ԱԺ նախկին նախագահ Արա Բաբլոյանին կասկածում են իշխանությունը յուրացնելու մեջ, իսկ Արսեն Բաբայանին մեղադրանք է առաջադրվել օժանդակելու եւ կեղծիք կատարելու համար 10/22/2019   20:42  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունում քննվող քրեական գործի նախաքննության ընթացքում ձեռք բերված բավարար ապացույցների հիման վրա Արսեն Բաբայանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 38-300-րդ հոդվածի 1-ին մասով և 314-րդ հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված այն հանցավոր արարքների կատարման համար, որ նա, 2018 թվականին հանդիսանալով ՀՀ ազգային ժողովի աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալի պաշտոնակատար, օժանդակել է մի խումբ պաշտոնատար անձանց կողմից ՀՀ սահմանադրական դատարանի լիազորություններին տիրանալուն, ինչպես նաև կատարել է պաշտոնեական կեղծիք: Նույն քրեական գործի շրջանակներում որպես կասկածյալ է ներգրավվել ՀՀ ԱԺ նախկին նախագահ Արա Բաբլոյանը` իշխանությունը յուրացնելու կասկածանքով:
Ըստ առաջադրված մեղադրանքի` 2018 թվականի փետրվարի 12-ին ՍԴ անդամի թափուր պաշտոնի համար ՀՀ ազգային ժողովի նախագահի կողմից առաջարկվել է Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության խմբակցության պատգամավոր Հրայր Թովմասյանի թեկնածությունը: 2018 թվականի մարտի 2-ին Ազգային ժողովը վերջինիս ընտրել է ՀՀ սահմանադրական դատարանի անդամ:
2018 թվականի մարտի 1-ի դրությամբ, երբ 2015 թվականի դեկտեմբերի 6-ի փոփոխություններով Սահմանադրության 7-րդ գլխի ուժի մեջ մտնելուն մնացել էր շուրջ 40 օր (ՀՀ նորընտիր նախագահն իր պաշտոնը ստանձնելու էր 2018թ. ապրիլի 9-ին), մի խումբ պաշտոնատար անձինք 6 տարի ժամկետով Սահմանադրական դատարանի նախագահ ընտրելու` ուժի մեջ մտնող սահմանադրական կարգավորումներից խուսափելու և այդ պաշտոնում իրենց թիմակցին մինչև 70 տարին լրանալը պաշտոնավարելու հնարավորություն ընձեռելու նպատակով, Սահմանադրությամբ նախատեսված կարգի խախտմամբ զավթել են իշխանությունը՝ սահմանադրական հիշյալ սահմանափակումը գործողության մեջ մտնելուց առաջ Հրայր Թովմասյանին 2018 թվականի մարտի 21-ին նշանակելով Սահմանադրական դատարանի նախագահի պաշտոնում:
Մասնավորապես, Սահմանադրական դատարանի նախկին նախագահ Գագիկ Հարությունյանը, որի պաշտոնավորման ժամկետը (70 տարին) լրանալու էր 2018 թվականի մարտի 23-ին, ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանին հասցեագրված դիմում է ստորագրել ՍԴ նախագահի պաշտոնից հրաժարվելու մասին, որը թվագրվել է 2018 թվականի մարտի 1-ով: Հիշյալ դիմումը Սահմանադրական դատարանի աշխատակազմի ընդհանուր բաժնից ելքագրվել և աշխատակազմի ղեկավարի միջոցով ԱԺ աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալի պաշտոնակատար Արսեն Բաբայանին է հանձնվել 2018 թվականի մարտի 5-ին, մինչդեռ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը, պաշտոնապես ստացած չլինելով Գագիկ Հարությունյանի հիշյալ դիմումը, 2018 թվականի մարտի 2-ին ապօրինի ստորագրել և հանդես է եկել ՍԴ նախագահ Գագիկ Հարությունյանի հրաժարականի դիմում ներկայացնելու մասին հայտարարությամբ, քանի որ հակառակ պարագայում ԱԺ նախագահը հնարավորություն չէր ունենա մինչև Ազգային ժողովի հաջորդ հերթական նիստը՝ 2018 թվականի մարտի 20-ը, հրապարակել ՍԴ նախագահի հրաժարականի մասին, իսկ դրանից հետո օրենքով նախատեսված եռօրյա ժամկետի պահպանման պայմաններում անհնարին էր դառնալու մինչև 2015 թվականի փոփոխություններով Սահմանադրության ուժի մեջ մտնելը՝ 2018 թվականի ապրիլի 9-ը, գործող ընթացակարգով Հրայր Թովմասյանին նշանակել ՀՀ ՍԴ նախագահ, քանի որ մինչ այդ ԱԺ հերթական նիստ նախատեսված չի եղել:
