Պաշտպանները բողոքարկել են Արսեն Բաբայանի ձերբակալության որոշումը.դատարանից նիստի ժամը չեն հայտնում 10/22/2019   13:06  |  Քրեական խրոնիկոն
«Փաստինֆո»-ի տեղեկություններով ՀՀ ԱԺ աշխատակազմի ղեկավարի նախկին տեղակալ Արսեն Բաբայանի պաշտպանները երեկ երեկոյան բողոքարկել են նրան ձերբակալելու մասին ՀՔԾ քննիչի որոշումը։ Բողոքի քննությունը մակագրվել է Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Կարեն Ֆարխոյանին։
«Փաստինֆո»-ն զանգահարեց դատավորի ընդունարան՝ իմանալու բողոքի քննության ժամը, սակայն այնտեղից պատասխանեցին, որ դա դռնփակ նիստ է, որի  մասին չեն կարող ինֆորմացիա տրամադրել։
Նշենք, որ խափանման միջոցների որոշումների դեմ բողոքների քննության դատական նիստերի վերաբերյալ մի շարք այլ դեպքերով դատավորների գրասենյակներից լրագրողների հարցերին պատասխանել են՝ հայտնելով նաեւ նիստի ժամը,
Հիշեցնենք, որ երեկ Հատուկ քննչական ծառայությունը հաղորդագրություն էր տարածել, որի համաձայն՝ ՀՀ ՔՕ 314-րդ հոդված 1-ին մասով նախատեսված հանցավոր արարք կատարելու կասկածանքով ձերբակալվել է ՀՀ ԱԺ աշխատակազմի ղեկավարի նախկին տեղակալ Արսեն Բաբայանը։
Հատկանշական է, որ մի շարք իրավապաշտպաններ անհեթեթ են համարել այս ձերբակալությունը։ Սահմանադրագետ Գոհար Մելոյանը ընդգծել էր, որ ՀՀ-ում որևէ անձ չի կարող ազատությունից զրկվել, այդ թվում՝ ձերբակալվել կամ կալանավորել, ՀՀ քրեական օրենսգրքի 314-րդ հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված այն արարքների համար, որոնք կատարվել են մինչև 2018 թվականի հոկտեմբերի 21-ը համաձայն՝ «Էրեբունի-երևանի հիմնադրման 2800-ամյակի և Հայաստանի առաջին հանրապետության անկախության հռչակման 100-ամյակի կապակցությամբ քրեական գործերով համաներում հայտարարելու մասին» օրենքի։
Արցախի նախկին ՄԻՊ Ռուբեն Մելիքյանն էլ նշել է, որ  «Այս պայմաններում կարող է ողջամիտ կասկած մնալ, որ ձերբակալման բուն նպատակը Հրայր Թովմասյանի նկատմամբ ճնշման «դոզան» ավելացնելն ու նրա դեմ ցուցմունք կորզելն է»։
11:58 22/10/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԱրսեն Բաբայանը ձերբակալվել է Արման Բաբաջանյանի հաղորդման հիման վրա
22:03 21/10/2019  |  Մեկնաբանություն«Դիմում եմ բոլոր իրավապաշտպաններին և քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչներին աջակցել Արսեն Բաբայանի իրավունքների պաշտպանությանը». Գոհար Մելոյան
15:35 18/09/2019  |  ՄեկնաբանությունՀՀ ԱԺ աշխատակազմը վճարել է ավելի քան 3 միլիոն ՀՀ դրամ տուժանք. Արսեն Բաբայան

Адвокаты обжаловали задержание экс-заместителя главы аппарата НС Армении Арсена Бабаяна 10/22/2019   13:43  |  Криминальная хроника
По сведениям “ФактИнфо”, адвокаты накануне вечером обжаловали решение о задержании бывшего заместителя руководителя аппарата Национального Собрания Армении Арсена Бабаяна. Жалоба поступила на рассмотрение к судье суда общей юрисдикции Еревана Карену Фархояну.
ИА “ФактИнфо” обратилось за уточнениями в приемную суда, в частности, чтобзнать время рассмотрения жалобы, однако там в ответ заявили, что заседание пройдет за закрытыми дверями и предоставить информацию об этом они не могут.
Отметим, что в офисе судей по ряду других случаев относительно судебных заседаний по рассмотрению жалоб против решений о мере пресечения отвечали на вопросы журналистов, информируя также о времени заседания.
Напомним, что накануне Специальная следственная служба Армении сообщила  о задержании бывшего заместителя руководителя аппарата Национального Собрания Армении Арсена Бабаяна по подозрению в совершении служебного подлога.
Примечательно, что ряд правозащитников сочли нелепым его задержание.
Специалист по конституционному праву Гоар Мелоян заявила, что никто не может быть задержан или заключен под стражу из-за действий, предусмотренных частью 1 статьи 314 (“Служебный подлог”) УК Армении, совершенных до 21-го октября 2018 года, при наличии закона "Об объявлении амнистии по уголовным делам в связи с 2800-летием основания Эребуни-Еревана и 100-летием провозглашения независимости Первой Республики Армения". И этого не могут не знать правоохранительные органы Армении.
В свою очередь бывший омбудсмен Арцаха Рубен Меликян отметил, что “в таких условиях может оставаться разумное подозрение в том, что истинной целью задержания является наращивание "дозы" давления на Грайра Товмасяна и выуживание показаний против него”.