վերաբերյալ «Իմ քայլի» նախաձեռնության մասին

Депутат Геворк Петросян рассказал о ходе дискуссии в парламенте вокруг Стамбульской конвенции 11/01/2019 13:56 | Лента новостей
Протестующие у здания парламента против ратификации Стамбульской конвенции расспросили депутата от “Процветающей Армении” Геворка Петросяна о мнении правящего большинства по этому поводу.
“Я вышел на 10 минут раньше. За все время, которое я находился внутри помещения, справедливости ради должен сказать, что правящее большинство не озвучило мнения, подчеркнуто отличающегося от нашего”, - заявил Геворк Петросян в беседе с корреспондентом “ФактИнфо”.
На вопрос о том, власти тоже согласны, Геворк Петросян отметил: “Я полон надежд, хочу надеяться, что и власти тоже. Но я не могу говорить от их имени и не имею права делать заявлений”.
Отметим, что Стамбульскую конвенцию обсуждают на совместном заседании комиссии НС по государственно-правовым вопросам, комиссии по внешним связям и комиссии по защите прав человека и общественным вопросам. В заседании принимают участие и представители офиса по правам человека Совета Европы.
По словам Геворка Петросяна, в ходе дискуссии обратную точку зрения озвучивали представители офиса по правам человека Совета Европы, которую, однако, как указал он, они не смогли ее обосновать.
“По итогам обсуждения они поняли, что мы выступаем принципиально против, что мы не роль играем, что мы не ставим задачу заработать политические дивиденды, а они понимают, что мы и народ против”, - заявил депутат НС.
С утра перед зданием парламента Армении проходит акция протеста против ратификации Стамбульской конвенции.