ՍԴ-ն այսօր կորոշի Հրայր Թովմասյանի հարցով ԱԺ դիմումը վարույթ ընդունե՞լ, թե՞ ոչ. Թովմասյանը չի մասնակցում նիստին 10/14/2019   11:32  |  ԼՐԱՀՈՍ
Սահմանադրական դատարանն այսօր աշխատակարգային նիստ է հրավիրել, որի ժամանակ կորոշվի Սահմանադրական դատարանի նախագահ Հրայր Թովմասյանի լիազորությունները դադարեցնելու հարցով Ազգային ժողովի դիմումը վարույթ ընդունել, թե ոչ։ «Փաստինֆո»-ի  տեղեկություններով՝ Հրայր Թովմասյանը չի մասնակցելու նիստին։
Նշենք, որ գործող օրենսդրության համաձայն՝ դիմումն ՍԴ մուտքագրվելուց հետո 7-օրյա ժամկետում ՍԴ-ն աշխատակարգային նիստում որոշում է կայացնում վարույթ ընդունել-չընդունելու մասին, իսկ 30-օրյա ժամկետում ՍԴ պետք է ընդունի երկու որոշումներից մեկը՝ կա՛մ մերժում է տվյալ դիմումը, կա՛մ դադարեցնում է կոնկրետ դատավորի լիազորությունները։ Այդ ընթացում՝ դատավորը, որի նկատմամբ սկսվել է այս գործընթացը, լիազորությունները կասեցվում են։ Բացի այդ՝ ՍԴ նաև հնարավորություն ունի 30-օրյա ժամկետից զատ պահանջելու լրացուցիչ ժամանակահատված՝ 50 օր, եթե 30 օրը բավարար չէ գործի քննությունն իրականացնելու համար։ Արդյունքում որոշումը կայացվելու է դատավորների 2/3-րդ հարաբերակցությամբ։ Այսինքն՝ 6 դատավոր պետք է կողմ քվեարկեն։
Նկատի ունենալով, որ դիմումը վերաբերում է իր գործունեությանը՝ ՍԴ նախագահն այսօրվա նիստին չի մասնակցելու։ Ի դեպ՝ գործով շահագրգիռ կողմ է հանդիսանում նաեւ ՍԴ դատավոր Վահե Գրիգորյանը, որովհետև Հրայր Թովմասյանի լիազորությունները դադարեցնելու վերաբերյալ ԱԺ որոշման հիմքերից մեկը հենց նրա միջնորդությունն է։ Սա շահերի բախման հնարավոր առիթ կարող է հանդիսանալ։ Նշված հանգամանքը ենթադրում է, որ Վահե Գրիգորյանը եւս պետք է իր մասնակցության անհնարինության մասին դիմումով հանդես գա կամ դատավորներից մեկը միջնորդություն ներկայացնի, սակայն առայժմ չհաջողվեց պարզել նման միջնորդություն կա, թե ոչ։
Հիշեցնենք, որ Հրայր Թովմասյանի լիազորությունները դադարեցնելու նախաձեռնությունը ԱԺ մեծամասնություն կազմող «Իմ քայլը» խմբակցությանն է։ Նախաձեռնությանը միացել էր նաև «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցությունը, իսկ «Բարգավաճ Հայաստանը» հրաժարվել էր մասնակցել քվեարկությանը։
Նախագիծն ԱԺ-ում փակ քվեարկությամբ ընդունվել էր 98 կողմ, 1 դեմ ձայներով։ Այժմ այն ուղարկվել է ՍԴ։
Իշխող ուժը նման նախաձեռնությամբ հանդես եկավ, երբ Սահմանադրական դատարանը մասնակի բավարարեց ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի դիմումը՝ արձանագրելով, որ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 35-րդ հոդվածը հակասում է ՀՀ Սահմանադրությանը։
17:41 04/10/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՍԴ-ի վրա ուղիղ ու անուղղակի ճնշումների տակ ՍԴ-ն չի կարող անկաշկանդ որոշում կայացնել. Գուրգեն Եղիազարյան
12:20 04/10/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՀրայր Թովմասյանի լիազորությունները դադարեցնելու համար ՍԴ դիմելու նախագծին կողմ քվեարկեց 98 պատգամավոր

КС Армении сегодня определится с решением по обращению НС о прекращении полномочий Товмасяна 10/14/2019   12:18  |  Лента новостей
Конституционный суд Армении сегодня созвал рабочее заседание, в ходе которого определится с решением о принятии или отказе в принятии обращения Национального Собрания о прекращении полномочий председателя КС Грайра Товмасяна к своему производству. По сведениям “ФактИнфо”, Грайр Товмасян не примет участия в заседании.
Отметим, что в соответствии с действующим законодательством в семидневный срок после поступления обращения Конституционный суд на рабочем заседании выносит решение о принятии или отказе в принятии заявления к производству, а в 30-дневный срок КС должен принять одно из двух решений: либо отклонить заявление, либо прекратить полномочия конкретного судьи. Кроме того, КС также имеет возможность, помимо 30-дневного срока, затребовать дополнительное время – 50 дней, если 30 дней недостаточно для рассмотрения дела. Решение выносится 2/3 голосов судей, то есть его должны поддержать 6 судей.
С учетом того, что заявление касается его деятельности, председатель КС не примет участия в сегодняшнем заседании. Кстати, по делу заинтересованной стороной выступает и судья КС Ваге Григоряна, поскольку одним из оснований решения о прекращении полномочий Грайра Товмасяна стало именно его ходатайство. Это может стать возможным поводом к столкновению интересов. Указанное обстоятельство подразумевает, что Ваге Григорян тоже должен выступить с заявлением о невозможности своего участия или кто-либо из судей должен представить соответствующее ходатайство. Агентству пока не удалось выяснить, подавали ли подобное ходатайство или нет.
Напомним, инициатива о прекращении полномочий Грайра Товмасяна принадлежит парламентской фракции правящего блока “Мой шаг”. Инициативу поддержала и фракция “Просвещенная Армения”, а вторая по численности политсила в НС “Процветающая Армения” отказалась от участия в голосовании.
Правящая сила выступила с такой инициативой после того, как Конституционный суд удовлетворил обращение второго президента Армении Роберта Кочаряна, констатировав, что статья 35 Уголовно-процессуального кодекса противоречит Конституции.