Եթե այս պայմանը ապահովվի, հանքը կշահագործվի, ինչքան էլ այն ինձ դուր չգա. ՀՀ վարչապետ 09/12/2019   11:27  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հուլիսի վերջին մեծ աղմուկ բարձրացավ այն մասին, թե իբր Թեղուտի հանքի պոչամբարի պատվարը փլուզման եզրին է եւ ամեն պահի կարող է փլվել: Այս մասին ֆեյսբուքում գրառում է կատարել ՀՀ վարչապետ ՝ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Հուլիսի վերջին մեծ աղմուկ բարձրացավ այն մասին, թե իբր Թեղուտի հանքի պոչամբարի պատվարը փլուզման եզրին է եւ ամեն պահի կարող է փլվել:
Միանգամից ասեմ, որ եթե այդ պնդումները ճշմարիտ լինեին, Թեղուտի պոչամբարի պատվարը պիտի նախորդ օրը տեղի ունեցած երկրաշարժի հետեւանքով փլված լիներ (կամ գոնե ճաքեր, դեֆորմացվեր), որովհետեւ հանքի շրջանում 2-4 բալ երկրաշարժ է գրանցվել:
Հենց սա նկատի ունեմ, երբ ասում եմ՝ մինչեւ վերջ գնալ ճշմարտության հետեւից: Այդ օրերին կառավարության վրա շատ մեծ ճնշում կար՝ դադարեցնել Թեղուտի հանքի աշխատանքը: Եթե այդպես վարվեինք, ավելի քան 900 մարդ կրկին կմնար առանց աշխատանքի, իսկ չշահագործվող հանքը ավելի մեծ պրոբլեմ կդառնար, որովհետեւ չէր լինի նրա համար պատասխանատու որեւէ սուբյեկտ, որի առաջ հնարավոր կլիներ պահանջներ դնել, այդ թվում անվտանգությունն ու բնապահպանական նորմերն ապահովելու իմաստով:
Եւ մենք որոշեցինք գնալ այլ ճանապարհով. Տեսչական մարմինները գնացին եւ մանրամասն ստուգում իրականացրին, որի արդյունքում եզրակացրին, որ պատվարի փլուզման վտանգ չկա եւ նախորդ օրվա երկրաշարժը ապացուցեց այդ պնդման ճշմարտացիությունը:
Սրանից հետո հանքը շահագործողի առաջ դրվեց պահանջ՝ իրականացնել պոչամբարի պատվարի փորձաքննություն եւ ապահովել դրա երկարաժամկետ անվտանգությունը:
Եթե այս պայմանը ապահովվի, հանքը կշահագործվի, ինչքան էլ այն ինձ դուր չգա, եթե այս պայմանը չապահովվի, հանքը չի շահագործվի, ինչքան էլ այն ինձ դուր գա: Սա է ճշմարտության իրավական ճանապարհը:
Իսկ նրանք, ովքեր պնդում էինք, որ Թեղուտի հանքը փլուզվելու է, հիմա որեւէ պատասխանատվություն կրելու՞ են: Իհարկե՝ ոչ: Որովհետեւ նրանք ամեն ինչ կարող են պնդել:
Իսկ եթե կառավարությունը ճնշումներին տրվեր՝ որեւէ պատասխանատվություն կրելու՞ էր: Իհարկե, այո: Առնվազն՝ Հայաստանի ներդրումային վարկանիշը նվազեցնելու,գործազուրկ մնացած 940 աշխատողների, նվազած հարկերի եւ տնտեսական ցուցանիշների համար»:

Пашинян прокомментировал июльскую шумиху вокруг Техутского месторождения 09/12/2019   11:49  |  Экологическое право
Премьер-министр Армении Никол Пашинян прокомментировал поднявшуюся в конце июля шумиху вокруг Техутского месторождения.
"В конце июля поднялся большой шум вокруг того, что плотина хвостохранилища Техутского месторождения находится на грани обрушения и может обвалиться в любой момент. Сразу скажу, что если бы эти утверждения соответствовали действительности, плотина хвостохранилища Техута должна была обрушиться из-за землетрясения, произошедшего 10-го сентября, потому что в зоне месторождения было зарегистрировано землетрясение силой 2-4 балла", - написал Никол Пашинян на своей странице в соцсети Facebook.
По его словам, именно это он имел в виду, когда утверждал, что надо докапываться до истины.
"В эти дни на правительство оказывалось большое давление по прекращению работы Техутского месторождения. Если бы мы так поступили, более 900 человек вновь остались бы без работы, а неэксплуатируемый рудник стал бы гораздо большей проблемой, поскольку не было бы субъекта, ответственного за него, с которого можно было бы потребовать нести ответственность, в том числе в плане обеспечения безопасности и соблюдения экологических норм", - написал глава правительства.
Он отметил, что было принято решение идти другим путем.
“Инспекторские органы провели проверку, в результате которой пришли к выводу, что риска обрушения плотины нет и землетрясение доказало справедливость этого утверждения”, - написал Пашинян.
После этого, рассказал он, перед эксплуатирующим рудник было выдвинуто требование о проведении экспертизы плотины .хвостохранилища и обеспечении ее долгосрочной безопасности.
“Если это условие будет обеспечено, месторождение будет эксплуатироваться, если нет - не будет: вне зависимости от того, нравится мне это или нет. Это правовой путь к истине. А те, кто утверждал, что Техутский рудник обрушится, понесут ли они теперь ответственность? Конечно, нет. Потому что они могут утверждать все, что угодно. А если бы правительство поддалось давлению, то понесло бы оно ответственность? Конечно, да. Как минимум за снижение инвестиционного рейтинга Армении, за 940 сотрудников, оставшихся без работы , ухудшение налоговых поступлений и экономических показателей", - написал премьер Армении.