Արսեն Բաբայանը, մի խումբ անձանց կողմից 2005 թվականի փոփոխություններով ՀՀ սահմանադրության համաձայն՝ 2002 թվականի փետրվարի 20-ին ընդունված «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» ՀՀ օրենքի 97-րդ հոդվածի 6-րդ մասի իրավակարգավորումների խախտմամբ Սահմանադրական դատարանի լիազորություններին տիրանալուն օժանդակելու դիտավորությամբ, Գագիկ Հարությունյանի դիմումը փաստացի 2018 թվականի մարտի 5-ին ՀՀ ԱԺ աշխատակազմի ընդհանուր բաժնի «Մալբերի» էլեկտրոնային պաշտոնական համակարգ մուտքագրված լինելու պայմաններում, ԱԺ աշխատակազմի ընդհանուր բաժնի աշխատակիցների միջոցով նշված դիմումում մտից դրոշմակնիքի վրա կեղծ տեղեկություններ գրառելով, ինչպես նաև «Մալբերի» էլեկտրոնային համակարգում դրա մուտքագրման ամսաթիվը 2018 թվականի մարտի  2-ը նշելով,  խեղաթյուրել է Գագիկ Հարությունյանի դիմումն իրականում 2018 թվականի մարտի 5-ին ԱԺ մուտք լինելու հանգամանքը: Այդ կերպ, Արսեն Բաբայանը պայմաններ՝ կեղծ հիմքեր է ստեղծել Սահմանադրական դատարանի լիազորություններին տիրանալու նպատակով ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանի՝ 2018 թվականի մարտի 2-ին ստորագրած ՍԴ նախագահ Գագիկ Հարությունյանի հրաժարականի դիմում ներկայացնելու մասին հայտարարությունը հրապարակելու համար, որն էլ իր հերթին հիմք է հանդիսացել վերջինիս լիազորությունները դադարեցնելու, իսկ հետագայում` այդ թափուր պաշտոնում Հրայր Թովմասյանին առաջադրելու ու նշանակելու գործընթացի համար:
ՀՀ հատուկ քննչական ծառայության քննիչի կողմից միջնորդություն է ներկայացվել Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարան` Ա. Բաբայանի նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց ընտրելու համար:
19:06 22/10/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԱրսեն Բաբայանի ձերբակալությունը պետք է շուտափույթ ավարտվի. Տարոն Սիմոնյան (տեսանյութ)
18:36 22/10/2019  |  Քրեական խրոնիկոնԻնչու է ձգձգվում Արսեն Բաբայանի գործով բողոքի քննությունը
14:01 22/10/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԱրսեն Բաբայանի ձերբակալությունն անհասկանալի է. Գործը ապագա չունի. Էդմոն Մարուքյան
13:56 22/10/2019  |  ՄեկնաբանությունԱրսեն Բաբայանին զրկում են ևս մեկ Սահմանադրական իրավունքի հավասար երաշխիքներից. իրավապաշտպան
13:13 22/10/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՄարդու իրավունքների պաշտպանի հայտարարությունը ԱԺ աշխատակազմի ղեկավարի նախկին տեղակալ Արսեն Բաբայանի գործով
13:06 22/10/2019  |  Քրեական խրոնիկոնՊաշտպանները բողոքարկել են Արսեն Բաբայանի ձերբակալության որոշումը.դատարանից նիստի ժամը չեն հայտնում

Ара Баблояна заподозрили в узурпации власти, а Арсена Бабаяна обвинили в соучастии и подлоге 10/23/2019   11:59  |  Криминальная хроника
Бывший спикер Национального Собрания Армении Ара Баблоян привлечен  в качестве подозреваемого в узурпации государственной власти. По тому же уголовному делу бывшему исполняющему обязанности заместителя руководителя аппарата парламента Арсену Бабаяну предъявлено обвинение в соучастии в пособничестве узурпации государственной власти и совершении служебного подлога. Об этом сообщает пресс-служба Специальной следственной службы.
