Երբ ցեղասպանություն բառի վրայից դուրս գա տաբուն, այդ ժամանակ գործ կունենանք ճանաչված փաստի հետ. Միջազգայնագետ 10/30/2019   12:07  |  Քաղաքական
Ընտրվել է մի ժամանակահատված, երբ թուրք-ամերիկյան հարաբերությունները բավականին լարված են, և այդ լարվածությունը դրական ֆոն ձևավորեց, որպեսզի քվեարկությունը տեղի ունենա։ «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում այս կարծիքն արտահայտեց միջազգայնագետ Սուրեն Սարգսյանը։
Հիշեցնենք, որ երեկ՝ հոկտեմբերի 29-ին ԱՄՆ կոնգրեսի ներկայացուցիչների պալատում կայացած քվեարկության արդյունքում ձայների մեծամասնությամբ՝ 405 կողմ ձայնով ընդունեց Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձևը։
Չնայած բանաձևը քվեարկության համար վաղուց էր բերվել օրակարգ, բայց քվեարկվեց երեկ։ Միջազգայնագետի կարծիքով քվեարկության համար ընտրված ժամանակահատվածը պատահական չէր ընտրվել, այն ուղղակիորեն կապ ունի թուրք-ամերիկյան լարված հարաբերությունների հետ։ Սուրեն Սարգսյանը նկատեց, որ քվեարկության համար բավական լուրջ աշխատանք են իրականացրել նաև հայկական համայնքը և լոբիստական կառույցները։ Սուրեն Սարգսյանը, խոսելով հետագա գործընթացների մասին, ասաց.
«Սա հայտարարության տեքստ է, որը տարածվել է Միացյալ նահանգների ներկայացուցիչների պալատի կողմից։ Կարծում եմ՝ մոտ ժամանակներս համանման քվեարկություն կլինի նաև Միացյալ նահանգների սենատում, որովհետև նման բանաձև ներկայացված է նաև այնտեղ։ Երբ Սենատում տեղի ունենա այդ քվեարկությունը, գործ կունենանք մի իրավիճակի հետ, որ կոնգրեսի երկու պալատներն էլ ընդունած կլինեն ցեղասպանության վերաբերյալ բանաձևերը»,-ասաց միջազգայնագետ։
Վերջինս չի կարծում, թե ԱՄՆ-ն Հայաստանից փոխադարձ սպասելիքներ ունի, քանի որ սա վարչակազմի կողմից դեռևս ճանաչում չի նշանակում. «Սա չի նշանակում, որ ԱՄՆ-ն պաշտոնյաներին արդեն թույլատրելու է օգտագործել ցեղասպանություն բառը։ Երբ ունենանք այնպիսի իրավիճակ, որ նախագահն օգտագործի այդ բառը և ցեղասպանություն բառի վրայից դուրս գա տաբուն, այդ ժամանակ գործ կունենանք ճանաչված փաստի հետ»,-ասաց Սուրեն Սարգսյանը։
Թիվ 296 բանաձեւում նշվում է.
1) ոգեկոչել Հայոց ցեղասպանությունը` այն պաշտոնապես ճանաչելու և հիշատակելու միջոցով,
2) մերժել Միացյալ Նահանգների կառավարությանը՝ Հայոց ցեղասպանության կամ որևէ այլ ցեղասպանության ժխտման մեջ ներգրավելու, ներառելու կամ որևէ այլ կերպ առնչելու փորձերը, և
3) խրախուսել Հայոց ցեղասպանության փաստերի՝ ներառյալ մարդասիրական օգնության գործում Միացյալ Նահանգների դերի և մարդկության դեմ ներկայումս իրականացվող հանցագործությունների ու Հայոց ցեղասպանության միջև առնչությունների վերաբերյալ կրթությունը և հանրային իրազեկվածությունը»:
14:18 27/09/2019  |  ՔաղաքականՓաշինյանն էլ է հասկանում, որ ԼՂ հակամարտության եռակողմ ընդունելի լուծում չկա. միջազգայնագետ
18:03 21/09/2019  |  ՀարցազրույցԼՂՀ կարգավորման հարցում Փաշինյանի անձնական ներգրավվածության մասին Թրամփի հիշատակումը հետաքրքիր է. ի՞նչ սպասել
13:15 14/04/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՀայերի հանդեպ ատելությունը Եվրոպա է արտահանվում թուրք դիվանագետների կողմից. Բելգիայի հայերի միության հայտարարությունը

Эксперт прокомментировал принятие Палатой представителей Конгресса США резолюции о признании Геноцида армян 10/30/2019   12:37  |  Политика
Эксперт по международному праву Сурен Саркисян прокомментировал принятие Палатой представителей Конгресса США резолюции о признании Геноцида армян в Османской империи.
“Выбор пал на период, когда между Турцией и США сложились довольно напряженные отношения, которые сформировали благоприятный фон  для того, чтобы голосование состоялось”, -  заявил в беседе с “ФактИнфо” Сурен Саркисян.
Хотя резолюция давно была внесена в повестку для голосования, однако ее вынесли на голосование вчера.
По мнению эксперта,  для этого серьезные усилия предприняла и армянская община и лоббистские структуры.
Говоря о дальнейших процессах, Сурен Саркисян заявил, что это текст заявления, который был распространен Палатой представителей Конгресса США.
“Полагаю, что аналогичное голосование в ближайшее время пройдет и в Сенате США, поскольку подобная резолюция представлена и там. Когда в Сенате состоится голосование по ней, то мы будем иметь дело с ситуацией, при которой обе Палаты Конгресса приняли резолюции касательно Геноцида армян”, - заявил эксперт.
Он не считает, что у США ожидает от Армении взаимных шагов, поскольку это еще не означает признания со стороны администрации.
"Это еще не означает, что американские чиновники разрешили употреблять слово “геноцид”. Когда сложится такая ситуация, при которой президент употребит это слово и со слова “геноцид” снимут табу, тогда мы будем иметь дело с признанным фактом”, -  сказал Сурен Саркисян.
Палата представителей США 29-го октября приняла резолюцию о признании Геноцида армян в Османской империи. За резолюцию проголосовали 405 членов палаты, 11 высказались против, еще трое воздержались.