Սերգեյ Սմբատյանը ելույթ կունենա «Լա Սկալա»-ում 10/09/2019   11:35  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանը հոկտեմբերի 14-ին ելույթ կունենա համաշխարհային օպերային կենտրոններից մեկում՝ Միլանի «Լա Սկալա» թատրոնում (Teatro alla Scala)՝ ղեկավարելով «Լա Սկալա»-ի կամերային նվագախումբը։
Համերգային ծրագրում ընդգրկված են ինչպես դասական, այնպես էլ ժամանակակից կոմպոզիտորների՝ Էդվարդ Գրիգի, Մաքս Բրուխի, Քշիշտոֆ Պենդերեցկու, Վախթանգ Կախիձեի ստեղծագործություններից։ Որպես մենակատարներ հանդես կգան ջութակահար Սիմոնիդե Բրոկոնին և դաշնակահար-կոմպոզիտոր Վախթանգ Կախիձեն։
Նշենք, որ դասական երաժշտության լավագույն բեմերից մեկը՝ «Լա Սկալա»-ն, հիմնվել է 1778 թվականին։ Տարբեր ժամանակներում թատրոնի գլխավոր դիրիժորներ են եղել Արտուրո Տոսկանինին, Կլադիո Աբադոն, Ռիկարդո Մուտին և աշխարհահռչակ այլ դիրիժորներ։

Сергей Смбатян выступит в La Scala 10/09/2019   11:52  |  Лента новостей
Художественные руководитель и главный дирижер Государственного симфонического оркестра Армении Сергей Смбатян 14-го октября выступит в одном из мировых оперных центров – в миланском театре “Ла Скала”(Teatro alla Scala). Как сообщает пресс-служба музыкального коллектива, Сергей Смбатян будет руководить камерным оркестром “Ла Скалы”.
В программу концерта вошли произведения как классиков, так и современных композиторов – Эдварда Грига, Макса Бруха, Кшиштофа Пендерецкого, Вахтанга Кахидзе. В качестве солистов выступят Симониде Брокони (скрипка) и пианист-композитор Вахтанг Кахидзе.
Одна из лучших сцен классической музыки – “Ла Скала” была основана в 1778 году. В различные периоды главными дирижерами театра были Артуро Тосканини, Клаудио Аббадо, Рикардо Мути и другие всемирно известные дирижеры.