Գործադիրը ԿԳՄՍ-ին գումար հատկացրեց՝ ուսուցիչների աշխատավարձը 10 տոկոսով բարձրացնելու համար 09/05/2019   11:18  |  ԼՐԱՀՈՍ
Կառավարությունն այսօրվա նիստում ԿԳՄՍ-ին հատկացրեց 1 մլրդ 665 մլն ՝ սեպտեմբերի 1-ից ուսուցիչների աշխատավարձը 10 տոկոսով բարձրացնելու նպատակով։
ԿԳՄՍ նախարար Արայիկ Հարությունյանը նկատեց, որ գումարն ուղղվելու է 38 հազար ուսուցչի աշխատավաձրերի 10 տոկոսով բարձրացմանը. «Երկար տարիներ սա տեղի չէր ունեցել և կրթական համակարգի բարեփոխումների համար սա լավ գործընթաց է»,-ասաց նախարարը։
Արայիկ Հարությունյանը նաև ավելացրեց, որ այս գործընթացին զուգընթաց պատրաստվում են ֆինանսավորման բանաձև սահմանել դպրոցների համար, որտեղ մեկ դրույքի համար նվազագույն շեմ կսահմանվի 108 հազ դրամ. «Աշխատում ենք այդ ուղղությամբ։ Հույս ունեմ, որ հունվարից դա էլ կունենանք»,-նշեց Արայիկ Հարությունյանը՝ ընդգծելով, որ ամենևին պետք չէ աշխատավարձերի բարձրացումը կապել կրճատուըմների հետ, քանի որ կրճատումները պայմանավորված են ուսուցիչների տարիքի հետ։
11:51 29/08/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԳործադիրը մեկ շաբաթվա ընթացքում քննարկել է 34 մլրդ դրամի ներդրումային ծրագիր

Правительство Армении выделило деньги на повышение зарплаты учителей 09/05/2019 11:44 | Лента новостей
Правительство Армении на сегодняшнем заседании выделило 1 млрд 665 млн. драмов на повышение заработной платы учителей на 10% с 1-го сентября.
Министр образования, науки, культуры и спорта Араик Арутюнян отметил, что средства будут направлены на повышение зарплаты 38 тыс. учителей.
“Долгие годы этого не происходило, и это хороший процесс для реформы образования”, - заявил министр.
Арутюнян также заявил о планах параллельно с этим процессом внедрить формулу финансирования для школ, где минимальный порог для одной ставки будет установлен на уровне 108 тыс. драмов.
“Работаем над этим. Надеемся, что с января у нас будет и это”, - сказал Араик Арутюнян, подчеркнув, что не стоит связывать повышение зарплаты учителей с сокращениями, поскольку сокращения обусловлены возрастом преподавателей.