Իջևանում տեղի ունեցած բախումների դեպքի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ. կան բերման ենթարկվածներ (տեսանյութ) 07/18/2019   07:38  |  ԼՐԱՀՈՍ
Իջևանում ոստիկանների եւ ցուցարարների միջեւ տեղի ունեցած բախումների դեպքի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ. կան բերման ենթարկվածներ:
Ինչպես արդեն տեղեկացրել ենք` Իջեւանում «փայտի գործով» զբաղվող մի շարք անձինք` մոտ 600  փակել էին միջպետական ճանապարհը` պահանջելով  անտառահատման արգելքի վերացում, արդեն հատված անտառանյութն անտառից դուրս բերելու իրավունք ու հանդիպում այն պաշտոնյայի հետ, որը արգելել է անտառից փայտ դուրս բերել։
Հուլիսի 17-ի երեկոյան բախումներ են տեղի ունեցել  ցուցարարները ու ոստիկաննորի միջեւ, որի հետեւանքով կան տուժածներ երկու կողմից էլ: Նշվում է մի քանի տասնյակ տուժածի մասին։ Իջեւանի բժշկական կենտրոնից հայտնել են, որ հիվանդանոց է տեղափոխվել 14 անձ, որոնցից 12-ը` ոստիկաններ:
Երեւանից Իջեւան է տեղափոխվել նաեւ հատուկ ջոկատայինների խումբը, ապա անձամբ այնտեղ է մեկնել   ոստիկանապետ Վալերի Օսիպյանը։ Տեղում բանակցությունների արդյունքում գիշերը հաղորդվեց ճանապարհի բացվելու մասին: Տավուշի մազպետը հայտարարել է, որ ցուցարարների անօրինական որեւէ պահանջ չի կատարվել:
ԱԺ պատգամավոր Արման Բաբաջանյանը Իջեւանից հայտնել է, որ  մարդիկ զբաղված են եղել  անտառների հատումներով, ինչը արգելվել է: Տավուշի մարզպետն առաջարկել է այլընտրանքային աշխատանք, սակայն նրանք հրաժարվել են, քանի որ անտառահատումներով եկամուտն ավելի շատ է:

Уголовное дело возбуждено по факту столкновений между полицейскими и демонстрантами в Иджеване 07/18/2019   09:23  |  Лента новостей
Уголовное дело возбуждено по факту столкновений между полицейскими и демонстрантами в Иджеване; есть подвергнутые приводу.
Как уже ранее сообщалось, что порядка 600 человек, которые занимаются лесопильным делом, перекрыли межгосударственную трассу, требуя отменить запрет на вырубку деревьев. Они также требовали разрешить им вывоз из леса древесины и встречи с чиновниками, которые запретили вывоз древесины из леса.
Вечером 17-го июля протест вылился в столкновения между демонстрантами и полицейскими, в результате которых есть пострадавшие с обеих сторон.
В медцентре Иджевана сообщили, что в больницу были госпитализированы 14 человека, 12 из которых – полицейские.
В Иджеван из Еревана переброшена группа специального назначения, а затем туда прибыл начальник Полиции Армении Валерий Осипян.  По итогам переговоров на месте ночью удалось разблокировать дорогу. Губернатор Тавушской области Айк Чобанян заявил, что ни одно из незаконных требований митингующих не выполнено.
В свою очередь депутат парламента Армении Арман Бабаджанян с места событий рассказал, что люди промышляли вырубкой леса, теперь им запрещают этим заниматься. Губернатор Тавуша предложил альтернативную работу, однако они отказались, поскольку лесной бизнес им приносит больше дохода.