Հայաստանի դեսպանությունը ՀՀ քաղաքացիներին հորդորում է ընդհատել հանգիստը Հուրգադայում ու վերադառնալ Հայաստան 07/26/2019   19:29  |  ԼՐԱՀՈՍ
Եգիպտոսում ՀՀ դեսպանությունը Հուրգադայում հանգստանալու նպատակով գտնվող ՀՀ քաղաքացիներին հորդորում է ընդհատել հանգիստը և հայրենիք վերադառնալ հուլիսի 29-ի չվերթով:
Այս մասին նշված է դեսպանության ֆեյսբուքյան էջում:
«Եգիպտոսում ՀՀ դեսպանությունը տեղեկացնում է, որ հուլիսի 29-ին նախատեսված Հուրգադա-Երևան Orange2fly թիվ OTF 3701 չվերթը կիրականացվի Եգիպտոսի ժամանակով 03:00-ին։ Միաժամանակ, հորդորում ենք այն ուղևորներին, ում թռիչքը նախատեսված է օգոստոսի 1-ին և 5-ին, ընդհատել հանգիստը և մեկնել Հայաստան վերոհիշյալ չվերթով։ Այդ քաղաքացիներին խնդրում ենք տրամադրել ՀՀ դեսպանություն իրենց անձնական տվյալները (անուն և ազգանուն (լատինատառ), անձնագրի համար)` համապատասխան ցուցակի մեջ ընդգրկվելու նպատակով»,- նշված է հաղորդագրությունում:
Ինչպես արդեն տեղեկացրել ենք՝ հուլիսի 25-ին Հուրգադա-Երևան թիվ OTF 3703 չվերթի չեղարկման պատճառով Հուրգադայում է մնացել  119 ՀՀ քաղաքացի։  Չվերթը չեղարկվել էր A&R հայկական տուր օպերատորի կողմից հունական «Orange to Fly» ավիաընկերության նկատմամբ ունեցած ֆինանսական պարտականությունները չկատարելու պատճառով։ Բացի այդ՝ չեղարկվել է ևս մեկ չվերթ, որը նախատեսված էր հուլիսի 29-ին,  ինչը ենթադրում է, որ նույն խնդրի առաջ են կանգնելու ևս 100-ից ավելի (ճշգրիտ թիվը ներկայումս հստակեցվում է) ՀՀ քաղաքացիներ:
ՀՀ դեսպանությունը պայմանավորվածություն է ձեռք բերել հունական «SpotAir» ընկերության հետ Հուրգադա-Երևան երկու չվերթ կազմակերպելու կապակցությամբ (ս.թ. հուլիսի 26-ին և հուլիսի 29-ին)։ Ս.թ. հուլիսի 26-ի թռիչքի իրականացման համար, ԵԱՀ ՀՀ դեսպանությունից  վերոնշյալ ավիաընկերությանը պահանջել է մինչև թռիչքի իրականացումը կանխիկ վճարել 47121 դոլար: Ըստ պաշտոնական տեղեկատվության՝  հուլիսի 29-ի թռիչքի իրականացման համար «SpotAir» ավիաընկերությունը պահանջել է մինչև թռիչքի իրականացումը կատարել բանկային փոխանցում:
Կառավարությունն արտահերթ նիստ էր հրավիրել՝ ՀՀ քաղաքացիների տեղափոխումը կազմակերպելու համար ՀՀ ԱԳՆ-ին գումար հատկացնելու համար
18:15 22/11/2017  |  Միջազգային լրահոսԵգիպտոսում 29 մարդ են ձերբակալել Թուրքիայի օգտին լրտեսության մեղադրանքով. ՄԵՆԱ
19:06 15/12/2016  |  Միջազգային լրահոսԵգիպտոսը հայտնել է A320 EgyptAir-ի ուղևորների մարմիններին պայթուցիչների մասին
11:18 09/02/2015  |  Միջազգային լրահոսԵգիպտոսում ֆուտբոլի երկրպագուները բախվել են ոստիկանների հետ. կա 19 զոհ
13:05 16/12/2014  |  Միջազգային լրահոսԵգիպտոսում վերաբացվել է Բրիտանիայի դեսպանատունը
14:12 28/11/2014  |  Միջազգային լրահոսԵգիպտոսում ձերբակալվել է հարյուր իսլամիստ, ինչպես նաև սպանվել է մեկ սպա
12:53 25/11/2014  |  Միջազգային լրահոսԵգիպտոսում շենք է փլուզվել. կա 10 զոհ
13:25 28/10/2014  |  Միջազգային լրահոսԵգիպտոսի նախագահը ռազմական ուժերին նոր լիազորություններ է տվել
12:19 27/10/2014  |  Միջազգային լրահոսԵգիպտոսում դատապարտվել է 23 ակտիվիստ
13:06 22/09/2014  |  Միջազգային լրահոսԵգիպտացի ահաբեկիչները պատասխանատվություն են վերցրել՝ կիրակի օրն իրականացված պայթյունի կապակցությամբ
15:33 11/09/2014  |  Միջազգային լրահոսԵգիպտոսում մանկատան տնօրենը դատապարտվել է՝ երեխաներին ծեծելու համար

Посольство Армении в Египте призывает своих граждан прервать свой отпуск и вернуться в Ереван 07/26/2019   20:29  |  Лента новостей
Посольство Армении в Египте призывает граждан, которые планируют вылететь в Армению 1-го и 5-го августа, прервать свой отдых и вернуться рейсом Хургада-Ереван 29 июля, в 03.00 по местному времени. Об этом сообщается на странице посольства в Facebook.
"Граждан просим предоставить в посольство свои личные данные, чтобы внести в соответствующий список", - отмечается в сообщении.
Как ранее сообщалось, из-за отмены 25 июля рейса Хургада-Ереван №OTF 3703 в Хургаде находятся 119 граждан РА. По данным посольства РА, рейс был отменен из-за невыполнения армянским туроператором A&R финансовых обязательств перед греческой авиакомпанией "Orange to Fly".
Как отмечается в обосновании к проекту решения, представленном МИД Армении, был отменен также запланированный на 29-ое июля той же компанией рейс Хургада-Ереван, что предполагает, что с той же проблемой столкнутся еще свыше 100 (конкретное число уточняется) граждан РА.
Посольство РА достигло договоренности с греческой компанией "SpotAir" по поводу организации двух рейсов Хургада-Ереван (26 и 29 июля с.г.). Для осуществления рейса 26 июля с.г. вышеуказанная авиакомпания потребовала от посольства Армении в Египте до вылета выплатить наличными 47.121 доллар.
Для выполнения полета 29 июля с.г. авиакомпания "SpotAir" потребовала до вылета осуществить банковский перевод.
Правительство Армении сегодня созвало внеочередное заседание для предоставления МИД средств на организацию возвращения на Родину граждан РА.