Վճռաբեկ դատարանը վարույթ է ընդունել Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանի բողոքը 10/30/2019   13:31  |  2-րդ նախագահի գործով դատավարությունը
Վճռաբեկ դատարանը՝ նախագահությամբ Լ․ Թադևոսյանի, վարույթ է ընդունել «Սահմանադրական դատարան դիմելու և գործի վարույթը կասեցնելու մասին» Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարանի՝ 2019 թվականի մայիսի 20-ի որոշումը բեկանելու և քրեական գործը նույն դատարան նոր քննության ուղարկելու մասին ՀՀ վերաքննիչ քրեական դատարանի 2019 թվականի հունիսի 25-ի որոշման դեմ ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպան Հովհաննես Խուդոյանի վճռաբեկ բողոքը։
Այս մասին «Փաստինֆո»-ն տեղեկացավ Ռոբերտ Քոչարյանի փաստաբանական թիմի մամուլի ծառայությունից։
Հիշեցնենք, որ մայիսի 20-ին դատավոր Դավիթ Գրիգորյանը որոշել էր կասեցնել Ռոբերտ Քոչարյանի գործով դատավարությունը ու դիմել ՍԴ, սակայն վերաքննիչ դատարանը այն բեկանեց։ Չնայած դրան՝ ՍԴ-ն դիմումը մասամբ վարույթ ընդունեց ու խորհրդատվական կարծիքի համար դիմել ՄԻԵԴ ու Վենետիկի հանձնաժողով, որոնք դիմումը գրանցել են ու ընթացք տվել։
14:38 07/10/2019  |  2-րդ նախագահի գործով դատավարությունըՄենք Ձեր կողմից սույն գործի քննությունը անհնարին դարձնելու փաստարկ չունենք․ մեղադրող դատախազը՝ Աննա Դանիբեկյանին
14:27 07/10/2019  |  2-րդ նախագահի գործով դատավարությունըՌոբերտ Քոչարյանն ինձ որպես գլխավոր շտաբի պետ որևէ ցուցում, հրաման չի տվել. Սեյրան Օհանյան
13:45 07/10/2019  |  2-րդ նախագահի գործով դատավարությունըՌոբերտ Քոչարյանի պաշտպանները ինքնաբացարկի միջնորդություն են ներկայացնում դատավոր Աննա Դանիբեկյանին

Кассационный суд Армении принял к производству жалобу адвоката Роберта Кочаряна 10/30/2019   14:15  |  Суд по делу второго президента РА
Кассационный суд Армении под председательством Л. Тадевосян принял к прозиводству жалобу адвоката второго президента РА Роберта Кочаряна против решения Апелляционного уголовного суда от 25-го июля 2019 года. Об этом "ФактИнфо" сообщили в пресс-службе команды адвокатов Роберта Кочаряна.
Сообщается, что адвокат экс-президента Ованнес Худоян обжаловал решение Апелляционного суда об отмене решения суда общей юрисдикции города Еревана от 20-го мая с.г. "об обращении в Конституционный суд и приостановлении производства по делу" и отправке уголовного дела в тот же суд на новое рассмотрение.
Напомним, что 20-го мая судья Давид Григорян постановил приостановить судебное разбирательство по делу Кочаряна и обратился в КС, однако Апелляционный суд отменил это решение. Несмотря на это, КС частично принял заявление к производству и для получения консультативного мнения обратился в Европейский суд по правам человека(ЕСПЧ) и Венецианскую комиссию, которые зарегистрировали обращение и дали ему ход.