Եթե առաջիկա 1 տարվա ընթացքում իրավական հիմքեր ի հայտ գան, հանքը կփակվի. Բ. Թունյան 09/09/2019   16:03  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հանքը փակելու համար իրավական հիմքեր են պետք։ Այս մասին լրագրողների հետ զրույցում ասաց ԱԺ տնտեսական հանձնաժողովի նախագահ Բաբկեն Թունյանը։ Վերջինս ընդգծեց, որ եթե առաջիկա մեկ տարվա ընթացքում ի հայտ գան նման իրավական հիմքեր, ապա հանքը կփակվի։
«Եթե առանց իրավական հիմքի թողնում ենք, որ ընկերության աշխատանքը կազմաքանդվի, դա անընդունելի է և Հայաստանն այդպես կհամարվի կասկածելի և անվստահելի գործընկեր»,-նկատեց Բաբկեն Թունյանը։
Լրագրողի այն դիտարկմանը, որ «Էլարդը» նշել էր լրացուցիչ ՇՄԱԳ-ի անհրաժեշտության մասին, պատգամավորն արձագանքեց, որ «Էլարդը» ներկայացնում է գիտական եզրակացություն, իսկ որոշումը կայացնում է ՀՀ կառավարությունը։
«Նոր ՇՄԱԳ անցկացնելու համար պետք է գործող ՇՄԱԳ-ը չեղյալ հայտարարվի, իսկ դրա համար հիմքեր չկան։ Եթե քո օրենքներին, միջազգային պայմանագրերին հակասող որևէ քայլ ես անում, դա անշրջելի հետևանքներ կարող է ունենալ։ Առանց իրավական հիմքի նման որոշում կայացնելը կարող է Հայաստանն ուղղակի տանել դեֆոլտի»,-նշեց Բաբկեն Թունյանը։
14:58 23/08/2019  |  ԼՐԱՀՈՍ«Անգրագետ Պողոս» ձևակերպումը, կարծում եմ, լավագույնը չէր. Բաբկեն Թունյան
11:57 22/08/2019  |  ՄեկնաբանությունՈրպեսզի հարցեր չմնան. Բաբկեն Թունյան
18:46 17/07/2019  |  ՄեկնաբանությունՖեյսբուքում առյուծ կտրողնե՛ր, մի՛ չարաշահեք հանգամանքները, իրական կյանքում շատերիդ գիտեմ․ Թունյան
18:20 08/07/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՄետաղական ջարդոնի արտահանման պետտուրքը հնարավոր է 20 դրամով իջեցնել. Բաբկեն Թունյան
12:11 25/06/2019  |  ԼՐԱՀՈՍ‹‹Բոլորի անունները հատ-հատ ասա, եթե չես ասում ուրեմն կտրվում ես››. Թունյանը ԱԺ քննարկումը նմանեցնում է ‹‹Կարգին›› հաղորդման սկեչի
16:04 04/06/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԿԲ-ի ու կառավարության միջև առողջ բախում պետք է լինի. Թունյան
16:42 03/06/2019  |  ԼՐԱՀՈՍ6 ամսվա ընթացքում տեղական արտադրողները կարող էին սնանկանալ. Բաբկեն Թունյան
17:25 25/04/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԲաբկեն Թունյանը ակնկալում է սերտ համագործակցություն «ԱրարատՑեմենտ»-ի ներկայացուցիչների հետ

Депутат от правящей фракции прокомментировал ситуацию вокруг Амулсарского месторождения 09/09/2019   16:30  |  Лента новостей
Для запрета на эксплуатацию Амулсарского месторождения должны быть правовые основания, заявил журналистам в понедельник председатель  парламентской комиссии по экономическим вопросам Бабакен Тунян.
По его словам, если эти основания в течение ближайшего года появятся, то рудник закроют.
“Если мы позволяем срыва работы компании без правовых оснований, то это неприемлемо, а Армению ввиду этого сочтут  сомнительным и ненадежным партнером”, - пояснил депутат.
На вопрос журналиста о том, что  международная экспертная группа компании "ELARD" указала на необходимость новой оценки воздействия на окружающую среду, депутат заявил, что эксперты представляют научное заключение, а решение принимает правительство Армении.
“Для проведения новой ОВОС необходимо аннулировать действующую, а для этого оснований нет. Если ты предпринимаешь какие-либо шаги, которые противоречат международному договору, то это может возыметь необратимые последствия. Принятие подобного решения без правового основания может довести Армению до дефолта", - отметил Бабкен Тунян.