Մեկնարկեց Դավիթ Սանասարյանի գործով առաջին դատական նիստը 10/28/2019   15:05  |  Դատական ռեպորտաժներ
Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանում՝ դատավոր Դավիթ Բալայանի նախագահությամբ մեկնարկեց ՊՎԾ պետ (լիազորությունները ժամանակավորապես կասեցված են) Դավիթ Սանասարյանի գործով դատական առաջին նիստը։
Նշենք, որ քրեական գործով անցնում է 4 մեղադրյալ. նրանից բացի քրեական գործով ամբաստանվում են նաև ՊՎԾ եւս երկու աշխատակից՝ Գևորգ Խաչատրյանը, Սամվել Ադյանը և վերջինիս ընկերը՝ «Զորաշեն» ՍՊԸ-ի փաստացի ղեկավար Տարոն Ավետիսյանը։
Հիշեցնենք, որ Դավիթ Սանասարյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 1-ին մասով` պաշտոնեակամ լիազորությունները չարաշահելու համար: Նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է կիրառվել չհեռանալու մասին ստորագրությունը:
Այս պահին Դավիթ Սանասարյանը ներկա չէ, սակայն պաշտպանի փոխանցմամբ քիչ անց կներկայանա։ Դատավորը 10 րոպե ընդմիջում հայտարարեց։

В Ереване начался судебный процесс по делу Давида Санасаряна 10/28/2019 15:18 | Судебный репортаж
В Ереване проходит первое судебное заседание по уголовному делу в отношении начальника Государственной контрольной службы Армении Давида Санасаряна(его полномочия временно приостановлены).
Слушания по делу проходят в суде общей юрисдикции Еревана под председательством судьи Давида Балаяна.
Отметим, что по уголовному делу проходят четверо обвиняемых; помимо них, подсудимыми проходят еще двое сотрудников ГКС – Геворк Хачатрян, Самвел Адян, а также друг последнего - глава ООО “Зорашен” Тарон Аветисян.
Напомним, что Санасаряну предъявлено обвинение по части 1 статьи 308 (“Злоупотребление должностными полномочиями”) Уголовного кодекса Армении. В отношении него избрана мера пресечения в виде подписки о невыезде.
Давид Санасарян в данный момент не присутствует на заседании суда, однако, как сообщил его адвокат, он вскрое прибудет. Судья объявил 10-минутный перерыв.