Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին ցնցել է ՍԴ դատավոր Վահե Գրիգորյանի նամակը 07/17/2019   20:16  |  ԼՐԱՀՈՍ
«Վահե Գրիգորյանի նամակն ինձ ուղղակի ցնցեց, որովհետև այն կարդալով ես հասկացա, որ 2018թ.-ին՝ տրանսֆորմացիայի շրջանում, բոլորս կենտրոնացած լինելով Սերժ Սարգսյանի շուրջ ստեղծվող քաղաքական մանիպուլյացիայի վրա և դրանով զբաղված լինելով, միգուցե մասնագիտական նրբությունների չիմացության պատճառով, չենք նկատել, որ նույնամասշտաբ մանիպուլյացիան տեղի է ունեցել ՍԴ-ում››,-այսօր Ազատություն TV-ի հետ հարցազրույցում ասել է  ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
Նա նշեց, հայտնի հանգամանքների բերումով ՍԴ-ն ՀՀ-ում ամենավարկաբեկված ինստիտուտներից մեկն է, որովհետև ի վերջո այն վավերացրել է 1996թ-ից սկսած բոլոր ընտրակեղծիքները և, ըստ էության, կա վստահության ճգնաժամ նաև ՍԴ-ի նկատմամբ:
Վարչապետի խոսքով, Հայաստանն այսօր չունի այն Սահմանադրական դատարանը, որը նկարագրված է Սահմանադրության մեջ, քանի որ նոր Սահմանադրությունը ուժի մեջ մտնելուց 40 օր առաջ ՍԴ-ի նախկին նախագահ Գագիկ Հարությունյանը հրաժարական տվեց ներիշխանական գործարքի և մանիպուլյացիայի արդյունքում:
‹‹Տեղի ունեցավ մեծ առևտուր, որտեղ մի քանի առանցքային դեմքեր ստանում էին իրենց հասանելիքը, Սերժ Սարգսյանը վարչապետի պաշտոնը, Գագիկ Հարությունյանը ԲԴԽ նախագահի պաշտոնը: Նոր Սահմանադրության ուժի մեջ մտնելուց 40 օր առաջ Գագիկ Հարությունյանը հրաժարական տվեց և նրա փոխարեն առաջադրվեց, ԱԺ-ի կողմից ընտրվեց ՍԴ անդամ և նախագահ Հրայր Թովմասյանը: Մինչդեռ նոր Սահմանադրությամբ նախատեսված է, որ ՍԴ նախագահ ընտրում է հենց ինքը ՍԴ-ն››,-ասաց Փաշինյանը:
Նա ընդգծեց՝քանի որ նախկին իշխանությունների ձեռքում էր թուղթն ու գրիչը, անցումային դրույթ գրվեց, որ ովքեր ապրիլի 9-ից առաջ են ընտրվել ՍԴ անդամ, նրանց վրա տարածվում են 2005թ-ի կարգավորումները:
‹‹Այսինքն նրանք ոչ թե 12 տարով են ընտրվում, այլ, ըստ էության, ցմահ կամ մինչև 65 տարի: Նույնը վերաբերվում է նաև ՍԴ նախագահին: Ստացվում է, որ մենք մեր Սահմանադրության մեջ ՍԴ ունենք նկարագրված, բայց այդպիսի դատարան մենք չենք կարող ունենալ մինչև առնվազն 2035 թ-ը, քանի որ Հրայր Թովմասյանը եղել է Սահմանադրության տեքստի հեղինակը, ինքը Սերժ Սարգսյանի և Գագիկ Հարությունյանի հետ համաձայնեցված այնպես է գրել տեքստը, որ մինչև 2035թ-ը մնա ՍԴ նախագահ, չնայած մեր Սահմանադրությունն արդեն նախատեսել է, որ այդպիսին չէ մեր ուզած ՍԴ-ն: Սահմանադրի կամքն այլ է››,-նշեց վարչապետը:
Ըստ նրա՝ տեղի է ունեցել ՍԴ-ի սեփականաշնորհում և այսօր ՍԴ-ն զրկված է ինքն իր համար նախագահ ընտրելու իրավունքից մինչև 2035թ.-ը, չնայած Սահմանադրության մեջ գրված է, որ ՍԴ նախագահն ընտրվում է դատարանի կազմից››,-ասաց վարչապետն ու ավելացրեց, որ ՍԴ մյուս ներկայացուցիչները զրկված են ՍԴ նախագահի կարգավիճակին 6 տարի հետո հավակնելու իրենց Սահմանադրական իրավունքից:
19:17 16/07/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՓաշինյանը վաղը կխոսի ՍԴ-ի շուրջ ստեղծված իրավիճակի մասին
20:48 12/07/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՌազմաբժիշկների համար այդ ճնշումը տասնապատիկ է. Փաշինյան (տեսանյութ)
