Դատավոր Դավիթ Գրիգորյանի փաստաբանի հաղորդման հիման վրա նյութեր են նախապատրաստվում 07/19/2019   10:00  |  ԼՐԱՀՈՍ
Երեւանի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Դավիթ Գրիգորյանի փաստաբան Գեորգի Մելիքյանի հաղորդման հիման վրա ՀՀ ոստիկանությունում նյութեր են նախապատրաստվում։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ի հարցին ի պատասխան՝ տեղեկացրեց Ոստիկանության լրատվական բաժնի աշխատակից Զարզանդ Գաբրիելյանը։
Հիշեցնենք, որ երեկ դատավորի փաստաբան Գեորգի Մելիքյանը մեզ հետ զրույցում նշել էր, որ Դավիթ Գրիգորյանի իրավունքների խախտման վերաբերյալ դիմել է Բարձրագույն դատական խորհուրդ, ինչպես նաեւ՝ հանցագործության մասին հաղորդում ներկայացրել Ոստիկանություն։ Ըստ փաստաբանի՝ դատավորի աշխատասենյակը կնիքվել էր մինչեւ դատարանի կողմից խուզարկության թույլտվության որոշման ստանալը. «Այսինքն՝ կնիքվել է, հետո միայն դատարանից որոշում է ստացվել, ինչն էլ ապօրինի է։ Նույնը կարող ենք ասել եւ առգրավումների մասին. իրենք իրավունք չունեին դա անել, քանի որ օրենքը պահանջում է, որ դատավորը նախապես՝ մեկ օր առաջ, տեղյակ լինի կատարվող քննչական գործողությունների մասին, այնինչ քննիչը դատավորին նույնիսկ թույլ չի տվել մասնակցել առգրավման գործողություններին»,-ասել էր Գեորգի Մելիքյանը։
Դատավոր Դավիթ Գրիգորյանի իրավունքների խախտման առթիվ փաստաբանը հանցագործության մասին հաղորդում է ներկայացրել
«Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում Ոստիկանության լրատվական բաժնի աշխատակից Զարզանդ Գաբրիելյանը տեղեկացրեց, որ փաստաբանը հուլիսի 16-ին՝ ժ. 19։30-ի սահմաններում, զանգահարել է Ոստիկանություն եւ հայտնել, որ Նոր Նորքի վարչական շրջանի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Դավիթ Գրիգորյանի աշխատասենյակը Ոստիկանության ծառայողներն ապօրինաբար կնքել են. «Մելիքյանը հաղորդում է տվել, որ քննիչի կողմից դատավորի աշխատասենյակն ապօրինի կնիքվել եւ հանձնվել է Ոստիկանություն»,-ասաց Գաբրիելյանը։
Դավիթ Գրիգորյանի աշխատասենյակն օրենքի խախտումով են խուզարկել
Վերջինիս խոսքով՝ փաստաբանը նշել է նաեւ, որ արգելել են դատավորի մուտքը իր աշխատասենյակ. «Ստացված ահազանգի հիման վրա նյութեր են նախապատրասվում»,-ասաց Զարզանդ Գաբրիելյանը։

В Полиции Армении готовятся материалы на основании заявления судьи по делу Кочаряна 07/19/2019 10:37 | Лента новостей
В Полиции Армении готовятся материалы на основании заявления адвоката Георгия Меликяна, представляющего интересы судьи суда общей юрисдикции Еревана Давида Григоряна. Об этом “ФактИнфо’ сообщил сотрудник пресс-службы Полиции Армени Зарзанд Габриелян.
Напомним, накануне адвокат судьи в беседе с “ФактИнфо” заявил, что по поводу нарушения прав судьи Давида Григоряна обратился в Высший судебный совет Армении, а также подал заявление о преступлении в Полицию.
По словам адвоката, кабинет судьи Давида Григоряна был опечатан до получения судом санкции на проведение обыска.
“То есть, опечатали, и только после этого получили решение у суда, а это незаконно. То же самое можно сказать и о выемке. Они не имеют права производить ее, поскольку закон требует за день до проведения следственных действий предварительно уведомить судью, в то время, как следователь даже не позволил судье участвовать в производстве выемки.
Как сообщил “ФактИнфо” сотрудник пресс-службы Полиции Зарзанд Габриелян, адвокат 16-го июля, около 19:30, позвонил в Полицию и заявил, что сторудники Полиции незаконно опечатали кабинет судьи Давида Григоряна.
“Меликян подал заявление, согласно которому кабинет судьи был незаконно опечатан следователем и передан Полиции”, - рассказал Габриелян.