Դատավորն արդեն իսկ քննիչից, դատախազից 2-3 անգամ ավել աշխատավարձ է ստանում. Գլխավոր դատախազը մտահոգվում է 10/10/2019   16:28  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ակնհայտ տարբերակված մոտեցում է ցուցաբերվում դատավորների նկատմամբ։ Կարծում եմ՝ դա արդարացված չէ։ Կառավարության այսօրվա նիստում
Գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանն այսկերպ արձագանքեց դատավորների աշխատավարձերը բարձրացնելու դրույթին։
«Քրեական արդարադատության ոլորտը սկսվում է հետաքննիչից, հետաքննությունից, մինչև հասնում է դատարան։ Դատավորն արդեն իսկ հետաքննիչից մի 4 անգամ ավելի աշխատավարձ է ստանում, 2-3 անգամ ավելի քննիչից և դատախազից»,-ասաց Արթուր Դավթյանը։
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը համաձայնեց դատախազի հետ՝ ընդգծելով, որ նախատեսվում է բարձրացնել նաև այլ օղակների ներկայացուցիչների աշխատավարձերը. «Այնպես է ստացվելմ որ դատավորների հարցը բոլորիս հայտնի հանգամանքների բերումով առաջին պլան է եկել։ Ըստ էության դատավորները դատաիրավական համակարգի այսբերգի վերևում են»,-նշեց վարչապետը։
13:25 02/10/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ գլխավոր դատախազը մասնակցել է Բիշքեկում կայացած ԱՊՀ և Շանհայան համագործակցության կազմակերպության երկրների գլխավոր դատախազների նիստերին
15:05 30/09/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանն աշխատանքային այցով մեկնել է Ղրղզստանի Հանրապետություն
10:48 28/09/2019  |  ՄամուլՈ՞ւմ քավորն է գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը եւ ո՞ւմ սանիկը. «Ժողովուրդ»
11:06 21/09/2019  |  ՄամուլԳլխավոր դատախազի զարմիկը՝ մեղադրյալի աթոռին. Ինչպես է նա ընկել ԱԱԾ «թակարդը». «Ժողովուրդ»
09:43 12/09/2019  |  ՄամուլԱրթուր Դավթյանը «պահում է» իր սանիկին՝ բոյկոտելով դատարանի որոշումը. «Հրապարակ»
09:37 05/09/2019  |  ՄամուլԻնչու էր Արթուր Դավթյանը մեկուսացել ԱԻՆ-ում կազմակերպված միջոցառմանը. «Ժողովուրդ»
09:33 30/08/2019  |  ՄամուլԿրկին դատի են տվել ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանին. «Ժողովուրդ»
15:27 24/08/2019  |  Վարչական իրավունքՎահագն Մուրադյանը նոր հայց է ներկայացրել ընդդեմ Գլխավոր դատախազության

Генпрокурор Армении озаботился увеличивающимся разрывом в зарплатах судей и следователей 10/10/2019   16:49  |  Лента новостей
Генеральный прокурор Армении Артур Давтян на сегодняшнем заседании правительства посетовал на подчеркнуто дифференцированный подход к оплате труда судей.
“Полагаю, это не оправдано”, - сказал Давтян, отреагировав на положение о повышение зарплаты судей.
“Сфера уголовного правосудия начинается с дознавателя, дознания и доходит до суда. Судья уже получает в четыре раз больше, чем дознаватель и 2-3 таза больше, чем следователь и прокурор”, - заявил Артур Давтян.
Премьер-министр Армении Никол Пашинян согласился с генпрокурором, заявив о планах повысить зарплаты и представителям других звеньев.
“Так получилось, что вопрос судей в силу всем известных обстоятельств вышел на первый план. По сути дела, судьи находятся на вершине айсберга судебно-правовой системы”, - сказал премьер.