Հնդկաստանում «երեքգլխանի» երեխան շփոթեցրել է բժիշկներին 07/20/2019   18:18  |  Առողջություն
Հնդկաստանում բժիշկները ապշել են հազվագյուտ հիվանդությամբ «եռագլուխ» երեխայի լույս աշխարհ գալով: Այս մասին հայտնել է The Sun- ը:
Աղջիկը ծնվել է հուլիսի 11-ին  Ութթար-Պրադեշ նահանգում: Բժիշկները երեխայի մոտ հայտնաբերել են encephalocele (գանգոսկրի և գլխուղեղի բնածին արատ, որի ժամանակ ուղեղանյութի  մի մասը հայտնվում է գանգոսկրից դուրս): Ոսկրային հյուսվածքի արատի պատճառով, երեխային նայելիս, թվում է, թե նրա ծոծրակի մասից աճում է ևս երկու գլուխ:
Բժիշկները նշել են, որ նորածնի մոր հղիությունը անցել է առանց բարդությունների: Ներկա պահին բժիշկները պարզում են, թե ինչն է դարձել այս անոմալիայի պատճառը նորածնի մոտ: «Սա չափազանց հազվադեպ հիվանդություն է», - ասել է վերահսկող կազմակերպության ներկայացուցիչ Ռաջեշ Թաքուրը (Rajesh Thakur):
«Երեխայի մարմինը լիովին զարգացած չէ: Մենք կկատարենք ՄՌՏ, ինչից հետո կանցկացնենք վիրահատություն և կհեռացնենք «գլուխները»:
22:53 18/07/2019  |  ԱռողջությունՔնաբանը պատմել է, թե ինչպես քնել և առնել քունը
17:36 23/06/2019  |  Միջազգային լրահոսԱՄՆ-ի ԶԼՄ-ները զգուշացրել են միջուկային պատերազմի վտանգի մասին
01:46 15/06/2019  |  Միջազգային լրահոսԿատակասերը ինքնաթիռի զուգարանում երկտող է թողել և հայտնվել բանտում ցմահ
21:44 13/06/2019  |  ԱռողջությունԿինը ժամանակին նկատել է իր որդու ձեռքի վրայի վերքը և փրկել է նրա կյանքը
22:46 09/06/2019  |  ԱռողջությունԳիտնականներ. Fast food- ը նպաստում է ալերգիայի զարգացմանը երեխաների մոտ

В Индии родился «трехголовый» младенец 07/22/2019 09:27 | Из жизни
В Индии врачи озадачены появлением на свет «трехголового» ребенка, страдающего редкой болезнью, пишет Lenta.ru таблоид The Sun.
Девочка родилась 11 июля в штате Уттар-Прадеш. Врачи обнаружили у ребенка энцефалоцеле — врожденный порок развития черепа и головного мозга, при котором часть мозгового вещества оказывается вне черепной коробки. Из-за дефекта костной ткани при взгляде на девочку кажется, что у нее из затылка растут еще две головы.
Доктора отметили, что беременность новоиспеченной матери проходила без осложнений. На данный момент медики выясняют, что стало причиной такой аномалии у младенца. «Это заболевание крайне редкое, — подчеркнул представитель контролирующей организации Раджеш Тхакур (Rajesh Thakur). — Тело ребенка не до конца развилось. Мы сделаем МРТ, после чего проведем операцию и отделим "головы"».
В марте сообщалось о жителе Индии, который попытался заживо захоронить страдающего энцефалоцеле «двухголового» ребенка. Во время захоронения работник кладбища услышал в могиле детский плач, открыл гроб и обнаружил внутри живого младенца. Ребенка доставили в больницу, где ему оказали неотложную медицинскую помощь.