Բակո Սահակյանն ուղերձ է հղել «Սահմանելով կրթության նոր տեսլականը» ֆորումի մասնակիցներին 10/30/2019   11:10  |  ԼՐԱՀՈՍ
Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանը հոկտեմբերի 30-ին ուղերձ է հղել «Սահմանելով կրթության նոր տեսլականը» կրթական ֆորումի մասնակիցներին:  Այս մասին տեղեկացանք Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունից։ Բակո Սահակյանը ողջունելով «Սահմանելով կրթության նոր տեսլականը» կրթական ֆորումի բոլոր մասնակիցներին, նշել է, որ ոլորտն ունի առանձնակի դերակատարություն եւ նշանակություն մեր ժողովրդի ու պետության համար:
«Կրթության ոլորտը, իր առջեւ դրված խնդիրների յուրահատկությունից ելնելով` կապված մատաղ սերնդի կրթության եւ դաստիարակության հետ, լուծում է ոչ միայն այսօրվա խնդիրները, այլ նաեւ մեծապես կանխորոշում է երկրի ապագան: Այդ իսկ պատճառով ոլորտն ունի առանձնակի դերակատարություն եւ նշանակություն մեր ժողովրդի ու պետության համար: Հայ ժողովուրդը եւ նրա արցախյան հատվածը միշտ աչքի են ընկել իրենց մտավոր ներուժով: Մեր հայրենակիցները գիտության տարբեր ասպարեզներում հասել են մեծ բարձունքների, ճանաչում են ձեռք բերել ոչ միայն հայրենիքում, այլեւ նրա սահմաններից դուրս: Այդ ներուժի բացահայտումը, զարգացումը եւ կիրառումը պահանջում են համակարգված աշխատանք, սերտ փոխգործակցություն մայր Հայաստանի եւ Սփյուռքի միջեւ, տարբեր երկրների գիտա-կրթական հաստատությունների հետ գործնական կապերի հաստատում եւ խորացում, առաջատար փորձի կիրառում:
Այս տեսանկյունից կարեւոր ու պահանջված է գիտական համաժողովների, սեմինարների եւ քննարկումների կազմակերպումը, ինչը հնարավորություն է տալիս ավելի խորը եւ համապարփակ ձեւով դիտարկել ոլորտում առկա խնդիրները, մշակել դրանց լուծման արդյունավետ տարբերակներ, մշտական կապ պահպանել ինստիտուցիոնալ եւ անհատական հարթություններում: Մեկ անգամ եւս ողջունում եմ ձեզ եւ մաղթում ակտիվ ու արդյունավետ աշխատանք: Հաջողություններ եւ ամենայն բարիք բոլորիդ»,-ասված է Բակո Սահակյանի ուղերձում:
17:42 28/10/2019Բակո Սահակյանը այցելել է Մարտունու շրջանի Խերխան գյուղ
16:06 28/10/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախի նախագահը պարգևատրել է Համահայկական ամառային 7-րդ խաղերին ներդրում ունեցած անձանց
13:49 25/10/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՇուրա Օհանյանին շնորհվել է ԼՂՀ վաստակավոր իրավաբանի պատվավոր կոչում
14:13 23/10/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԲակո Սահակյանը հանդիպել է «Հայ կանանց բարեկեցության միություն» կազմակերպության հոգաբարձուների խորհրդի անդամ Մարթա Մենսոյանի հետ
17:29 22/10/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԲակո Սահակյանն ընդունել է «Ավրորա» մարդասիրական մրցանակի 2018թ. դափնեկրին
11:36 16/10/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՆախագահ Սահակյանը Երեւանում մասնակցել է «Բարեփոխելով աշխարհը» կինոփառատոնի շրջանակներում կազմակերպված հանդիսավոր միջոցառմանը
11:20 16/10/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախի Հանրապետության Նախագահն ընդունել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներին
13:38 14/10/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԲակո Սահակյանը խորհրդակցություն է հրավիրել ԱԳՆ կենտրոնական ապարատի ղեկավար կազմի մասնակցությամբ

Армянский народ и его арцахская часть всегда отличались своим интеллектуальным потенциалом - Бако Саакян 10/30/2019   11:23  |  Лента новостей
Президент Республики Арцах Бако Саакян 30 октября направил послание участникам образовательного форума «Формируя новое видение образования».
«Дорогие друзья!
Сердечно приветствую вас - всех участников образовательного форума «Формируя новое видение образования».
Сфера образования, исходя из особенностей поставленных перед ней задач, связанных с образованием и воспитанием подрастающего поколения, решает не только сегодняшние проблемы, но и во многом определяет будущее страны. Именно по этой причине данная сфера имеет особую роль и значение для нашего народа и государства.
Армянский народ и его арцахская часть всегда отличались своим интеллектуальным потенциалом. Наши соотечественники достигли больших высот в разных сферах науки, получили признание не только на родине, но и за ее пределами.
Выявление, развитие и применение этого потенциала требует скоординированной работы, тесного сотрудничества с Родиной-Арменией и Диаспорой, налаживания и углубления практических связей с научно-образовательными учреждениями разных стран, применения их передового опыта.
С этой точки зрения важна и востребована организация научных форумов, семинаров и обсуждений, что дает возможность углубленно и всеобъемлюще рассматривать существующие в сфере проблемы, разрабатывать эффективные варианты их решения, поддерживать постоянную связь на институциональном и индивидуальном уровнях.
Вновь приветствую вас и желаю активной и плодотворной работы. Успехов и всех благ вам».
18:00 04/10/2019  |  Лента новостейПрезидент Арцаха: сфера образования и впредь будет в центре внимания государства
17:35 17/09/2019  |  Лента новостейБако Саакян обсудил с ректором Политехнического университета Армении реализацию ряда программ в Арцахе
18:01 16/09/2019  |  Лента новостейПрезидент Арцаха: модернизация и расширение школьной сети в сельской местности является одной из важных задач государства
16:19 04/07/2019  |  Лента новостейВ резиденции президента Арцаха торжественно вручили дипломы студентам, окончившим университеты с отличием
13:57 25/06/2019  |  Лента новостейПрезидент Арцаха наградил призеров предметной олимпиады
11:47 04/10/2018  |  Лента новостейПрезидент Арцаха поздравил учителей с профессиональным праздником
18:25 03/10/2018  |  Лента новостейПрезидент Арцаха присутствовал на церемонии открытия реконструированной школы № 9 имени О. Туманяна
12:35 29/06/2018  |  Лента новостейВ Степанакерте проходит международная конференция «Новые тенденции в квантовой и мезоскопической физике»
13:34 12/04/2018Президент Арцаха назвал программу «Преподавай, Армения» востребованной и интересной
18:25 07/12/2017  |  Лента новостейПрезидент Арцаха провел совещание по вопросу реализации ряда образовательных программ