На основании достаточных доказательств, полученных в ходе предварительного следствия по расследуемому в Специальной следственной службе уголовному делу, Арсену Бабаяну предъявлено обвинение по части 1 статьи 38-300 (“Пособничество в узурпации государственной власти”) и части 1 статьи 314 (“Служебный подлог”) УК Армении.
Согласно предъявленному обвинению, 12-го февраля 2018 года на вакантное место члена КС председатель НС предложил кандидатуру депутата от фракции Республиканской партии Армении Грайра Товмасяна. Национальное Собрание 2-го марта 2018 года избрало последнего членом Конституционного суда.
По данным следствия, по положению на 1-ое марта 2018 года, когда до вступления в силу 7-й главы Конституции в изменениями от 6-го декабря 2015 года, оставалось около 40 дней (новоизбранный президент Армении должен был вступить в должность 9-го апреля 2018 года), группа должностных лиц во избежание вступающего в силу нормы конституционного регулирования об избрании главы КС сроком на 6 лет и предоставления возможности члену своей команды пребывать в должности до 70-ти лет, с нарушением предусмотренного Конституцией порядка узурпировали власть, назначив Грайра Товмасяна 21-го марта 2018 года – до вступления в силу данного ограничения – на пост председателя Конституционного суда.
В частности, бывший глава КС Гагик Арутюнян, срок пребывания в должности которого (70 лет) истекал 23-го марта 2018 года, подписал адресованное спикеру НС Ара Баблояну заявление об отказе от поста председателя КС, которое было датировано 1-ым марта 2018 года. Упомянутое заявление было отправлено из общего отдела аппарата КС и через главу аппарата передано и.о. заместителя руководителю аппарата НС Арсену Бабаяну 5-го марта. Между тем спикер НС Ара Баблоян, официально не получив упомянутое заявление Гагика Арутюняна, 2-го марта незаконно подписал и выступил с заявлением о подаче главой КС Гагиком Арутюняном заявления об отставке. В противном случае спикер НС не имел бы возможности до следующего очередного заседания НС - 20-го марта 2018 года - объявить об отставке главы КС. А после этого в условиях соблюдения предусмотренного законом трехдневного срока стало бы невозможным до вступления в силу Конституции с изменениями от 2015 года, 9 апреля 2018 года, в соответствии с действующей процедурой  назначить Грайра Товмасяна председателем КС, поскольку очередного заседания НС до этого предусмотрено не было.
Арсен Бабаян в нарушение правового регулирования ч. 6 ст. 97 принятого 20-го февраля 2002 года закона "О регламенте Национального Собрания", с целью содействовать группе лиц в узурпации полномочий Конституционного суда, в условиях внесения 5-го марта 2018 года заявления Гагика Арутюняна в официальную электронную систему "Мальбери" общего отдела аппарата НС, через сотрудников этого отдела надписал ложные данные на печати о получении данного заявления. В качестве даты занесения в электронную систему "Мальбери" он также указал 2-ое марта 2018 года. Тем самым он исказил факт того, что заявление Гагика Арутюняна поступило в НС 5-го марта.
Таким образом, Арсен Бабаян создал ложные основания для обнародования заявления о подаче главой КС Гагиком Арутюняном прошения об отставке, подписанного спикером НС Ара Баблояном 2-го марта 2018 года, с целью узурпации полномочий Конституционного суда. Это, в свою очередь, послужило основанием для прекращения его полномочий, а в дальнейшем – для выдвижения и назначения Грайра Товмасяна на этот вакантный пост.
Следователь Специальной следственной службы подал в суд общей юрисдикции Еревана ходатайство об избрании в отношении А.Бабаяна меры пресечения в виде заключения под стражу. Следствие продолжается.