Վլադիմիր Գասպարյանին մեղադրանք է առաջադրվել՝ իշխանությունը չարաշահելու համար 09/18/2019   13:45  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչությունում՝ՀՀ պաշտպանության նախարարության առանձին պաշտոնատար անձանց կողմից պաշտոնեական դիրքը չարաշահելու դեպքի առթիվ քննվող քրեական գործով պարզվել են մի շարք հանգամանքներ: ՎլադիմիրԳասպարյանին մեղադրանք է առաջադրվել: Այս մասին «Փաստինֆո»-ն տեղեկացավ Քննչական կոմիտեի հաղորդագրությունից։
Քննությամբ ձեռք բերված տվյալների համաձայն՝Վլադիմիր Սերգեյի Գասպարյանը, հանդիսանալով պետ  (հրամանատար) և պաշտոնատար անձ՝ 1997թ. հունիսից  2010 թվականի հոկտեմբերը զբաղեցնելով ՀՀ պաշտպանության նախարարության զինվորական ոստիկանության /03.02.2007թ.-ից` ռազմական ոստիկանություն/ վարչության պետի, այնուհետև՝մինչև 2011թ. նոյեմբերը՝ՀՀ պաշտպանության փոխնախարարի պաշտոնը, տեղյակ լինելով, որՀՀ ՊՆ զորամասի 3 զինծառայողներ, համապատասխանաբար,  2001, 2004, և 2009թթ.-ից, նշված զորամասում հրամանագրված լինելով որպես ռազմական ոստիկան, նշանակման օրվանից չեն ներկայանում զինծառայության, այլ դրա փոխարեն կատարում են այլ աշխատանք , այն է՝ նրանցից մեկը աշխատել է որպես ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի եղբայր՝Լյովա Սարգսյանի վարորդ, իսկ երկուսը՝ Ալեքսանդր Սարգսյանի թիկնապահներ, անձնական այլ շահագրգռվածությունից և խմբային շահերից ելնելով, նշված անձանց բարեհաճ վերաբերմունքին արժանանալու համար, չարաշահելով իր պաշտոնեական լիազորությունները՝թույլ է տվել վերը նշված ծառայողներին կատարել իրենց կարգավիճակից  չբխող աշխատանքներ:
Ավելին՝ Վ. Գասպարյանը ցուցում է տվել ենթակա զինծառայողին՝ համապատասխան իրավական ընթացք չտալ այդ հանգամանքներին: Բացի այդ՝Վլադիմիր Գասպարյանը, 2010 թվականի դեկտեմբերի 3-ին զբաղեցնելով ՀՀ պաշտպանության նախարարի տեղակալի պաշտոնը, 5 տարի ժամկետով երկարաձգել է նշված ծառայողներից մեկի զինծառայության ժամկետը:
Արդյունքում՝ ՀՀ պաշտպանության նախարարությունում իր պաշտոնավարման ժամանակահատվածում նշված զինծառայողները, չկատարելով իրենց բուն գործառույթները և չհաճախելով զորամաս,  չեն ազատվել զբաղեցրած պաշտոններից, ինչի հետևանքով նրանց ՀՀ պետական բյուջեից անհիմն վճարվել է ընդհանուր 21.691.481 ՀՀ դրամ՝պետությանը պատճառելով առանձնապես խոշոր չափերով վնաս:
Ձեռք բերված բավարար ապացույցների համակցությամբ՝Վ. Գասպարյանին մեղադրանք է առաջադրվել՝ՀՀ քրեական օրենսգրքի 375-րդ հոդվածի 2-րդ մասով: Նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել ստորագրություն չհեռանալու մասին:
Հաշվի առնելով, որ Վլադիմիր Գասպարյանին մեղսագրվում է նաև  ՀՀ ՊՆ փոխնախարարի կարգավիճակում պաշտոնեական դիրքի չարաշահմամբ կատարված հանցավոր արարքի կատարում, քրեական գործը նախատեսվում է ուղարկել ՀՀ գլխավոր դատախազություն՝ նախաքննության իրականացումը ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությանը հանձնարարելու հարցը քննարկելու համար:
10:25 04/07/2018  |  ՄամուլՎլադիմիր Գասպարյանին հրավիրել են ԱԱԾ. «Հրապարակ»
09:38 14/06/2018Վլադիմիր Գասպարյանի եղբայրը ստիպված է եղել քանդել իր գազալցակայանի մի մասը. «Ժամանակ»

Экс-главе Полиции Армении Владимиру Гаспаряну предъявлено обвинение 09/18/2019 14:26 | Криминальная хроника
Бывшему начальнику Полиции Армении Владимиру Гаспаряну предъявлено обвинение. Об этом “Фактинфо” стало известно из сообщения пресс-службы Следтвенного комитиета Армении.
“По расследуемому в Главном управлении по расследованию особо важных дел СК РА уголовному делу, возбужденному по факту злоупотребления должностным положением, установлены ряд обстоятельств. Владимиру Гаспаряну предъявлено обвинение”, - говорится в собщении.
По данным следствия, Владимир Гаспарян, будучи начальником(командиром) и должностным лицом, занимая с июня 1997 года по октябрь 2010 года должность начальника Управления военной Полиции Министерства обороны РА, а в 2011 году пост заместителя министра обороны был осведомлен о том, что трое военнослужащих военной части Минобороны с момента своего назначения в указанной в/ч в качестве военных полицейских(с 2001, 2004 и 2008 года соответственно) не являются на военную службу, а вместо этого выполняют другую работу. Сообщается, что все трое работали у братьев третьего президента Армении Сержа Саргсяна (один водителем - у Левона Саргсяна, а двое других - телохранителями у Александра Саргсяна).
В сообщени отмечается, что Гаспарян, исходя из личной заинтересованности, интересов группы и с тем, чтобы удостоиться благосклонного отношения указанных лиц, позволил вышеупомянутым служащим выполнять работу, не вытекающую из их статуса. Более того, В. Гаспарян дал указания подчиненному военнослужащему не давать соответствующего правого хода этим обстоятельствам. Кроме того, Владимир Гаспарян, занимая в 2010 году пост замминистра обороны, продлил срок службы одного из вышеупомянутых военных на 5 лет.
“В результате в период его пребывания на посту в Минобороны вышеупомянутые военнослужащие, которые не выполняли своих прямых функций и не являлись в военную часть, не были освобождены от занимаемых постов, вследствие чего им из средств госбюджета безосновательно выплатили в общей сложности 21.691.481 драм. Государству был причинен ущерб в особо крупном размере”, - говорится в сообщении.
По совокупности добытых доказательств Владимиру Гаспаряну предъявлено обвинение по части 2 статьи 375 Уголовного кодекса Армении(“Злоупотребление властью, превышение или бездействие власти, повлекшие по неосторожности тяжкие последствия”). . В отношении него избрана мера пресечения в виде подписки о невыезде.
С учетом того что Гаспарян обвиняется в злоупотреблениях в период пребывания в должности замминистра обороны, дело планируется направить в Генпрокуратуру для рассмотрения вопроса о передаче его в Специальную следственную службу.