Սա քաղաքական դատավարություն է, և դատավորը չէր կարող անկախ լինել. Լուսինե Սահակյան (տեսանյութ) 10/24/2019   13:20  |  ԼՐԱՀՈՍ
Արսեն Բաբայանին անազատության մեջ պահելը միտված է ապահովել Հրայր Թովմասյանի նկատմամբ ճնշումը։ Այսօր նման հայտարարությամբ է հանդես եկել փաստաբան Լուսինե Սահակյանը՝ մեկնաբանելով Երեւանի ընդհանուր իրավասության դատարանի որոշումները։
Ինչպես արդեն «Փաստինֆո»-ն տեղեկացրել է՝ դատարանը ոչ իրավաչափ է համարել Արսեն Բաբայանի ձերբակալությունը, բայց նաեւ բավարարել քննիչի միջնորդությունը նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց կալանավորումն ընտրելու մասին՝ մերժելով փաստաբանների գրավի միջնորդությունը։ Դատական նիստին Արսեն Բաբայանը մասնակցել է։
«Նաև գրավի միջնորդություն էինք ներկայացնել՝ նկատի ունենալով այն հանգամանքը, որ օրենսդրությամբ այնպիսի կարգավորում կա, որ դա այլընտրանքային խափանման միջոց է։ Չնայած, որ մենք գտնում էինք, որ կալանքը՝ որպես խափանման միջոց չի կարող ընդհանրապես կիրառվել, քանի որ մեղադրանքն ընդհանրապես անհիմն էր և դատարանը պետք է ֆիքսեր, որ հիմնավոր կասկածն առկա չէ։ Հիմքերից խոսելն ավելորդ է »,- նշեց Լուսինե Սահակյանը։
Նրա խոսքով՝ սա քաղաքական դատավարություն է, և դատավորը չէր կարող անկախ լինել։
«Ակնհայտ ապօրինի են այն պրոցեսները, որոնք կատարվում են։ Հերթական անձը պետք է գտնվեր անազատության մեջ, որպեսզի հերթական ճնշումը լիներ Հրայր Թովմասյանի նկատմամբ։ Դատարանը դա ապահովեց »,- ընդգծեց Սահակյանը։
Նրա խոսքով՝ դեռ չի ծանոթացել որոշման հիմքերին։
«Դատարանն ընդհանրապես այդ ձերբակալման ոչ իրավաչափության հարցը պետք է քննարկեր 24 ժամվա ընթացքում, ինչը չարեց։ Այնքան ժամանակ Արսեն Բաբայանին պահեցին անազատության մեջ, մինչև դատարանը կալանքի որոշում կայացրեց և կալանավորեց։ Նույնիսկ այդ մի քանի ժամը իրենք վախենում էին, որ Արսեն Բաբայանը կհայտնվի ազատության մեջ»,- շեշտեց պաշտպանը։
Պաշտպանը նշեց, որ որոշումը կբողոքարկվի։
Ավելի վաղ հայտնել ենք, որ հոկտեմբերի 21-ին պաշտոնեական կեղծիք կատարելու կասկածանքով ձերբակալվել է ԱԺ աշխատակազմի ղեկավարի նախկին տեղակալ Արսեն Բաբայանը։ Նույն օրը փաստաբանները դատարան են մուտքագրել բողոքը՝ ձերբակալելու որոշման դեմ, սակայն դատարանը ձգձգեց բողոքի քննարկումը։ Հոկտեմբերի 22-ի երեկոյան՝ Արսեն Բաբայանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 38-300-րդ հոդվածի 1-ին մասով և 314-րդ հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված հանցավոր արարքների՝ իշխանության յուրացմանը օժանդակելու և պաշտոնեական կեղծիք կատարելու հատկանիշներով։
ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունում հարուցված նույն քրեական գործի շրջանակներում որպես կասկածյալ է ներգրավվել ԱԺ նախկին նախագահ Արա Բաբլոյանը՝ իշխանությունը յուրացնելու կասկածանքով։
12:42 24/10/2019  |  Դատական ռեպորտաժներԴատարանը փաստել է նախաքննական մարմնի ապօրինությունը՝ Արսեն Բաբայանի ձերբակալությունը համարվեց ոչ իրավաչափ, բայց կալանավորվեց

Адвокат назвала судебный процесс по делу Арсена Бабаяна политическим 10/24/2019 14:00 | Лента новостей
Содержание экс-заместителя главы аппарата Национального Собрания Армении Арсена Бабаяна под стражей нацелено на обеспечение давления на председателя Конституционного суда Грайра Товмасяна. Такое мнение выразило адвокат Лусине Саакян, комментируя решение суда общей юрисдикции Еревана.
Как ранее сообщило “ФактИнфо”, суд посчитал неправомерным задержание Арсена Бабаяна, однако удовлетворил ходатайство следователя об избрании в отношении него меры пресечения в виде заключения под стражу, отклонив прошение адвокатов о применении альтернативной меры пресечения в виде залога. Арсен Бабаян участвовал в судебном заседании.
“Несмотря на то, что мы считали невозможным применение меры пресечения в виде заключения под стражу, поскольку обвинение лишено всякого обоснования, и суд должен был зафиксировать отсутствие обоснованного подозрения. Говорить об основаниях излишне”, - отметила Лусине Саакян.
По ее словам, это политически мотивированный судебный процесс, и судья не мог действовать независимо. Процессы, которые сейчас происходят явно незаконны. Очередной человек должен был быть арестован для того, чтобы оказать очередное давление на Грайра Товмасяна. Суд это обеспечил”, – сказала Саакян.
Она заявила, что пока не ознакомилась с основаниями решения.
“Суд должен был рассмотреть вопрос о неправомерности задержания в течение 24 часов, однако этого не сделал. Они продержали Арсена Бабаяна в неволе до тех пор, пока суд вынес решение об аресте и постановил взять под стражу. Даже эти несколько часов они боялись того, что Арсен Бабаян окажется на свободе”, - подчеркнула адвокат.
Он заявила, что решение будет обжаловано.
Как ранее сообщило агентство, Арсен Бабаян был задержан 21-го октября по подозрению в совершении служебного подлога. В тот же день адвокаты обжаловали решение об его задержании, однако суд тянул с рассмотрением жалобы. 22-го октября вечером Арсену Бабаяну предъявили обвинение по части 1 статьи 38-300 (“Пособничество в узурпации государственной власти”) и части 1 статьи 314 (“Служебный подлог”) УК Армении.
По тому же уголовному делу, возбужденному в Специальной следственной службе Армении, проходит бывший спикер парламента Армении Ара Баблоян. Он привлечен по делу в качестве подозреваемого в узурпации государственной власти.