Ռոբերտ Քոչարյանի գործով ընդհանուր իրավասության դատարանը պետք է սպասի միջազգային կառույցների եզրակացությանը. Արա Ղազարյան 07/19/2019   11:36  |  Հարցազրույց
Երեկ Սահմանադրական դատարանը ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի գործով որոշել է խորհրդատվական կարծիք ստանալու համար դիմել ՄԻԵԴ եւ Վենետիկի հանձնաժողով։ Նկատենք, որ սա հայ իրականության համար առաջին դեպքն է։ Ինչ ազդեցություն կարող է ունենալ միջազգային հեղինակավոր կառույցների կարծիքը՝ ՀՀ դատական ատյանների վարույթում գտնվող քրեական գործի դատաքննության վրա. «Փաստինֆո»-ի հարցերին է պատասխանում միջազգային իրավունքի մասնագետ, փաստաբան Արա Ղազարյանը:
- Պարոն Ղազարյան, ինչպե՞ս եք գնահատում Ռոբերտ Քոչարյանի գործով խորհրդատվական կարծիք ստանալու համար ՄԻԵԴ եւ Վենետիկի հանձնաժողով դիմելու Սահմանադրական դատարանի որոշումը։
-Լավ որոշում է, պրոգրեսիվ որոշում է:
- Ինչպե՞ս կազդի այն Հայաստանում հանրային մեծ հնչեղություն ունեցող քրեական գործի վրա։
-ՄԻԵԴ որոշումը կարող է մասամբ կանխորոշել գործի ելքը, այսինքն՝ ոչ թե ելքը, այլ կարձանագրի խախտումներ եղել են, թե ոչ: Խոսքը գնում է այնպիսի հոդվածի մասին, որը մեղադրանքի հիմքում է ընկնում՝ քրեական օրենսգրքի 300 պրիմ 1 հոդվածն է, հոդվածի որոշակիության մասին է, այն, ինչի մասին 2009 թ-ից անընդհատ խոսում են , որի մասին Վենետիկի հանձնաժողովը կարծիք ունի, նաև եթե չեմ սխալվում օրենքի հետադարձ կիրառելիության մասին է խոսքը գնում: Այսինքն` այն հարցն է, որը հասարակության մեջ քննարկվում է՝ ինչ է նշանակում Սահմանադրական կարգը տապալել առանց բռնության, եթե նկատել եք այնտեղ բռնություն բառը չկա, սովորաբար լինում է: Այնպես որ՝ մի հարց է բարձրացվել, որը հանրային հնչեղություն ունի, այդ իմաստով ողջունելի է:
- ՄԻԵԴ-ի և Վենետիկի հանձնաժողովի որոշումները ինչպիսի՞ իրավական ազդեցություն կունենան այս գործի վրա:
-ՄԻԵԴ-ն ընդամենը խորհրդատվական բնույթի, ոչ պարտադիր բնույթի որոշում է կայացնելու: Դեռ պետք է հասկանալ ՄԻԵԴ-ը վարույթ կընդունի, թե ոչ: Կարող է չընդունել վարույթ: Եթե ՄԻԵԴ-ը կարծիք հայտնեց, թեկուզ ոչ իմպերատիվ բնույթի, հետագայում, եթե գործը հայտնվի նույն հարցով իր առջև , պարզ է, որ ինքը նույն կարծիքին պետք է լինի:
- Ի՞նչ եք կարծում, ՄԻԵԴ-ի և Վենետիկի հանձնաժողովի որոշումները կփարատեն իշխանության և ընդդիմության երկկողմանի անվստահությունը այս գործի նկատմամբ:
-Հեղինակավոր մարմիններ են, հուսով եմ, վստահ չեմ կարող ասել: Երբեմն, պատահում է, որ հասարակությունը չի վստահում եվրոպական մարմիններին, թեև նրանք երբեք անվստահության խնդիր չեն բարձրացրել: Վենետիկի հանձնաժողովը տարբեր կարծիքներ է արտահայտել մեր բազմաթիվ օրենքների մասին, և դա միշտ ընդունվել է որպես հեղինակավոր կարծիք, աներկբայորեն կատարման ենթակա: Հեղինակավոր մարմինների մասին է խոսքը: Վենետիկի հանձնաժողովը ընդհանրապես եվրոպական սահմանադրական կարգը վերահսկող մարմին է, պետք է, որ վստահություն ներշնչի:
- Դիմելով ՄԻԵԴ եւ Վենետիկի հանձնաժողով՝ ՍԴ-ն կասեցրել է իր վարույթում գտնվող դիմումների քննությունը։ Նման պայմաններում, ինչ եք կարծում, ընդհանուր իրավասության դատարանում պե՞տք է շարունակվի Ռոբերտ Քոչարյանի եւ մյուսների գործի քննությունը, թե՞ պետք է սպասեն հեղինակավոր կառույցների եզրակացությանը։
- Բնականաբար պետք է սպասեն: Այստեղ կալանքի հարցն է բարձրանում: Արդյոք պետք է շարունակի՞ մնալ կալանքի տակ, թե՞ ոչ: Ընդհանրապես դատաքննության փուլում անձին կալանքի տակ պահելը դա որպես խիստ բացառություն է դիտվում իրավաբանորեն և մեր պրակտիկայով նույնպես: Մնացածը կախված է, թե ինչ փաստարկներ կներկայացնի պաշտպանական կողմը:
16:54 12/07/2019  |  ՀարցազրույցՍխալ թարգմանությունը ձեւավորել է սխալ մշակույթ. Արա Ղազարյանը՝ Ստամբուլյան կոնվենցիայի մասին

