Դատախազությունը բողոք է ներկայացրել Ռոբերտ Քոչարյանի եւ Արմեն Գեւորգյանի գույքի վրա կալանք դնելու հարցով 07/16/2019   15:20  |  2-րդ նախագահի գործով դատավարությունը
Երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի եւ նախկին փոխվարչապետ Արմեն Գեւորգյանի գույքի վրա դրված կալանքի հարցով ՀՀ դատախազությունը բողոք է ներկայացրել Վերաքննիչ քրեական դատարան։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ն տեղեկացավ Դատախազության հանրային կապերի բաժնի պետ Արեւիկ Խաչատրյանից։
Վերջինս տեղեկացրեց, որ բողոքը ներկայացրել են ամսվա սկզբին։
Բանն այն է, որ թե Քոչարյանի եւ թե Գեւորգյանի պաշտպանները բողոքարկել էին քննիչի՝ իրենց պաշտպանյալների գույքի վրա կալանք դնելու որոշումը։ Երկու դեպքում էլ Երեւանի ընդհանուր իրավասության դատարանը գտել էր, որ այդ որոշմամբ խախտվել է անձանց իրավունքները, սակայն դատարանը չէր պարտավորեցրել վերացնել խախտումը. գործն արդեն ՀՔԾ վարույթում չէր, այլ գտնվում էր դատարանում։
Հիշեցնենք, որ Արմեն Գեւորգյանի գույքի վրա կալանք է դրվել Մարտի 1-ի գործով քննչական խմբի ղեկավար Հրաչ Մուշեղյանի կողմից դեռեւս 2018 թվականի օգոստոսի 21-ին։ Նա մեղադրվում է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 38-300.1-րդ հոդվածի 1-ին մասով, 311-րդ հոդվածի 4-րդ մասի 2-րդ կետով եւ 190-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով` ՀՀ սահմանադրական կարգը տապալելուն օժանդակելու, առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք ստանալու եւ հանցավոր ճանապարհով ստացված գույքն օրինականացնելու մեջ:
Ռոբերտ Քոչարյանի գույքի վրա կալանք էր դրվել 2018 թվականի հուլիսի 30-ին։ Նա մեղադրվում է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 300.1-րդ հոդվածի 1-ին մասով և 311-րդ հոդվածի 4-րդ մասի 2-րդ կետով` ՀՀ սահմանադրական կարգը տապալելու և առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք ստանալու մեջ:

Прокуратура Армении пожаловалась в суд по вопросу об аресте имуществ Роберта Кочаряна и Армена Геворкяна 07/16/2019   15:49  |  Суд по делу второго президента РА
Прокуратура Армении подала в Апелляционный уголовный суд жалобу по вопросу об аресте, наложенном на имущества второго президента Армении Роберта Кочаряна и бывшего вице-премьера РА Армена Геворкяна. Об этом “ФактИнфо” сообщила начальник отдела по связям с общественностью Генеральной прокуратуры Армении Аревик Хачатрян.
Она сообщила, что жалобу подали в начале текущего месяца.
Дело в том, что как адвокаты Кочаряна, так и Геворкяна обжаловали решение следователя о наложении ареста на их имущества. В обоих случаях суд общей юрисдикции Еревана посчитал, что этим решением были нарушены права лиц. При этом суд не обязал устранить нарушение; дело уже не находилось в суде, а не в производстве Специальной следственной службе.
Напомним,  арест на имущество Армена Геворкяна наложил руководитель следственной группы по делу о событиях 1 марта 2008 года Грач Мушегян еще 21-го августа 2018 года. Геворкян обвиняется по части 1 статьи 38-300.1 ("Пособничество в свержении конституционного строя") УК РА, а также пункта 2 части 4 статьи 311 ("Получение взятки в особо крупном размере") и пункта 1 части 3 статьи 190 ("Легализация доходов, полученных незаконным путем") УК РА.
Арест на имущество Роберта Кочаряна был наложен 30-го июля 2018 года. Он обвиняется по части 1 статьи 300.1 ("Свержение конституционного строя") и по пункту 2 части 4 статьи 311 ("Получение взятки в особо крупных размерах") УК Армении.