Տվյալներ են ձեռք բերվել` Հրայր Թովմասյանի կողմից պաշտոնեական լիազորությունները առերևույթ չարաշահելու վերաբերյալ 10/29/2019   11:06  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչության ընդհանուր բնույթի և ընտրական հանցագործությունների քննության վարչությունում Հրայր Թովմասյանի` ՀՀ արդարադատության նախարար պաշտոնավարման ժամանակահատվածում, ՀՀ արդարադատության նախարարության աշխատակազմի օրինականության վերահսկողության տեսչության պետի պաշտոնը զբաղեցրած Նորայր Փանոսյանի և ՀՀ ԱՆ ու Երևանի քաղաքապետարանի այլ պաշտոնատար անձանց կողմից իրենց պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու դեպքերի առթիվ քննվող քրեական գործով նախաքննության ընթացքում ձեռնարկված մեծածավալ քննչական և դատավարական գործողությունների արդյունքում տվյալներ են ձեռք բերվել` առերևույթ կատարված հանցագործություններին Հրայր Թովմասյանի ուղղակի մասնակցության վերաբերյալ, հիմնավորվել է Բաղրամյան 1 փկղ. 14 շենքի թիվ 162 տարածքը Երևանի քաղաքապետարանի կողմից կազմակերպված աճուրդի արդյունքներով` փաստացի նրա կողմից ձեռք բերված լինելու հանգամանքը: Այս մասին հայտնում են ՀՀ քննչական կոմիտեի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից:
Նկատի ունենալով, որ քրեական գործի նախաքննության ընթացքում ձեռք են բերվել Հրայր Թովմասյանի՝ որպես ՀՀ արդարադատության նախարարի պաշտոնը զբաղեցրած անձի կողմից իր պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու, որն անզգուշությամբ առաջացրել է ծանր հետևանքներ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով նախատեսված առերևույթ հանցագործություն կատարելու վերաբերյալ տվյալներ, իսկ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 190-րդ հոդվածի 6-րդ և 10-րդ մասերի համաձայն` Հայաստանի Հանրապետության օրենսդիր, գործադիր և դատական իշխանության մարմինների ղեկավար աշխատողների, պետական ծառայություն իրականացնող անձանց` իրենց պաշտոնեական դիրքի կապակցությամբ հանցակցությամբ կամ նրանց կատարած հանցագործությունների վերաբերյալ գործերով նախաքննությունը կատարում են բացառապես ՀՀ հատուկ քննչական ծառայության քննիչները,  ուստի քրեական գործն, ըստ քննչական ենթակայության, ուղարկվել է ՀՀ հատուկ քննչական ծառայություն:
18:31 18/10/2019  |  ՄեկնաբանությունՀրայր Թովմասյանը ժամանակին 2-3 արտահերթ երակարաժամկետ ընտանեկան հանդիպման թույլտվություն էր տվել Նիկոլ Փաշինյանի ընտանիքին. Սամվել Ֆարմանյան
17:51 18/10/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՀրայր Թովմասյանին վերաբերող գործով քննչական գործողություններ են իրականացվել նաև ԱԺ-ում

Грайра Товмасяна заподозрили в злоупотреблении полномочиями в бытность его министром юстиции 10/29/2019   11:38  |  Криминальная хроника
Следствие получило данные о предполагаемом злоупотреблении Грайром Товмасяном своими должностными полномочиями в ходе пребывания им в должности министра юстиции Армении.
Как сообщает пресс-служба Следственного комитета Армении, в результате масштабных следственных и процессуальных действий, предпринятых в ходе предварительного следствия по уголовному делу, возбужденного по факту злоупотребления  Норайром Паносяном, занимавшим в период пребывания Грайра Товмасяна в должности министра юстиции пост начальника инспекции по надзору за законностью аппарата Министерства юстиции Армении, и  другими чиновники Минюста и мэрии Еревана своими должностными полномочиями, добыты данные оотносительно прямого участия Грайра Товмасяна в предполагаемых преступлениях; подтвержден факт приобретения им по результатам организованного мэрией Еревана аукциона  помещения №162, расположенного в здании 14 на проспекте Баграмяна 1.
Дело расследует Управление по расследованию преступлений общего характера и преступлений против избирательных прав Главного управления по расследованию особо важных дел СК Армении.
Как отмечается в сообщении, с учетом того, что в ходе предварительного следствия по уголовному делу были получены данные о совершении  Грайром Товмасяном на посту министра юстиции РА преступления, предусмотренного частью  2 статьи 308 Уголовного кодекса РА, дело передано по подследственности в Специальную следственную службу Армении.