Ոստիկանները բացահայտել են Շենգավիթ վարչական շրջանի նախկին ղեկավարի ապօրինությունները (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ) 10/10/2019   09:45  |  Քրեական խրոնիկոն
Ոստիկանության ԵՔ վարչությունում ստացված օպերատիվ տվյալների հիման վրա ԿՀԴՊ գլխավոր վարչությունում նախապատրաստված նյութերով փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել, որ Երևանի Շենգավիթ վարչական շրջանի նախկին ղեկավարը, պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով, համայնքապետարանի տարբեր աշխատակիցների միջոցով վարչական շրջանի տարբեր տնտեսվարող անձանցից, ինչպես և ռուսաստանաբնակ անձանցից հավաքագրել է ընդհանուր 9900 դոլարին համարժեք 4․752․000 դրամ՝ 2016 թվականի ապրիլյան պատերազմի մասնակիցներին ֆինանսական աջակցություն ցուցաբերելու պատրվակով։ Այս մասին հայտնում են ՀՀ ոստիկանությունից։
Ըստ այս պահին քննությանը հայտնի տվյալների՝ վարչական շրջանի նախկին ղեկավարը հիշյալ ֆինանսական միջոցներով իր մտերիմների օգնությամբ ձեռք է բերել և Ռուսաստանից Հայաստան տեղափոխել «Վազ 2121» մակնիշի ավտոմեքենաներ, որոնցից մեկը նվիրաբերել է Շենգավիթ վարչական շրջանի ԵԿՄ տարածքային կազմակերպության նախագահին, իսկ մյուսը հաշվառելով իր վարորդի անվամբ յուրացման եղանակով հափշտակել է։ Անձնական կարիքների համար օգտագործված մեքենան հայտնաբերվել է վարչական շրջանի նախկին ղեկավարի առանձնատան ավտոտնակում։
Դեպքի առթիվ ոստիկանությունում հարուցվել է քրեական գործ և ուղարկվել քննչական կոմիտե՝ հետագա քննության։ Նախաքննության ընթացքում նախկին պաշտոնատար անձը վերականգնել է պատճառված վնասը։ Քննությունը շարունակվում է։

Экс-главу ереванского района Шенгавит разоблачили на присвоении почти 10 тыс. долларов(Видео) 10/10/2019   10:39  |  Криминальная хроника
Бывшего руководителя ереванского района Шенгавит заподозрили в присвоении средств.
Как сообщает пресс-служба Полиции Армении,получены фактические данные о том, что бывший руководитель ереванского административного района Шенгавит, воспользовавшись своим должностным положением, посредством различных сотрудников районной администрации, собрал 4․752․000 драмов(9990 долларов) под предлогом оказания финансовой поддержки участникам Апрельской войны 2016 года.
Сообщается, что эти средства он получил от различных хозсубъектов района и лиц, проживающих в России.
По данным следствия, экс-глава административного района при помощи своих близких приобрел на эти средства и пригнал из России автомобили марки “ВАЗ 2121”, один из которых подарил председателю шенгавитской территориальной организации добровольческого союза “Еркрапа”, а другой –  оформил на имя своего водителя и присвоил.
Машину, которая использовалась для личных нужд, обнаружили в гараже особняка бывшего главы района.
В Полиции по данному факту возбуждено уголовное дело, которое направлено в Следственный комитет для дальнейшего расследования. В ходе предварительного следствия бывший чиновник возместил причиненный ущерб. Следствие продолжается.