16:54 11/07/2019  |  ՄեկնաբանությունՄարիամ Փաշինյանը՝ մամուլի ֆինանսավորման մասին
14:32 11/07/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՓաշինյանը՝ նպաստների և թոշակների բարձրացման մասին
11:38 11/07/2019  |  Տնտեսություն2020թ-ին կբարձրանան կենսաթոշակները
16:32 09/07/2019  |  ԼՐԱՀՈՍ‹‹Իմ քայլը››-ը ծանոթացել է Վահե Գրիգորյանի նամակին. Չի բացառվում, որ կընդունեն նրա առաջարկը (տեսանյութ)

Пашиняна потрясло письмо судьи Конституционного суда Ваге Григоряна 07/18/2019   10:02  |  Лента новостей
Письмо судьи Конституционного суда Ваге Григоряна меня просто потрясло, заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян в интервью радио "Свобода" в среду, 17 июля.
"Прочитав это письмо, я понял, что в 2018 году все мы, сконцентрировав внимание на политической манипуляции вокруг бывшего президента Сержа Саргсяна, не заметили, возможно, ввиду нехватки профессиональных знаний или незнания нюансов, манипуляцию аналогичного  масштаба, которая имела место в Конституционном суде", - сказал Пашинян.
По его словам, ввиду известных  обстоятельств КС в Армении является самым дискредитированным институтом, поскольку он, начиная с 1996 года,  утвердил результаты всех выборов.
“По сути, есть кризис доверия к КС”, - отметил Пашинян.
По словам премьера,  у Армении сегодня нет того Конституционного суда, который описан в Конституции, так как  за 40 дней до вступления нового Основного закона в силу бывший председатель КС Гагик Арутюнян подал в отставку в результате  сделки внутри власти и манипуляций.
По его словам, в результате этого Саргсян получал кресло премьера, Арутюнян - пост главы Высшего судебного Совета, а Грайр Товмасян - председателя КС.
“За 40 дней до вступления новой Конституции в силу Гагик Арутюнян подал в отставку и на его место был выдвинут избранный парламентом член и председатель ЛС Грайр Товмасян. Между тем Конституция гласит, что главу Конституционного суда избирает сам КС”, - сказал Пашинян.
При этом, напомнил Пашинян, они приняли переходное положение, согласно которому на тех, кто был избран до 9 апреля членом КС, распространяются нормы регулирования Конституции от 2005 года.
“Это означает, что они избирается не на 12 лет, а пожизненно или до достижения ими 65-летнего возраста. То же самое касается и председателя КС. Получается, что описанный в новой Конституции КС мы не сможем иметь как минимум до 2035 года”, - отметил Никол Пашинян.
По его словам, произошла приватизация Конституционного суда, и сегодня КС лишен права самостоятельно избирать своего председателя до 2035 года, несмотря на то, что в Конституции написано, что председателя КС избирает суд”, - отметил премьер.
Он добавил, что остальные представители Конституционного суда лишены конституционного права спустя 6 лет претендовать на статус председателя КС.