Վանաձորում տեղի ունեցած սպանության գործով հայտնաբերվել է ենթադրյալ հանցագործություն կատարած անձը 10/14/2019   11:17  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի Լոռու մարզային քննչական վարչությունում շարունակվում է Վանաձոր քաղաքում տեղի ունեցած զինված միջադեպի առթիվ հարուցված քրեական գործի նախաքննությունը: Ինչպես  հայտնեցին ՀՀ քննչական կոմիտեի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից, ենթադրյալ հանցագործություն կատարած երկու անձինք կալանավորվել են:
Ավելի վաղ տեղեկացրել ենք, որ 2019 թվականի հոկտեմբերի 4-ին Վանաձոր քաղաքի Միչուրինի փողոցի տներից մեկի նկուղում հրազենային վնասվածքներով հայտնաբերվել է 1989 թվականին ծնված երկու երիտասարդի դի: Բացի այդ, նույն հասցեից Լոռու մարզի 6 բնակիչներ՝ տարբեր մարմնական վնասվածքներով, տեղափոխվել են Վանաձորի բժշկական կենտրոն: Նրանցից մեկը՝ 1994 թվականին ծնված երիտասարդը, հիվանդանոց տեղափոխվելու ճանապարհին մահացել է:
Դեպքի առթիվ Լոռու մարզային քննչական վարչությունում հարուցված  քրեական գործով կատարված անհրաժեշտ քննչական և դատավարական գործողությունների արդյունքում պարզվել են մի դեպքի մի շարք հանգամանքներ, ենթադրյալ հանցագործություն կատարած անձանց ինքնությունը: Նրանցից մեկը՝ Վանաձոր քաղաքի՝ 1973 թվականին ծնված բնակիչը,սպանություն կատարելու կասկածանքով, ձերբակալվել էր: Նրան մեղադրանք է առաջադրվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով, և որպես խափանման միջոց կիրառվել կալանավորումը:
Նախաքննության ընթացքում կատարված անհրաժեշտ քննչական գործողությունների, ինչպես նաև օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում հոկտեմբերի 11-ին հայտնաբերվել է ենթադրյալ հանցագործություն կատարած անձանցից ևս մեկը, ով Վանաձոր քաղաքի 1973թ. ծնված բնակչի քրոջ որդին է, Վանաձոր քաղաքի բնակիչ՝ ծնված 1980թ.: Նրան մեղադրանք է առաջադրվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով: Վերջինիս նկատմամբ ևս որպես խափանման միջոց է կիրառվել կալանավորումը:
17:50 01/10/2019  |  Քրեական խրոնիկոն«Սպայկա» ընկերության աշխատակցի մահվան դեպքի առթիվ նյութեր են նախապատրաստվում

В Ванадзоре разыскали еще одного фигуранта дела о вооруженном инциденте 10/14/2019   11:38  |  Криминальная хроника
Двое предполагаемых фигуранта уголовного дела о вооруженном инциденте в городе Ванадзоре взяты под стражу, сообщает пресс-служба Следственного комитета Армении.
Ранее ведомство сообщило, что 4-го октября в  подвале одного из домов на улице Мичурина города Ванадзора были обнаружены тела двух молодых людей (1989 г.р.) с огнестрельными ранениями.
Кроме того, с того же адреса 6 жителей Лорийской области Армении с травмами разной степени тяжести были госпитализированы в медцентр Ванадзора. Один из них – молодой человека (1994 г.р.) – скончался по дороге в больницу.
Следствием были установлены ряд обстоятельств инцидента и личности предполагаемых преступников.  Один из них – житель Ванадзора 1973 года рождения был задержан по подозрению в совершении убийства. Ему предъявлено обвинение по пункту 1 части 2 статьи 104 УК Армении. В отношении него избрана мера пресечения в виде заключения под стражу.
В результате проведенных следственных и оперативно-розыскных мероприятий 11-го октября был найден еще один предполагаемый преступник, которыя является племянником жителя Ванадзора 1973 г.р.. Он тоже проживает в Ванадзоре, ему 39 лет. Последнему предъявлено обвинение по пункту 1 части 2 статьи 104 УК Армении. Он взят под стражу. Следствие продолжается.