Սերժ Սարգսյանի եղբոր մեղադրանքի ծավալն ընդլայնվել է. Ազդեցությունն օգտագործել է շահադիտական նպատակով 09/10/2019   18:52  |  Քրեական խրոնիկոն
Հյուսիս-հարավ ճանապարհի շինարարության ընթացքում թույլ տրված առերևույթ չարաշահումների դեպքերի առթիվ հարուցված քրեական գործի շրջանակներում որպես մեղադրյալ է ներգրավվել ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի եղբայրը՝ Լևոն Սարգսյանը։
«Փաստինֆո»-ն ՔԿ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի պետի պաշտոնակատար Նաիրա Հարությունյանից տեղեկացավ, որ Լևոն Սարգսյանի նկատմամբ հայտարարվել է հետախուզում և կալանավորումը որպես խափանման միջոց ընտրելու միջնորդություն է ներկայացվել դատարան։
«Լևոն Սարգսյանը որպե մեղադրյալ է ներգրավվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 311.2-րդ հոդվածի 4-րդ մասի 3-րդ կետով»,-ասաց Նաիրա Հարությունյանը։
Ապօրինի հարստանալու մեջ մեղադրվող Լյովա Սարգսյանին կալանավորելու մասին որոշում է ընդունվել և հայտարարվել հետախուզում
Հիշեցնենք, որ Լեւոն Սարգսյանը հետախուզման մեջ է գտնվում դեռեւս 2018թ.-ի հուլիսից։ «Հայտարարագրման ենթակա գույքը թաքցնելու և ապօրինի հարստանալու դեպքերի վերաբերյալ ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունում քննվող քրեական գործի շրջանակներում հուլիսի 6-ին ծառայության քննիչի կողմից որոշում է կայացվել ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի եղբայր Լյովա Սարգսյանին և վերջինիս դստերը` Անի Սարգսյանին ՀՀ քրեական օրենսգրքի 310.1-րդ հոդվածի 1-ին մասով և 314.3-րդ հոդվածի 2-րդ մասով որպես մեղադրյալ ներգրավելու մասին: ՀՀ քրեական օրենսգրքի 310.1-րդ հոդվածի 1-ին մասով մեղադրանք է առաջադրվել նաև Լ. Սարգսյանի որդուն` Նարեկ Սարգսյանին»,- հայտարարել է ՀՔԾ-ն:
«Փաստինֆո»-ի հարցին  արդյոք քրեական երկու գործերը միացվելու են մեկ վարույթում, թե ոչ դատախազությունից խոստացան պատասխանել վաղը։

Брату Сержа Саргсяна предъявлено обвинение по делу о злоупотреблениях при строительстве дороги "Север-Юг" 09/10/2019 21:55 | Криминальная хроника
Брат третьего президента Армении Сержа Саргсяна - Левон Саргсян привлечен в качестве обвиняемого по уголовному делу, возбужденному по фактам предполагаемых злоупотреблений, допущенных при строительстве автомагистрали "Север-Юг".
Как сообщила “ФактИнфо” и.о. руководителя отдела информации и по связям с общественностью Следственного комитета Армении Наира Арутюнян, Левон Саргсян объявлен в розыск. В суд подано ходатайство об избрании в отношении него меры пресечения в виде заключения под стражу.
"Левон Саргсян привлечен в качестве обвиняемого по пункту 3 части 4 статьи 311.("Использование реального или предполагаемого влияния в корыстных целях") Уголовного кодекса РА”, - заявила Наира Арутюнян.
Напомним, он находится в розыске еще с июля 2018 года.Брат и племянница третьего президента Армении объявлены в розыск по делу о незаконном обогащенииВ рамках расследуемого в Специальной следственной службе Армении уголовного дела о сокрытии подлежащего декларированию имущества и незаконном обогащении 6-го июля следователем было принято решение о привлечении Левы Саргсяна и его дочери - Ани Саргсян в качестве в качестве обвиняемых по части 1 статьи 310.1 ("Увеличение за отчетный период имущества и (или) уменьшение обязательств лица, имеющего обязательство по представлению установленной Законом Республики Армения "Об общественной службе" декларации, которые существенно превышают его законные доходы и не обосновываются ими, и если отсутствуют другие признаки преступления, являющиеся основанием для незаконного обогащения") и части 2 статьи 314.3 ("Представление ложных данных в декларациях или сокрытие данных, подлежащих декларированию, которые повлекли уклонение от декларирования имущества или дохода в особо крупных размерах") УК РА. Обвинение по части 1 статьи 310.1 было предъявлено и сыну Л. Саргсяна – Нареку Саргсяну”, - заявили в ССС.