«Հայաստան» համահայկական հիմնադրամում ԱԱԾ-ն բացահայտել է հափշտակության նոր դեպք 10/11/2019   11:33  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը, հավատարիմ լինելով հասարակության առջև հնարավորինս բաց և թափանցիկ լինելու սկզբունքին, հարկ է համարում իրազեկել, որ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում դեռևս 2018 թվականի հուլիսի 2-ին ՀՀ քրեական օրենսգրքի 214-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով հարուցված քրեական գործով կատարված բազմաթիվ քննչական գործողությունների և օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում ձեռք բերված բավարար ապացույցների համակցությամբ 08.10.2019թ. «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի նախկին գործադիր տնօրեն Արա Վարդանի Վարդանյանին ՀՀ քրեական օրենսգրքի 214-րդ հոդվածի 1-ին մասով առաջադրված մեղադրանքը փոփոխվել, լրացվել և կրկին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 214-րդ հոդվածի 1-ին մասով, 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով և 325-րդ հոդվածի 2-րդ մասով։ Այս մասին հայտնում են Ազգային անվտանգության մամուլի ծառայությունից։
Համաձայն փաստական տվյալների` նա, նախնական համաձայնության գալով հիմնադրամին 100 տոկոս մասնաբաժնով պատկանող ՍՊ ընկերության տնօրենի հետ, 2017 թվականի հոկտեմբերի 26-ին կնքել է պայմանագիր՝ Արցախի Հանրապետության Ասկերանի, Շահումյանի, Մարտակերտի, Հադրութի, Քաշաթաղի և Մարտունու շրջանների վարչակազմերի կրթության բաժիններին 149.474.540.00 ՀՀ դրամի գույք մատակարարելու մասին, սակայն տվյալ գույքը չի մատակարարվել, իսկ հիմնադրամից այդ նպատակով դուրս գրված հիշյալ գումարը յուրացնելու նպատակով կազմել են պաշտոնական կեղծ փաստաթղթեր՝ նյութագիտական արժեքների հանձնման-ընդունման ակտեր:
2019 թվականի հոկտեմբերի 9-ին Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանը, բավարարելով վարույթն իրականացնող մարմնի միջնորդությունը, մեղադրյալի նկատմամբ նախկինում որպես այլընտրանքային խափանման միջոց ընտրված գրավը փոփոխել և որպես խափանման միջոց ընտրել է կալանավորումը:
Ազգային անվտանգության ծառայությունը հորդորում է՝ նրա գործունեության վերաբերյալ նյութեր հրապարակելիս օգտվել պաշտոնական աղբյուրից՝ ստացված տեղեկությունների արժանահավատությունը ճշտելու համար։
09:27 08/10/2019  |  ՄամուլԱԱԾ-ում լուրջ անհանգստություն կա. այնտեղ ներքին «ճմարտություններ» կան և կարող է
12:16 07/10/2019  |  Քրեական խրոնիկոնԱԱԾ-ն բացահայտել է անդրազգային հանցավոր խմբի կողմից թմրամիջոցների մաքսանենգության դեպք
10:54 03/10/2019  |  Քրեական խրոնիկոնԲացահայտվել է դիտավորյալ ավտովթարներ կազմակերպելու և խաբեությամբ գումար հափշտակելու դեպք
16:38 26/09/2019  |  Քրեական խրոնիկոնԲացահայտվել է կոռուպցիոն բնույթի առերևույթ հանցագործության կատարման դեպք
19:02 24/09/2019  |  Քրեական խրոնիկոնԱԱԾ-ն բացահայտել է շուրջ 2 կգ քաշով կեղծ ոսկու ձուլակտորների պատրաստման և իրացման դեպք
17:13 18/09/2019  |  Քրեական խրոնիկոն«Կոշ» քրեակատարողական հիմնարկի պետի հետ միասին ձերբակալվել են եւս երկուսը. ԱԱԾ

СНБ сообщила о раскрытии нового случая хищения во Всеармянском фонде “Айастан” 10/11/2019   12:03  |  Криминальная хроника
Бывшему директору Всеармянского фонда “Айастан” Аре Варданяну изменили и дополнили обвинение, предъявленное по части 1 статьи 214("Злоупотребление полномочиями служащими коммерческих или иных организаций") УК РА.
Ему теперь вменяют часть 1 статьи 214("Злоупотребление полномочиями служащими коммерческих или иных организаций"), пункт 1 части 3 статьи 179("Присвоение или растрата в особо крупных размерах) и часть 2 статьи 325("Подделка, сбыт или использование документов, штампов, печатей, бланков, государственных номеров транспортных средств, совершенные группой лиц по предварительному сговору") УК Армении. Об этом сообщает пресс-центр Службы национальной безопасности Армении.
Сообщается, что обвинение выдвинуто по совокупности доказательств, полученных в результате следственных и оперативно-розыскных мероприятий, проведенных по уголовного делу, возбужденного по  признакам части 1 статьи 214 УК РА еще 2-го июля 2018 года.
Согласно фактическим данным,  Варданян, вступив в сговор с директором ООО, принадлежащего со 100% акций фонду, 26-го октября 2017 года заключил договор о поставке образовательным отделам Аскерана, Шаумяна, Мартакерта, Гадрута, Кашатага и Мартуни Республики Арцах инвентаря на сумму 149.474.540.00 драмов. Однако, по  данным следствия, инвентарь не был поставлен, а выписанная из фонда на эти цели сумма была присвоена путем составления поддельных официальных документов, актов приема-сдачи.
9-го октября 2019 года суд общей юрисдикции Еревана, удовлетворив ходатайство следствия, изменил ранее избранную в отношении обвиняемого меру пресечения с залога на  заключение под стражу.
СНБ призывает при публикации материалов об его деятельности пользоваться официальным источником для уточнения достоверности полученной информации.