Ադրբեջանի կողմից ռազմաքաղաքական հավասարակշռությունը խախտելու փորձերը տարածաշրջանային անվտանգության սպառնալիք են 08/27/2019   11:34  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանը հանդես է գալիս Ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման դիրքերից, սակայն չի կարող ընդունել Ադրբեջանի կողմից բացահայտ կամ քողարկված ուժի կիրառման սպառնաիքները և հրադադարի ռեժիմը պայմանական դարձնելու որևէ նկրտում։ Այս մասին դիվանագիտական ներկայացուցչությունների  համաժողովի ժամանակ իր ելույթում ասաց ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը։
«Ադրբեջանի կողմից ռազմաքաղաքական հավասարակշռությունը խախտելու փորձերը, որոնք մինչ օրս արտահայտվել են նաև ուժի կիրառմամբ, տարածաշրջանային անվտանգության և խաղաղության սպառնալիք են։ Լարվածության պայմաններում բանակցություններ վարելու Ադրբեջանի ջանքերը խոչընդոտում են խաղաղության նպաստող միջավայրի ձևավորմանը և ըստ այդմ չեն նպաստում հիմնախնդրի տևական և համապարփակ կարգավորմանը»,-ասաց նախարարը՝ ընդգծելով, որ Ադրբեջանն իր անփոփոխ հայատյաց քաղաքականությամբ շարունակում է մնալ Արցախի ժողովրդի գոյության սպառնալիքը։
Արտգործնախարարը նկատեց, որ Հայաստանը հստակ արտահայտել է իր մոտեցումները Ղարաբաղյան հարցի խաղաղ կարգավորման առնչությամբ։ Զոհրաբ Մնացականյանի պնդմամբ Ղարաբաղյան խաղաղ գործընթացում կարգավիճակի և խաղաղության խնդիրները մեզ համար ունեն առաջնային նշանակություն։ Հայաստանը չի կարող գնալ կարգավորման որևէ տարբերակի, որը կարող է վտանգել Արցախի ժողովրդի անվտանգությունը։
«Եթե Ադրբեջանն անկեղծորեն շահագրգռված է հարցի խաղաղ կարգավորմամբ, ապա պետք է նույն չափ շահագրգիռ լինի Արցախի ժողովրդի ընտրյալ ներկայացուցիչների հետ բանակցելու համար»,-նշեց Զոհրաբ Մնացականյանը։
10:18 27/08/2019  |  ՄեկնաբանությունԶոհրաբ Մնացականյանը ելույթ է ունեցել դիվանագիտական ներկայացուցչությունների ղեկավարների հավաքին
17:36 22/08/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը հեռախոսազրույց ունեցավ ԵԱՀ ԱԳ նախարարի հետ
13:52 22/08/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանի սահմանը հատած զինծառայողի հարցը համակարգված մոտեցում է պահանջում. ԱԳ նախարար
13:45 22/08/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԱՄՆ-ի հետ մեր երկխոսությունը բարձր մակարդակում է. ԱԳ նախարար
18:56 14/08/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԶոհրաբ Մնացականյանի հանդիպումը Ուրուգվայի ԱԳ նախարար Ռոդոլֆո Նին Նովոայի հետ
14:07 14/08/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանի և Ադրբեջանի միջև հանդիպումներ նախատեսվում են. Մնացականյան
13:24 14/08/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՄնացականյանը՝ Ադրբեջանում հայտնված զինծառայողի մասին
11:14 30/07/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանն այցելեց «Սևան Ստարտափ Սամմիթ 2019»
16:19 29/07/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԶոհրաբ Մնացականյանն ընդունեց Կալիֆորնիայի փոխնահանգապետ Ելենի Կունալակիսի գլխավորած պատվիրակությանը

Глава МИД Армении: попытки Азербайджана нарушить военно-политический баланс – угроза безопасности и миру в регионе 08/27/2019   13:17  |  Лента новостей
Армения выступает с позиций мирного урегулирования карабахской проблемы, однако не может принять очевидные или завуалированные угрозы применения силы со стороны Азербайджана и какое бы то ни было поползновение к превращению режима перемирия в условный. Об этом заявил сегодня министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян на проходящем во вторник, 27 августа, в Ереване собрании центрального аппарата МИД и аккредитованных за рубежом руководителей дипломатических представительств.
"Попытки Азербайджана нарушить военно-политический баланс, которые до сих пор выражались и в применении силы, – угроза безопасности и миру в регионе. Усилия Азербайджана по ведению переговоров в условиях напряженности препятствуют формированию способствующей миру атмосферы и, соответственно, не способствуют  долгосрочному и всеобъемлющему урегулированию", – сказал глава МИД Армении.
Он подчеркнул, что Азербайджан со своей неизменной армяноненавистнической политикой продолжает оставаться угрозой безопасности народа Арцаха.
Мнацаканян указал, что Армения четко выразила свои подходы относительно урегулирования карабахской проблемы.
"Вопросы статуса и безопасности в карабахском мирном процессе имеют для нас первостепенное значение. Армения не может пойти на какой-то вариант урегулирования, который может поставить под угрозу безопасность народа Арцаха", - подчеркнул Зограб Мнацаканян.
"Если бы Азербайджан был искренне заинтересован в мирном урегулировании вопроса, то он в равной степени должен быть заинтересован в переговорах с представителями, избранными народом Арцаха", - отметил Мнацаканян.
15:09 10/07/2019  |  Карабахский конфликтУ конфликта нет военного решения: Пашинян и Туск обсудили карабахское урегулирование
15:22 06/06/2019  |  Карабахский конфликтГлаву МИД Армении спросили о настрое сопредседателей в вопросе возвращения Арцаха за стол переговоров
10:22 04/06/2019  |  Карабахский конфликтАрцах заявил о необходимости незамедлительного внедрения механизма контроля на границе с Азербайджаном