Суд общей юрисдикции должен дождаться заключения международных структур по делу Кочаряна – Ара Казарян 07/19/2019 12:31 | Интервью
Конституционный суд Армении по делу второго президента Армении Роберта Кочаряна накануне принял решение обратиться в Европейский суд по правам человека и Венецианскую комиссию. Отметим, что это первый случай для армянской действительности. Как может повлиять мнение авторитетных международных структур на процесс по уголовному делу, расследуемому в производстве судебных инстанций РА? На вопросы “ФактИнфо” ответил специалист по международному праву, адвокат Ара Казарян.
- Г-н Казарян, как Вы оцениваете решение Конституционного суда обратиться по делу Роберта Кочаряна в ЕСПЧ и Венецианскую комиссию для получения консультативного заключения?
- Хорошее решение, прогрессивное решение.
- Как оно повлияет на уголовное дело, вызвавшее в Армении широкий общественный резонанс?
- Решение ЕСПЧ может частично предопределить исход дела, то есть, не исход, а зафиксирует, имели место нарушения или нет. Речь идет о такой статье, которая легла в основу обвинения. Речь о статье 300 прим 1, об определенности статьи. То, о чем постоянно говорят с 2009 года, относительно которой у Венецианской комиссии есть мнение. Если я не ошибаюсь, речь также идет о применяемости обратной силы закона. То есть, это тот вопрос, который обсуждается в обществе: что значит свержение конституционного строя без насилия. Если Вы заметили, там нет слова “насилие”, обычно оно бывает. Затронут вопрос, который вызвал общественный резонанс, и в этом смысле это достойно приветствия.
- Какое правовое воздействие окажут решения ЕСПЧ и Венецианской комиссии на данное дело?
- ЕСПЧ всего лишь вынесет решение консультативного, необязательного характера. Еще надо понять примет ли ЕСПЧ к производству или нет. Может и не принять к производству. Если ЕСПЧ выскажет мнение, пусть даже не императивного характера, впоследствии, если дело попадет к нему по тому же вопросу, то ясно, что он должен придерживаться того же мнения.
- Как Вы полагаете, решение ЕСПЧ и Венецианской комиссии смогут рассеять обоюдное недоверие власти и оппозиции к этому делу?
- Это - авторитетные органы. Я надеюсь, но не могу утверждать с уверенностью. Порой случается, что общество не доверяет европейским органам, хотя они никогда не поднимали вопроса о недоверии. Венецианская комиссия высказывала различные мнения относительно многих законов, и это всегда воспринимали как авторитетное мнение, подлежащее неукоснительному исполнению. Речь идет об авторитетных органах. Венецианская комиссия – орган, контролирующий европейский конституционный порядок. Пожалуй, он должен внушать доверие.
- Обратившись к ЕСПЧ и Венецианской комиссии, КС приостановил рассмотрение заявлений, находящихся в его производстве. Как вы полагаете, в подобных условиях, должно ли продолжиться рассмотрение дела Роберта Кочаряна и остальных в суде общей юрисдикции или надо дождаться заключения авторитетных структур?
- Естественно, надо дождаться. Здесь возникает вопрос об аресте. Должен ли он продолжать находиться под стражей или нет? Вообще на этапе судебного разбирательства содержание человека под стражей рассматривается юридически как крайнее исключение и на нашей практике тоже. Остальное зависит от того, какие доводы представит сторона защиты.