Մենք սկզբունքորեն դեմ չենք ՀՀ քաղաքացիներին վերադարձնելու իրենց տները. Դավիթ Տոնոյանը՝ Բաքվի առաջարկի մասին 09/20/2019   15:03  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՊՆ նախարար Դավիթ Տոնոյանը չի բացառում Ադրբեջանում գտնվող ՀՀ քաղաքացիների և Արցախում դատապարտված Ադրբեջանի քաղաքացիների փոխանակումը, բայց նշում է,որ դա պետք է Արցախը որոշի։ Այս մասին լրագրողների հետ զրույցում հայտարարել է նախարարը։
«Մենք սկզբունքորեն դեմ չենք ՀՀ քաղաքացիներին վերադարձնելու իկրենց տներըւ և աջակցելու ենք այդ գործընթացին։»,- նշեց նախարարը։
Նրա խոսքով՝ սա հումանիտար գործընթաց է և փոխանակման տեսնակյունից չի դիտարկում։
Նախարարը հայտնեց, որ երեկ հանդիպում է ունեցել Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի հայաստանյան ներկայացուցչի հետ։ Նախարարի խոսքով՝ կան որոշակի քննարկումներ և հարցեր, որոնք այժմ բացահայտել չի կարող։
Նախարարը չբացառեց քաղաքացիների փոխանակումը, սակայն նշեց, որ որոշումն ընդունվելու է Ստեփանակերտում։
«Ինչ վերաբերում է Հայաստանի քաղաքացիներին՝ ոչ զինվորական, նրանց վերադարձը իմ անմիջական պատասխանատվությունն է։»,- հավելեց ՊՆ նախարար Դավիթ Տոնոյանը։
11:40 20/09/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՀայ-լիբանանական համագործակցությունն ընձեռելու է ռազմական և ռազմատեխնիկական համագործակցության լայն շրջանակ. Տոնոյան
12:58 18/09/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԴավիթ Տոնոյանը՝ Օսիպյանի հրաժարականի մասին
12:01 18/09/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԴավիթ Տոնոյանը հրաժարական չի տա (տեսանյութ)
11:31 18/09/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԱռանց տարաձայնությունների հրաժարական չի լինում. Դավիթ Տոնոյան
17:35 11/09/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ պաշտպանության նախարարն ընդունել է ԱՄՆ պաշտպանության քարտուղարի փոխտեղակալի գլխավորած պատվիրակությանը
16:54 11/09/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ պաշտպանության նախարարը մասնակցել է Ռազմական սպորտի միջազգային խորհրդի համաժողովին
18:40 10/09/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԸնդունելություն ՀՀ ՊՆ վարչական համալիրում
16:32 09/09/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ պաշտպանության նախարարն ընդունել է աշխարհի և Եվրոպայի բազմակի չեմպիոն Սարգիս Ստեփանյանին

Тоноян: вопрос о передаче Дильгама Аскерова и Шахбаза Гулиева Азербайджану будет решать Степанакерт 09/20/2019   15:20  |  Лента новостей
Министр обороны Армении Давид Тоноян не исключает обмена находящихся в Азербайджане граждан Армении на азербайджанских диверсантов Дильгама Аскерова и Шахбаза Гулиева, осужденных в Нагорно-Карабахской Республике. При этом он отметил, что решение за Арцахом. Об этом Тоноян заявил  на пресс-конференции в пятницу.
“Мы принципиально не против возвращения граждан Армении в свои дома и будем содействовать этому процессу”, - сказал министр.
По его словам, это - гуманитарная акция и не рассматривается с точки зрения обмена.
Министр сообщил, что вчера он встретился с представителем Международного Комитета Красного Креста. По словам главы Минобороны, есть определенные темы для обсуждения, которые на данный момент он раскрыть не может.
Он не исключил обмена, но при этом указал, что решение должен принять Степанакерт.
“Что касается граждан Армении – не военных, то их возвращение находится под моей непосредственной ответственностью”, - добавил Давид Тоноян.